Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex.Co zrobić?


Farciarz

Pytanie

Witam,

Niedawno kupiłem teleskop jak w tytule. Do zestawu z były dołączone okulary Super Plossl 10mm i 25mm multi coated 52.

 

Księżyc w 25mm jest doskonale widoczny i z tym nie mam problemu

Problem natomiast dotyczy obserwacji Jowisza. W przypadku 25mm widać w zasadzie białą kulę bez szczegółów. Natomiast w przypadku okularu 10mm widać jego pasy, zdecydowanie lepiej niż w przypadku okularu 25mm bo tam nie widać żadnych szczegółów ale i tak niezbyt zadawalająco jak na możliwości tego sprzętu.

 

Uczę się dopiero o kolimacji i temat ten zostawiam sobie na potem. Niestety jest kilka wersji jak to robić więc będę musiał sporo poczytać aby nie schrzanić być może dobrej kolimacji, którą ciężko początkowemu astroamatorowi ocenić.

 

To co wydaje mi się najsensowniejszym rozwiązaniem to zakup mniejszego okularu pod obserwacje Jowisza. I tutaj chciałem się Was poradzić. Wyczytałem, że całkiem dobrą opcją jest okular TMB 6mm 1,25'' 58st Planetary II. Co o tym sądzicie? Ewentualnie jakie inne okulary polecacie do obserwowania w ukł Słonecznym.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Farciarz
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Też jestem początkujący i też mam problemy z szukaniem w okolicach zenitu. Głupieję czy mam obrócić teleskop bardziej w lewo, czy w dół, czy jeszcze inaczej. Wszystko zależy od tego jak stoję. Czasem nie odnajduję poszukiwanego obiektu, czasem tak. Wiem, że mi pomaga, gdy ruch jest trochę inny. Przy starhoppingu poruszam się bardziej po łuku niż w pozostałych obszarach nieba, nawet sam nie wiem jak to dokładnie opisać. Najczęściej natomiast, jeśli coś jest w zenicie to podchodzę do tego kiedy indziej, bo szkoda mi marnować czasu na błądzenie.

 

Na początku pisałeś o okularach i dostałeś dużo wskazówek od doświadczonych użytkowników. Dołożę swoje 3 grosze jako ktoś na tym samym poziomie co Ty. Rok temu spędziłem wiele godzin roztrząsając problem okularów. Kupiłem TS HR 7 mm, bo większość użytkowników do Synty 8 poleca bardziej 7 mm niż 6 mm i obiegowa opinia jest taka, że TS HR to lepsza wersja TMB Planetary. Nie wiem czy tak jest, ale w wielu miejscach tak właśnie piszą. Dostałem używkę w niezłej cenie i jestem zadowolony. Teraz myślę o ortoskopach, podobno są najlepsze do planet. Sam nie wiem, może kupię na próbę i jak mi się nie sprawdzą, to puszczę dalej. Z kitowego zestawu moim zdaniem 10 mm to jest śmietnik, 25 mm jest kiepskie, ale sporo lepsze i na pewno tu z wymianą bym się nie spieszył aż tak. Do DS-ów wziąłem też używkę ES 14 mm. Tu już było drożej, ale jednak najwięcej tym okularem oglądam i kąt 82 stopnie to już fajna sprawa. Taki zestaw 7, 14 i 25 to na pewno Ci starczy na jakiś czas.

 

Co do kolimacji to metoda Hamala jak dla mnie niezrównana. Naoglądałem się innych poradników, naczytałem i dalej niezbyt mi to dało. Ten poradnik natomiast to - siadaj i rób dla każdego.

 

Co do galaktyki Andromedy, to też miałem problem, bo spodziewałem się nie wiadomo czego. Znalazłem ją za moim 2 czy 3 oglądaniem przez teleskop i nie wiedziałem, że to ona. Widząc jej jądro myślałem, że to cała galaktyka i byłem przekonany, że skierowałem teleskop na coś innego, jakąś małą galaktykę. Teraz mnie to śmieszy, ale tak było. U mnie jest średnie zanieczyszczenie światłem i wiem, że jak wpada w obszary bardziej zanieczyszczone to ledwo można zobaczyć lepszy zarys całości. Zwłaszcza jak się robi pierwsze kroki z teleskopem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Farciarz napisał(a):

Kolega @Matt_13 pisał wyżej jakie kroki poczynił żeby zrobić ubgrade swojego zestawu i jego droga jest jak najbardziej odpowiednia. Kupowanie słabego barlowa do kiepskiego okularu to zła droga. Ale widać ewidentnie że chcesz dużego powiększenia, wiec spróbuj. W tym przypadku to jakiego kupisz barlowa to mało istotna kwestia. Im mniej wydasz tym mniej stracisz swoich pieniędzy. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Mcmaker napisał(a):

I z okularem 6 mm chcesz użyć Barlowa 2x? :D

 

Przy jakich okularach jest sens takowa soczewke posiadać. Cieszę się z twojej odpowiedzi i z tego że jeszcze nie kupiłem barlowa. Za cholewkę nie wiem od czego to zależy itd dlatego pytam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Farciarz, nikt Ci nie na pisał wprost, więc dopisuję: Mając 6mm okular (i to niezły) do teleskopu z ogniskową 1200 mm nie potrzebujesz Barlowa w ogóle. Obojętnie, badziewnego czy z najwyższej półki.

Z samym okularem masz 1200/6 = 200x powiększenie. Więcej niż wystarczające do planet, na Dobsonie niełatwe do prowadzenia, w okolicach górnej granicy minimum komfortu dla tego montażu.

 Dodatkowo warunki atmosferyczne (tzw. seeing) raz na 20 lub więcej obserwacji  w ogóle pozwolą na wykorzystanie większego powiększenia, nawet jakbyś obserwował z ciężkiego paralaktycznego montażu z napędem. I to tylko, jak miejscówka nie jest "ukarana" przez los złym lokalnym seeingiem.

 Jak bardzo chcesz, to możesz kupić dobry okular 5 mm, z wysunięta źrenicą, tak jak ten Twoj Vixen 6mm. To Ci da 240x powiększenie, które będziesz mógł i tak wykorzystać bardzo rzadko. Lepszą inwestycją byłoby wykorzystać to co masz i np. dorobić jakąś prostą platformę równikową pod Dobsona, jeśli nie musisz targać sprzętu daleko (np. obserwujesz z ogródka) lub masz ultrawygodny transport (samochód pod domem, zero łażenia z piętra po schodach itp.).

 A tak naprawdę to przydałby Ci się okular 7 mm do nieco mniejszych powiększeń, 171x  z takiego okularu może się okazać optymalne w Twoim teleskopie, jako kompromis między wygodą prowadzenia / polem widzenia / ilością dostrzeganych detali.

 Dla porównania Barlowy mają zwykle tzw. krotność 1.5-2.0x. Czyli jakbyś wsadził do wyciągu tego Vixena 6 mm + B1.5x, to miałbyś 300x powiększenie, praktycznie bezużyteczne. Z B 2.0x to byłoby 400x, śmiech na sali.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.