Skocz do zawartości

SW Esprit 80 vs TS CF-APO 80


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu planuję zakup nowego refraktora pod astrofoto. Teleskop będę wieszał na montażu CEM26 z kamerą ASI 1600.  Finalnie zdecydowałem się na aperturę 80 mm. Po selekcji w grze został SW ESPRIT 80 APO oraz TS CF-APO 80. Rozpatrywałem jeszcze WO GT81 (używany, tu z giełdy), ale sprzedawca chyba nie jest gotowy na rozstanie się ze sprzętem. W przeszłości miałem już ESPRIT-a 100 oraz WO 91 FLT, "chodziły" idealnie, ale nigdy jeszcze nie miałem żadnego tripletu od TS. Może są tu na forum osoby które używają takich teleskopów i podzielą się swoją opinią.

 

Pozdrawiam

P.S.

A może inne pomysły ..... ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, licho52 napisał:

Unikaj TS.

Mam inne zdanie.

Mam tryplet TS 71 Photoline i działa bardzo dobrze (niedługo będę przechodzić na większy i pewnie będę sprzedawać).

Gwiazdki są dobre ( z flattenerem od TS 0,79x), nic się nie ugina, nic nie psuje. Moim zdaniem solidny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, licho52 napisał:

Unikaj TS.

Ująłeś do mocno ogólnikowo. Jak wiadomo TS nie produkuje ani nawet nie projektuje optyki, tylko branduje sprzęt z różnych fabryk. W związku z powyższym na pewno sprzedają sprzęt różnej jakości. Ważne, żeby kupić ten dobry :)

Teleskop który sobie u nich wstępnie wybrałem, ma certyfikat optyki, więc zawsze można reklamować.

link https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5964_TS-Optics-CF-APO-80-mm-f-6-FPL55-Triplet-APO-Refraktor-mit-Zertifikat.html

Jest też klon w Tecknosky

link https://www.tecnosky.eu/index.php/prodotti/telescopi-e-ota/apocromatici-ota/apo-tecnosky-80-480-fpl55-owl-series.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Mam inne zdanie.

Mam tryplet TS 71 Photoline i działa bardzo dobrze (niedługo będę przechodzić na większy i pewnie będę sprzedawać).

Gwiazdki są dobre ( z flattenerem od TS 0,79x), nic się nie ugina, nic nie psuje. Moim zdaniem solidny sprzęt.

 Mocno rozważałem TS 71, możesz podać dokładnie jaką wersję używasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, elay napisał:

 Mocno rozważałem TS 71, możesz podać dokładnie jaką wersję używasz ?

Ja mam wersję, której już nie sprzedają (a przynajmniej nie znalazłem).

Dodałem do niego inne obejmy, bo ta stopka była mega słaba.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-70-420-photoline-ota/p,52322#tab_bar_1_select

To jest seria Photoline, ale teraz już nie ma 70/420, tylko zastąpili je AP 72/432 FPL53

Ja swój kupiłem od @Nowok76 2 lata temu i po dobraniu odpowiedniego dystansu od flattenera do sensora teleskop służył mi bardzo dobrze (i służy nadal).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bólem odpuszczę Esprita. Za dużo w sieci informacji, o wadliwych sztukach, które prosto z kartonu należy wysłać do serwisu w Austrii. Szkoda, że w Delcie nie robią pomiarów, bo mam tam fajne ceny.

Na tą chwilę wybieram pomiędzy TS, a Tecknosky 80/480 OWL. To praktycznie te same teleskopy, różnią się kolorem i nieco ceną.

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.