Skocz do zawartości

Deep Impact


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Kometę odnalazłem na jasnym jeszcze niebie (2220) przy wysokości Słońca zaledwie -8*, jednak "na granicy zerkania". Z biegiem czasu było ją widać coraz wyraźniej, ale ani razu nie była widoczna bezpośrednio (tzn bez zerkania). O 2255 chmury uniemożliwiły dalsze obserwacje, które i tak nie miałyby większego sensu z powodu szybko malejącej wysokości komety (a przejrzystość była co najwyżej dobra). Otoczka bez żadnych szczegółów, trudno nawet było ocenić DC. Jasność oceniłem bardzo zgrubnie na 9.5-10.0 mag. Może być jednak zaniżona z powodu jasnego tła nieba. Wątpię jednak, żeby była jaśniejsza niż 9.0 mag. Jednym słowem - d#pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypuścili niezły filmik. Ładnie widać wyrzut materii, a przedtem coś, co wygląda na falę uderzeniową. http://photojournal.jpl.nasa.gov/archive/PIA02130.mov

 

Genialne !

 

Dorzucę też ten filmik.

http://www.nasa.gov/mov/121520main_HRI-Movie.mov (68,6 KB)

 

 

Czyż kometa ta nie wygląda jak planetoida ? Sporo kraterów, obraz czysty. Zaprawdę ciekawe to ciała, z daleka "zamglone" z bliska "klarowne" :D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie, niestety komety (z miasta) nie udało się dostrzec. Najpierw było rozjaśnione niebo, a potem nadeszły chmury. W okolicy, gdzie powinna być widoczna kometa w miarę wyraźnie widziałem gwiazdki o jasności ok. 11 mag. Oceniłem, że nawet jeżeli kometa jest jaśniejsza (ze względu na jasność powierzchniową) to nie o więcej jak 1-2 mag. Jaśniejsza nie mogła być, gdyż wtedy bym ją dostrzegł.

Czyli maksymalnie mogła mieć w granicach 9-10 mag. (co potwierdza wcześniejsze obserwacje).

 

Na Astro4u przeczytałem, że Piotr Guzik obserwował kometę i ocenił ją także na 10 mag. Z tym, że widział także centralną, niewielką kondensację o średnicy ok.1' o jasności ok. 11 mag.

Ja w miejscu, gdzie powinna być kometa widziałem jedynie bardzo słabą gwiazdkę o jasności ok. 11,5-12 mag. Według Guide najjaśniejsza gwiazda w tym miejscu ma 12,8 mag. Czy mogłem więc widzieć rozjaśnione jądro komety? Wydaje mi się, że nie, ale sprawdzę zdjęcia tego rejonu nieba.

 

Sprawdziłem zdjęcie tego rejonu i wciąż mam wątpliwości. Po prostu będę musiał dzisiaj powtórzyć obserwację (o ile będzie pogoda).

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za chwilę wyjeżdżam na noc lub dwie. Teraz chć wolałbym pod wieczór <_< Chcą zagonić mnie do zbierania jagód (wielkie wiadro już czeka :blink: )

 

Ale wieczór już będzie dla mnie, poszukam komety swoim Uniwersałem 150/900. Mogę mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca z odsłoniętym SW horyzontem, ehhhh ale poszukam, choćbym miał tachać teleskop i z 500 metrów na plecach. Wspomogę się rowerem.

 

Życzę powodzenia innym obserwatorom, udanych łowów, upolujcie ją i śledźccie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w miejscu, gdzie powinna być kometa widziałem jedynie bardzo słabą gwiazdkę o jasności ok. 11,5-12 mag. Według Guide najjaśniejsza gwiazda w tym miejscu ma 12,8 mag. Czy mogłem więc widzieć rozjaśnione jądro komety? Wydaje mi się, że nie, ale sprawdzę zdjęcia tego rejonu nieba.

Robert, może stosowałeś za małe powiększenie. U mnie przy 50x wydawała się niemal gwiazdowa (to było chyba to zgęszczenie centralne), dopiero przy 140x dobrze było widać, że to kometa. Przy zasięgu gwiazdowym 11.5-12 mag powinieneś ją bez problemu zobaczyć.

 

PS Dobrze, że ją wczoraj widziałem, bo na najbliższe 3 dni zapowiadają ciągłe opady, a jutro po południu temperatura w Świdnicy ma wzrosnąć do całych DZIEWIĘCIU stopni :huh: Czy to normalne w lipcu?

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, może stosowałeś za małe powiększenie. U mnie przy 50x wydawała się niemal gwiazdowa (to było chyba to zgęszczenie centralne), dopiero przy 140x dobrze było widać, że to kometa. Przy zasięgu gwiazdowym 11.5-12 mag powinieneś ją bez problemu zobaczyć.

 

PS Dobrze, że ją wczoraj widziałem, bo na najbliższe 3 dni zapowiadają ciągłe opady, a jutro po południu temperatura w Świdnicy ma wzrosnąć do całych DZIEWIĘCIU stopni  :huh:  Czy to normalne w lipcu?

 

Stosowałem powiększenia od 50 do 100x. Mogłem nie widzieć otoczki, gdyż tło nieba było jeszcze stosunkowo jasne. Wyraźnie widziałem gwiazdki o jasności do 11 mag. Słabsze widziałem zerkaniem, myślę że tak do 12 mag.

 

Mógłbym sprawdzić dzisiaj, czy to co widziałem wczoraj, przesunęło się na niebie. Ale u mnie też ma się popsuć pogoda. Może prognoza się nie sprawdzi. Jestem nawet gotowy dać komuś w kieszeń, aby załatwił dzisiaj w nocy pogodne niebo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsewowałem kometę z M.Paradowskim nowym "Orionem" 200 na dobsie. Muszę stwierdzić że nie bylem w stanie jej zidentyfikować na tej wysokości. Nie widziałem tam żadnej kondensacji (power 40x) Kolega dostrzegł ją przez silniejszy okular (120x) i stwierdzil że ma jasnośc identyczną jak dobę wcześniej.

W tych warunkach obserwacje Tempel uznałem za bezsensowne w sensie naukowym. Teleskop świetny, a jak sie seeig ustabilizował dawał piękne obrazy. Tylko te komary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed pójściem spać po długim i wyczerpującym dniu zabawiłem się troszkę  ::)

 

Stereograf z 9P/Tempel 1

 

 

 

działa tylko troche za duze jak na 19" monitor i kontrast nie wyborny

 

ale działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tego trzeba mieć takie okularki RG?

Nie, trzeba po prostu rozluźnić oczy tak, aby rozdzielić obrazy z obu oczu i postarać się połączyć w jeden te dwa obrazy komety. Konieczne może być zmniejszenie rozmiarów tego obrazka i oddalenie się od monitora na odpowiednią odległość.

 

Limax7 W jaki sposób Image Manipulator tworzy taki stereogram? Przecież nie było dostępnych zdjęć z różnych perspektyw. Dlaczego to coś białego w kraterze tak bardzo unosi się do góry? I czy mógłbyś mi podać stronę producenta tego softu?

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły ten stereogram. Też jestem ciekaw jak to się robi. Pamiętam jak kiedyś u babci przeglądałem jakieś gazety i były tam takie trójwymiarowe obrazki. Zdaje się, że to było "Gwiazdy mówią" czy coś w tym stylu :Boink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, trzeba po prostu rozluźnić oczy tak, aby rozdzielić obrazy z obu oczu i postarać się połączyć w jeden te dwa obrazy komety. Konieczne może być zmniejszenie rozmiarów tego obrazka i oddalenie się od monitora na odpowiednią odległość.

Tak też spróbowałem na początku ale bez efektów - stąd przypuszczenie że samo staranie nie wystarczy i potrzebny jest jeszcze jakiś gadżet.

Ale widać za słabo się starałem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły ten stereogram. Też jestem ciekaw jak to się robi. Pamiętam jak kiedyś u babci przeglądałem jakieś gazety i były tam takie trójwymiarowe obrazki. Zdaje się, że to było "Gwiazdy mówią" czy coś w tym stylu  :Boink:  :ha:

Po prostu te miejsca, które mają być bliżej nas, są w mniejszej odległości od miejsc odpowiadających im na drugim obrazku, niż miejsca, które mają być dalej od nas. Troche zamieszałem :D

 

Może to wskaże o co chodzi:

 

 

 

__________________#....#....#....#....#__________________#....#....#....#....#__

________________

__________________#....#....#....#....#__________________#....#....#....#....#__

________________ __________________#....#....#....#....#__________________#....#...#....# ....#__________________

__________________#....#....#....#....#__________________#....#...#....# ....#__________________

__________________#....#....#....#....#__________________#....#...#....# ....#__________________

__________________#....#....#....#....#__________________#....#....#....#....#__

________________

__________________#....#....#....#....#__________________#....#....#....#....#__

________________

 

 

 

 

Kiedy złożymy te dwie kolumny w jeden :blink: obraz to 6 krzyżyków będzie wyraźnie z przodu. Oczywiście będą to krzyżyki, które w drugiej kolumnie zakłucają pożądek, bo są bliżej pierwszej kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły ten stereogram. Też jestem ciekaw jak to się robi.

Stereogram można zrobić szybko i łatwo przy użyciu aparatu cyfrowego. Najlepiej jest użyć do tego celu wizjer. Aparat ma spełniać rolę oczu. Dlatego trzeba przygotować dwa obrazy. Patrząc przez wizjer prawym okiem kadrujemy scene starając określić się charakterystyczne punkty, zapamiętujemy je i robimy zdjęcie. Następnie robimy podobne zdjęcie "przy pomocy" lewego oka odwołując się do zapamięanych punktów. Oczywiście wszystkie fotki na ustawieniach manualnych. Niekoniecznie musimy posługiwać się wizjerem, a rozstaw miejsc w których umieszczamy aparat może być większy niż ten ustalony według odległości oczu. Dobrze jest posłużyć się statywem. Więcej na ten temat wraz z przykładami na: http://sci-toys.com/scitoys/scitoys/light/...tml#stereograms

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też spróbowałem na początku ale bez efektów - stąd przypuszczenie że samo staranie nie wystarczy i potrzebny jest jeszcze jakiś gadżet. Ale widać za słabo się starałem :rolleyes:

Aby z łatwością połączyć te dwa obrazy komety z odległości około 50cm od monitora musiałem zmniejszyć go w skali 1:2. Na tej stronie szczegółowo są opisane dwa sposoby oglądania takich obrazków: http://sci-toys.com/scitoys/scitoys/light/...tml#stereograms Oczywiście dla "leniwych" dostępne są takie gadżety :rolleyes:

Pozdro

Rad

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj to była astronomia ekstremalna. Wyszedlem z teleskopem na taką łączkę by mieć widok na miejsce gdzie ów kometa się znajduje, a tam mgła. Była co prawda przy ziemi ale co chwila się podnosiła i nachodziła mi na linię kometa-teleskop <_<

 

Znalazłem miejsce gdzie kometa miała być, czas na wpatrywanie się. I przez ułamek sekundy coś mglistego zauważyłem. Potem znikło, mgła nie dawała za wygraną ale czasami osiadała niżej. Niżej też i kometa "schodziła" Widziałem dwa razy takie przebłyski, w których wydawało mi się że widzę kometę.

Jeśli chodzi o warunki to widoczność miałem bardzo dobrą, widzialem gwiazdy do ok 5.3 mag Droga Mleczna już jest widoczna po przesileniu letnim. Nie taka ładna jak w sierpniu jeszcze ale jest :D

Obserwowałem teleskopem 150/900 pow. 100x, Zakonczyłem szukanie komety ok 23:30

 

Aaaaa i widziałem bolida !!! 23:45 jsność ok -8 mag szybki koloru filoetowego :o Pięęęęęknyyyyyy. Wyleciał spod Łabędzia. Innych już zwykłych meteorów widzialem 7.

 

Być może dziś znów pojadę i zaczaję się na kometę. Musiałem dziś z rana wracać do domu, choć chciałem zostać na kilka dni i próbować obserwować kometę. :blink:

 

Na pytania o stereogram odpowiem później, podam stronę, Teraz muszę zmykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem gwiazdy do ok. 6 mag (na przykład na pograniczu widoczności R CrB) i to u siebie w mieście, ale dopiero jak zrobiło się całkiem ciemno. Gdy próbowałem odszukać kometę, najsłabsze gwiazdy, które widziałem gołym okiem miały ok. 5,5 mag.

Przy tej bardzo dobrej przejrzystości w rejonie komety "doszedłem" Taurusem do zasięgu ok. 12,5 - 13 mag. ale komety nie zauważyłem.

Pamiętam jednak jak obserwowałem ją wcześniej, gdy była o wiele wyżej (górna Panna :D ) i wtedy kometę widziałem ledwo, ledwo, także przy zasięgu ok. 13 mag. w jej rejonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Robercie, Twoje informacje są bardzo cenne :Beer:

 

Wracając do stereogramów ten program (Image Manipulator) jest w formie pliku HTML z jakąś kontrolką ActiveX i składa się z trzech części:

 

- Stereographer

- Focus Corrector

- Contourer

 

Stereographer służy do robienia tych ciekawych zdjątek. Na program wpadłem na pewnym forum gdzie pewien człowieczek pokazywał zdjęcia z Hubbla właśnie jako stereografy :notworthy: Efekt świetny.

 

Tu link do strony programu:

http://139.134.5.123/tiddler2/stereographer/stereograph.htm

 

A tu kilka zdjęć astronomicznych w 3D

http://139.134.5.123/tiddler2/stereographe...bula/nebula.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość damian24
Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

 

Witam Pana! co pan mysli o komecie Tempel 1 ktura zostala odbita przez Sonde :rolleyes: a czasami nie leciala czasem w nasza w strone ziemi jak jezeli ja odbili to mnie zastanawia :D Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.