Skocz do zawartości
  • 0

Problem po pierwszej kolimacji


T3nTyp

Pytanie

Witam, 

Niedawno nabyłem używany teleskop i postanowiłem umyć lustro i po umyciu go skolimować za pomocą lasera. Wszystko zrobione, laser jest idealnie ustawiony, jednak kiedy patrzę w nocy np. na latarnie widzę żółta duża plamę, zwierciadło wtórne i jego mocowanie. 

I teraz moje pytanie co zrobiłem źle? Wszystkie kroki z umyciem i skolimowaniem teleskopu robiłem przy filmach astrofazy 

Z góry dziękuję za pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

 

4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

Ogniskowa jest na pewno dłuższa. 203 mm to średnica lustra zapewne - więc ogniskowa będzie około 1000 mm

Jest to synta 8, kurcze no jeszcze nie opanowałem tych wszystkich terminów i specyfikacji ?

 

Ale już mam, 1200mm ogniskowa 

Edytowane przez T3nTyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skieruj teleskop na jasną ścianę albo świeć mu jakimś dużym panelem lub lampą i spróbuj uzyskać obraz lub punkt na kartce papieru trzymanej nad wyciągiem.

 

`domyślam się, że to Newton. Ruszałeś/myłeś lustro wtórne? Laser "wraca" punktowo czy tylko świeci na ten "donut" czyli krążek na LG?

 

EDIT: Dobra kolimacja Newton wcale nie jest banalna. Jest wręcz trudniejsza od kolimacji RC czy innych Cassegrainów. Poszukaj wątku Patryk Sokół na temat kolimacji (jest szczegółowo rozpisane jak to robić) albo zajrzyj na stronę Hamala. 

 

EDIT2: Ten punkt na kartce papieru da Ci przybliżone położenie ogniska - bo może okular w wyciągu jest daleko poza tym co powinien. Ewentualnie patrz przez okular i wyciągaj go z wyciągu aż zobaczysz obraz.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

Ruszałeś/myłeś lustro wtórne?

Lustra głównego nie myłem ale musiałem go ustawić, żeby laser wskazywał w środek tej okrągłej naklejki na LG 

4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

`domyślam się, że to Newton

Tak, synta 8 na dobsonie 

 

 

 

No i właśnie laser idealnie wraca w punkt tak jak to ma być 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak laser wskazuje na środek naklejki to jeszcze nic nie mówi. Musi wracać "sam w siebie" czyli centralnie bo to że świeci na kółeczko mówi tylko o ustawieniu LW. Dopiero powrót mówi o LG. I to dalej nie jest skolimowany teleskop.  ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najpierw sprawdź czy okular jest "w zakresie" albo kartka papieru albo wyciągasz okular i próbujesz złapać ostrość oddalając od wyciągu. 

 

W Newtonie jest sporo rzeczy do ustawienie jeszcze zanim włożysz laser. Poczytaj Patryka. Offset LW, prostopadłości.... eeeeee..... sporo tego jest. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda na to, że któreś lustro jest zamontowane pod nieodpowiednim kątem, ale jak ci się to udaje skolimować w takiej sytuacji to nie wiem.

 

Może suma błędów ustawienia lustra głównego i wtórnego umożliwia kolimację, ale już nie obserwację. Moje przypuszczenie takie.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skolimuj metodą Hamala z pudełkiem po kliszy fotograficznej i nakretką. Jeśli laser masz walnięty i krzywo leci wiązka, to więcej szkody można narobić niż pożytku z tego ustawiania. Ewentualnie połóż laser na dwóch puszkach/butelkach złączonych ze sobą, skieruj na ścianę oddaloną o jakieś 2m i zacznij obracać laserem. Jeśli wiązka idealnie będzie wskazywać ten sam punkt, to laser jest ok. Jeśli będzie zataczać koła, to niestety sam laser trzeba będzie skolimować o ile się da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na mój chłopski rozum: gdyby był problem z kolimacją obraz byłby jakiś, zły ale jakiś. Z opisu zaś wynika że obraz jest mocno nieostry („żółta plama z widocznym pająkiem”). Wynikać to może po prostu ze złego ustawienia ostrości lub - co bardziej prawdopodobne w tym wypadku - złą odległością Lustra głównego od wtórnego. Tylko moje przemyślenia, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.