Skocz do zawartości

Jaki statyw do BPC 20x60?


Kędzior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcialbym kupic jakis statyw do mojej BPC 20x60, gdyz dotychczasowe obserwacje "z reki" i moje rozne kombinacje B) nie byly komfortowe. Żuraw lornetkowy raczej odpada (too much money). Myslalem o jakims statywie fotograficznym, stabilnym. Doradźcie jaki mam wybrać i na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze :unsure:

 

Posiadam taką złączkę Image001.jpg

 

sorki za słabą jakosc foto

Edytowane przez Kędzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zwykły drewniany statyw, z metalową wysówana głowicą. Ja uzywam takiego zarówno do lunety ZRT457 (pow. rzędu 100x) jak i do lornetki 10x50. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na nogi statywu, czy nie są popękane, czy da się wszystki tak poskręcać aby nie było luzów, a także na głowicę czy mozna nia płynnie manipulować. Taki statyw to kosz około 150-250 zł i pojawiają się na allegro czasami. Przedtem uzywałem zwykłego chińskiego aluminiowego statywu i różnica między nimi jest ogromna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem uzywałem zwykłego chińskiego aluminiowego statywu i różnica między nimi jest ogromna.

 

Niestety takich aluminiowych jest najwiecej, a własciwie tylko takie widzialem w sklepach fotograficznych w Ostrołęce. :icon_confused:

Edytowane przez Kędzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jakby udało Ci się kupić np. taki: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52632155

mam prawie identyczny, rozsuwa się prawie do wysokości 2 m i to chyba jedna z niewielu konstrukcji, która może zapewnić w miarę stabilną i bezpieczną pozycję, no może tylko, poza obserwacjami obiektów w zenicie

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, moga być równiez aluminiowe statywy foto/video, ważny jest tylko dobór odpowiednio solidnego modelu. Drewniane są sztywniejsze i lepiej tłumia drgania od metalowych, ale to mozna skompensowac wybierając odpowiednio solidny . Przyjmij nominalna nośność statywu powyżej 3kg, optymalnie 4-5kg. Kolumna powinna miec przekrój od 25mm w górę, nogi 25-30mm jako minimum [nie więcej jak 3-segmentowe!]. Wysokość powyzej 150cm,lepiej powyżej 160-170 lub nawet większy. Troszkę można złagodzić te kryteria, jesli chcesz mieć b. lekki statyw do noszenia np. z plecakiem. Wtedy nogi/kolumna jakieś 23/22mm. B. wazna jest głowica Ideałem jest tzw. fluidalna, ale to żadkość i w droższych modelach [popatrz na Velbon D700 -taki mam, pod lornetkę 15x70 jest idealny, albo na Velbon CX 586 bodjże -ten ma troche za lekki trójnóg, jako "podrózny" może być]. Wystarczy,żeby była sztywna [uwaga na plastikowe głowice podparte z jednej strony!-tylko metalowe głowice o tej konstrukcji sa wystarczająco sztywne], miała długa raczkę i ważne -jesli blokada jednej z osi jest dokonywana obrotem tej raczki, nie może mieć po odkreceniu luzów. Tak się własnie naciąłem kupując statyw "podróżny o wadze 1.7kg, a mogłem wziąść tego CX586, 100gram więcej :Cry: Z lekkich, ale wystarczająco sztywnych modeli będacych w obecnie w sklepach jest obecnie Vebon Sherpa 250/450/600/750. Sorry, nie chce tej firmy reklamować [ten ze spierniczoną blokada w rącze z centymetrowym luzem też był ich, GDX36 bodajże :sterb003: ] , po prostu te statywy oglądałem i macałem niedawno, no i są aktualnie dostepne, w niektórych hurtowniach dość tanio [poniżej 300zł -mogłem kupić Sherpe 250 za 290zł]. Ważą nieco powyżej 2kg, sa na pewno wystarczająco sztywne [solidne przekroje i grube profile]. Wadą jest ich wzglednie niewielka wysokość [152 czy 155cm]. Jako podstawowy statyw lornetkowy można je uwazac za minimum wymagań, tak dla porównania

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Przykład: Mój D700 waży niecałe 3kg i ma nominalnie 167cm wzrostu. W praktyce dla poprawy stabilności nie wysuwam prawie wcale 3-ciego segmentu nóg lub tylko częściowo, m. in. po to, by lekko przechylić trojnóg 'na siebie', co daje wygode przy obserwacji w poblizu zenitu. Siedze oczywiście na 'nożycowym' stołku wedkarskim

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jakby udało Ci się kupić np. taki: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52632155

 

 

Dokładnie o takim pisałem, jest naprawdę godny polecenia. tylko ceny są b. różne. Ja na swój polowałem ok. pół roku a i tak dałem za niego o 50 zł więcej niż na przytoczonej przez sumasa aukcji. obserwacje w zenicie faktycznie odpadają, natomiast aby obserwować powyżej ok. 70 st nad horyzontem, trzeba przekręcić tak głowicą aby rączka do regulacji była po przeciwnej stronie niż w normalnym polożeniu. Dzięki temu mozna obserwowac wyżej (niż te 70st) położone obiekty. Ale przy plynności regulacji głowicy w tym modelu (przynajmniej moim) to nie sprawia żadnego problemu. Oczywiście statywy aluminiowe też bywaja calkiem dobre, ale niestety nie w tej cenie. Statyw ten pozwala na takie ulożenie lornetki że bez problemu mozesz obserwować na stojaco.

Edytowane przez TomekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zajżyj w dział SPRZEDAM tem jest świetny i super stabilny GOLIAT- w zasadzie najlepszy do lornetki jeśli chodzi osztywność B) nada sie do Twojej a w pszyszłości może posłużyć nawet do dużo wiekszej lornetki nawet 35x120mm :Salut: o ile takie są, w każdym razie wisiał na nim skyMaster 25x100 i było ok i to z nawiązką :Salut:

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za komentarze :notworthy:

 

Mitek - Goliat odpada - cena

 

Przegladając forum natknelem sie na jakies statywy teodolitowe, które podobnież są tanie i dobre - tak wyczytalem na konkurencyjnym forum B) Czy to prawda?

 

Druga sprawa to głowica(?) - chodzi mi o coś czym przymocuje BPC do statywu przez złączkę. Trzeba to wtedy kupic oddzielnie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 18 lat później...

Mam Celestrona Skymaster Pro 15x70. Kupilem statyw na allegro za 120zl, ale ma niesamowite luzy.

Wstępnie zdecydowałem się na używanego Velbon Sherpa. Pytanie o model. Mam na oku uzywane 450R za 200zł i 600RN za 250zł. Za 450R przemawia korbka, ale podobno 600RN bez korbki jest stabilniejszy? Zakładam, że nie będę rozsuwał dlcentralnego elementu jeśli będę obserwował niebo ze stołka, ale czasem do obserwacji dziennej może się przydać trochę większą wysokość 450R. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, cytrusek15 napisał(a):

Mam Celestrona Skymaster Pro 15x70. Kupilem statyw na allegro za 120zl, ale ma niesamowite luzy.

Wstępnie zdecydowałem się na używanego Velbon Sherpa. Pytanie o model. Mam na oku uzywane 450R za 200zł i 600RN za 250zł. Za 450R przemawia korbka, ale podobno 600RN bez korbki jest stabilniejszy? Zakładam, że nie będę rozsuwał dlcentralnego elementu jeśli będę obserwował niebo ze stołka, ale czasem do obserwacji dziennej może się przydać trochę większą wysokość 450R. Co sądzicie?

Velbon sherpa, to raczej statyw do lornetek o obiektywach 50mm. Nawet w pełni sprawny, może dostawać telepawki z takim Celestronem Pro, który waży ~1700g.

Gdzie te luzy - na zawiasach nóg? 

Do takiej 70tki to raczej jakieś Manfrotto 055, albo mocniejszy Slik 700.

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.