Skocz do zawartości

VdB141 / SH2-136 (Nietypowo: IR-R-R)


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

Docelowo planuję zebrać jeszcze R i G i złożyć w klasycznej palecie + z dołączonym IR do kanału R. Niestety dzisiaj już zachmurzenia (mgła + wysokie chmury) kompletnie uniemożliwia

zebranie nowego materiału.

Cały obszar IR w skali 1:2, autostretch:

SH2_136_IR_20x600s_scale_1-2.thumb.jpg.b2e38417f277f9fd2b97c2a1411fa85e.jpg

Wyciągnięty ze zdjęcia kanał R:

vdB141_IRRR_20x600s_48x300s_R.thumb.jpg.9d48f9ad7c81931216bcfa0996a3f552.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIR używa się głównie przy fotografii planet, bo jest w tej części widma mniejszy wpływ niestabilności atmosfery.

Jeśli chodzi od DS-y, to traktowałbym filtr jako wartość dodana:

- pozwala zajrzeć w obszary gwiazdotwórcze i przejrzeć co siedzi w pyłach (może nie jak JWST, ale zawsze mamy ten kawałek obszaru NIRCam (0.6-5um), a ja u siebie łapię (0.742-1.1um))

- pozwala wykryć gwiazdy o maksimum emisji w podczerwieni jednocześnie przyciemniając wszystkie inne , podobnie jak filtr UV dla ultrafioletu tylko ten filtr jest bardzo wrażliwy na niestabilność atmosfery a IR nie

- no i ostatecznie uzyskujemy dodatkowy materiał do eksperymentów

Jak pogoda pozwoli i uda mi się dozbierać materiał w filtrach zielonym i niebieskim to poeksperymentuje z wariantami:

- RGB klasyczne

- RGB + IR nałożone jako umowny kolor
- (R+IR)GB

i zobaczę co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Jan Bielański
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

grubo pojechałeś z antyreklama dla 

Kamera: QHYCCD QHY600M

nie spodziewałem się, że tak reaguje na jasne gwiazdy. rozumiem, ze to IR nieskorygowane przez

Teleskop: Tele Vue NP127is

... ale......

Zapomniałeś dodać w zestawieniu filtru Astronomik ProPlanet 742BP. Ale kamera chyba jest najmniej winna zarejestrowała światło, które dotarło po drodze są:
- cztery soczewki w teleskopie (zresztą nie nowym)
- korektor LCL-1069
- filtr

- i dopiero czyste szkiełko na przed sensorem kamery

Czy teleskop był projektowany do pracy w podczerwieni? Nie wiem, bo nie wiem co się kryje pod magicznym zwrotem 'exotic glass',

również nie wiem jakimi powłokami jest pokryty. Jedyne co mam sprawdzone w świetle widzialnym takich defektów nie ma.

Z poważnych defektów jakie są dwa:

- ustawienie 'tiltera' jeszcze wymaga korekty

- kamery QHY są wrażliwe na boczne światło (ale na to cierpiała każda kamera od nich od QHY10 -  do obecnej, coś maja nie tak w obudowie)

P.S.

Muszę podczas sesji wyłączać monitor laptopa, bo silne światło od monitora w kierunku kamery to nie dobry pomysł. I to jest ta lampka

wspomniana w komentarzu przy zdjęciu Irys, która trzeba wyeliminować.

IRFlare_Stack_Autostretch.thumb.png.15b5606eda8093d523b3f8328c86fa97.png

Porównanie R i IR stack autostretching

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj przydałoby się zrobić głębszy przegląd:

  1. Zachowanie na jasnych gwiazdach w RGB ekspozycje 300s
  2. Zachowanie na jasnych gwiazdach w IR ekspozycje 600s

Gwiazdy testowe:

  1. Wega
  2. Arktur
  3. Mu Cephei (to powinna być najjaśniejsza gwiazda w IR)

Filtry i tu jest problem:

  1. Badeer B CMOS Optimized
  2. Badeer G CMOS Optimized
  3. Badeer G CMOS Optimized
  4. Badeer L CMOS Optimized (nie mam)
  5. Astronomik ProPlanet 642BP (mam ale 1,25")
  6. Astronomik ProPlanet 742BP
  7. Astronomik ProPlanet 807BP (nie mam)

To pozwoliło by określić, która część widma odpowiada za powstanie flary - póki co za to odpowiada światło powyżej 700nm granica dla filtra R.

Jak ustawię teleskop tak aby gwiazda znalazła się w obszarze kamery do guiding'u to pośrednio wykażę ze jest to część widma powyżej 800nm

(mam tam filtr Astronomik ProPlanet 642BP) jak się flara nie pojawi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jan Bielański napisał:

Zapomniałeś dodać w zestawieniu filtru Astronomik ProPlanet 742BP. Ale kamera chyba jest najmniej winna zarejestrowała światło, które dotarło po drodze są:
- cztery soczewki w teleskopie (zresztą nie nowym)
- korektor LCL-1069
- filtr

- i dopiero czyste szkiełko na przed sensorem kamery

Czy teleskop był projektowany do pracy w podczerwieni? Nie wiem, bo nie wiem co się kryje pod magicznym zwrotem 'exotic glass',

również nie wiem jakimi powłokami jest pokryty. Jedyne co mam sprawdzone w świetle widzialnym takich defektów nie ma.

Z poważnych defektów jakie są dwa:

- ustawienie 'tiltera' jeszcze wymaga korekty

- kamery QHY są wrażliwe na boczne światło (ale na to cierpiała każda kamera od nich od QHY10 -  do obecnej, coś maja nie tak w obudowie)

P.S.

Muszę podczas sesji wyłączać monitor laptopa, bo silne światło od monitora w kierunku kamery to nie dobry pomysł. I to jest ta lampka

wspomniana w komentarzu przy zdjęciu Irys, która trzeba wyeliminować.

IRFlare_Stack_Autostretch.thumb.png.15b5606eda8093d523b3f8328c86fa97.png

Porównanie R i IR stack autostretching

Jednak podtrzymuje to co nalisalem. 

Filtr mlze da sygnal i ewentualne halo. Korektory też, ale wg mnie wyglad mikrosoczewek na foto to sprawa kamery.

 

Ciekawe co bedzie w kanale B na gwiazdzie np gamma Cas lub Alnitak??? 

Oby nie podobnie.....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tayson napisał:

Jednak podtrzymuje to co nalisalem. 

Filtr mlze da sygnal i ewentualne halo. Korektory też, ale wg mnie wyglad mikrosoczewek na foto to sprawa kamery.

Jeśli to jest problem mikrosoczewek to będzie on we wszystkich kamerach monochromatycznych

niezależnie od producenta z sensorem Sony IMX455 i IMX571 (prawdopodobnie też) - te sensory to ta sama linia produkcyjna różnią się tylko rozmiarem.

W kolorowych to zależy jak zachowa się maska Bayer.

37 minut temu, Tayson napisał:

Ciekawe co bedzie w kanale B na gwiazdzie np gamma Cas lub Alnitak??? 

Oby nie podobnie.....

Robiłem już tą kamerą zdjęcia Wegi w B i jeszcze jam miałem Baader UV i w tym pasmie nie było takich problemów.

Jak będzie pogoda to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

To może zeby rozmyć temat... Ja nie krytykuje Twojego sprzetu @Jan Bielański tylko komentuję to co widze.

A ja próbuję dojść do przyczyny bo taką flarę widzę pierwszy raz.

Obok T Cephei jest jasna niebieska gwiazda, gdzie mógłby wystąpić defekt w filtrze niebieskim - ale jest OK:

FlareBlueStar_Stack_Autostretch.thumb.png.c638721d3401374d8a67e40935a27a68.png

Może w bliskiej podczerwieni dochodzi do wewnętrznego odbicia światła w sensorze, bo widać w tej flarze wyraźne kwadraty (kolejne piksele???).

Pytanie tylko dla jakiego zakresu fali to zachodzi, czy to jest już 750nm, 800nm czy 1000nm.

Znalazłem taki wykres QE dla QHY600M, jest tam zaznaczona absorpcja krzemu Si może tj. jakiś efekty uboczny:

QE_QHY600M.png.a7973f8dd5c663b9263d4194f3cdbc58.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z braku nowego materiału dłubię w starym. Nowa wersja vdB141 w bliskiej podczerwieni, zmiany:

- kanał R - obraz uzyskany w podczerwieni z filtrem Astronomik ProPlanet 742nm

- kanał G - syntetyczny średnia dla obrazów uzyskanych z filtrem R i IR

- kanał B - obraz uzyskany w świetle widzialnym filtr R

Wyniki:

- Zdjęcie w pełnej rozdzielczości 6000x6000:

vdB141_IRRIRR_20x600s_48x300s.thumb.jpg.5cfebe8748d59b9989a6be3a5cef6a65.jpg

- Sama mgławica vdB141:

vdB141_IRRIRR_20x600s_48x300s_Crop_1500x1500.jpg.1c0c8241602fb883f7c42778f9041d85.jpg

Jest też zagadka poniżej PGC166711 są 4 galaktyki, póki co nie udało mi się ich oznaczyć:

vdB141_IRRIRR_ver_2_Galaxies_Annotated.jpg.edea15518c3f1590304a1c5f665c04ac.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się Taysonem. Ta szkocka kratka to struktura matrycy kamery odbita prawdopodobnie na wewnętrznej stronie szybki kamery. Najwyraźniej warstwy nie były optymalizowane pod NIR.

Efekt całości ciekawy. Swoją droga ciekawe by było zobaczyć co z obrazkiem Gamma Cas zrobi ten setup :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.