Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex.Co zrobić?


Farciarz

Pytanie

Witam,

Niedawno kupiłem teleskop jak w tytule. Do zestawu z były dołączone okulary Super Plossl 10mm i 25mm multi coated 52.

 

Księżyc w 25mm jest doskonale widoczny i z tym nie mam problemu

Problem natomiast dotyczy obserwacji Jowisza. W przypadku 25mm widać w zasadzie białą kulę bez szczegółów. Natomiast w przypadku okularu 10mm widać jego pasy, zdecydowanie lepiej niż w przypadku okularu 25mm bo tam nie widać żadnych szczegółów ale i tak niezbyt zadawalająco jak na możliwości tego sprzętu.

 

Uczę się dopiero o kolimacji i temat ten zostawiam sobie na potem. Niestety jest kilka wersji jak to robić więc będę musiał sporo poczytać aby nie schrzanić być może dobrej kolimacji, którą ciężko początkowemu astroamatorowi ocenić.

 

To co wydaje mi się najsensowniejszym rozwiązaniem to zakup mniejszego okularu pod obserwacje Jowisza. I tutaj chciałem się Was poradzić. Wyczytałem, że całkiem dobrą opcją jest okular TMB 6mm 1,25'' 58st Planetary II. Co o tym sądzicie? Ewentualnie jakie inne okulary polecacie do obserwowania w ukł Słonecznym.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Farciarz
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ciekawe jaki miałeś seeing. Czasami nawet super sprzęt nie pozwoli na dostrzeganie subtelnych detali, kiedy obraz bulgocze jak zupa w garnku. Swego czasu miałem tak dobre warunki, że Newton 114 mm i 45 krotne powiększenie bez problemu pozwoliły na zobaczenie przerwy Cassiniego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Farciarz napisał:

Całkowicie czyste niebo. Seeing w mojej ocenie całkiem dobry.

Czyste niebo i seeing to dwie różne sprawy. Ja w ostatnich dwóch tygodniach sporo obserwowałem planet ( Jowisz , Saturn, Mars, Uran, Neptun ) i w mojej ocenie seeing jest bardzo zły w moim regionie (okolice Lwówka Ślaskiego). Chyba gorszego w tym roku nie miałem. Zwłaszcza w pierwszej części nocy kiedy tmperatura spada z 20 do 10 stopni. Na kanale Astrolife jest film, który wyjaśnia co to seeing - polecam. Co do kolimacji to warto się tym zająć w pierwszej kolejności bo to podstawa jeżeli chodzi o obserwacje tym sprzętem. Nie musisz od razu kręcić śrubami , chodzi o to by sprawdzić czy wszystko jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdzałem kolimacje różnymi sposobami i wydaje się ale to moje subiektywne spojrzenie że jest ok ale margines błędu że czegoś nie dopatrzylem jest pewnie również spore. Odnośnie filmu z astrolife myślę że seeing był sredni jeżeli chodzi o obserwacje Jowisza i dobry jeżeli chodzi o obserwacje księżyca. Dzisiaj będzie moja 3 obserwacja więc jak będę miał ich kilka na koncie to pewnie będę mógł wydawać bardziej rzeczowe oceny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Farciarz napisał:

Sprawdzałem kolimacje różnymi sposobami i wydaje się ale to moje subiektywne spojrzenie że jest ok ale margines błędu że czegoś nie dopatrzylem jest pewnie również spore. Odnośnie filmu z astrolife myślę że seeing był sredni jeżeli chodzi o obserwacje Jowisza i dobry jeżeli chodzi o obserwacje księżyca. Dzisiaj będzie moja 3 obserwacja więc jak będę miał ich kilka na koncie to pewnie będę mógł wydawać bardziej rzeczowe oceny. 

Seeing w danej chwili dla dwóch różnych obiektów jest taki sam. W mniejszych powiększeniach wydaje się lepszy. Jeżeli skoncentrujesz  się tylko na Jowiszu możesz wpaść w niebezpieczna pułapkę " jak mogę zobaczyć go jeszcze lepiej" . Wtedy zaczniesz szukać i kombinować . Może przy najbliższej obserwacji wybierz sobie kilka obiektów DS i poobserwuj z okularem 25 mm. Teraz jest czas na galaktykę w Andromedzie , gromady otwarte w Kasjopei. Oczywiście okular 6- 7 mm dla tego teleskopu jest jak najbardziej wskazany. Przy dobrych warunkach , Jowisz lub Mars na pewno będą się wspaniale prezentować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Farciarz napisał:

Dziękuję za fachową odpowiedź a mógłbyś mi polecić przyzwoite okulary na początek do obserwacji w układzie słonecznym. Byłbym bardzo wdzięczny.

Z okularami jest taki problem że każdy będzie chwalił co innego. Jak zaczynałem zabawę z obserwacjami to też szukałem różnych rozwiązań popełniając przy tym sporo błędów. Miałem nawet przez rok taki teleskop jak Ty. Często pojawiającą się podpowiedziom bardziej doświadczonych jest "dozbieraj do lepszego sprzętu i nie kupuj byle czego". Jest to dobra rada ale mam świadomość że czasami takie "dozbieranie" to odległa przyszłość. Dlatego warto stopniowo oswajać się z coraz lepszym sprzętem. Chyba że masz wolny 1000-2000 zł i chcesz dobry okular. Co do okularów TMB to miałem z nimi styczność ( chyba 5 mm ) i były ok. Miałem też w podobnej cenie SW 6 mm 68 stopni. Teraz podobne okulary robi SVBONY. Z nieco wyższej pułki to Celestron X-cel ( jest w wersji 7 albo 5 mm)  albo Vixen SLV ( miałem jedne i drugie ). Potem są Hyperiony i ES-y. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem w podobnej sytuacji i mimo że kupiłem nowego newtona 8" firmy omegon to musiałem odrazu lekko poprawić kolimację.

Jeśli mogę to podepnę się z pytaniem. Bo mam podobny zestaw. Czy mając newtona 8" i okular GSO super plossel 12mm. Lepiej kupić okular 6mm czy soczewkę barlowa? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Damian-str napisał:

Jestem w podobnej sytuacji i mimo że kupiłem nowego newtona 8" firmy omegon to musiałem odrazu lekko poprawić kolimację.

Jeśli mogę to podepnę się z pytaniem. Bo mam podobny zestaw. Czy mając newtona 8" i okular GSO super plossel 12mm. Lepiej kupić okular 6mm czy soczewkę barlowa? 

 

Ja po pewnym czasie stwierdziłem że najlepszy zestaw dla mnie to teleskop + kilka okularów ( siedem jest optymalną liczbą ). Próbowałem z barlowem od GSO i Celestrona. Nawet po kilku latach obserwacji nie używam żadnych filtrów kolorowych( po prostu nie lubię obrazów jakie dają), oraz żadnych filtrów UHC ( miałem nawet Astronomik UHC + Newton 12 cali ). Wkręcanie, wykręcanie , przekładanie barlowa to nie dla mnie. Jestem po prostu takim typem obserwatora i pewne doświadczenia pokazały mi co jest dla mnie dobre a co nie. Zamiast słabego barlowa chyba lepiej  kupić średni okular. Kupowanie dobrego barlowa do słabego okularu taż chyba mija się z celem. A jakie masz okulary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, as1 napisał:

...Jestem po prostu takim typem obserwatora i pewne doświadczenia pokazały mi co jest dla mnie dobre a co nie. Zamiast słabego barlowa chyba lepiej  kupić średni okular. Kupowanie dobrego barlowa do słabego okularu taż chyba mija się z celem. A jakie masz okulary ?

Na ten moment 12 i 25mm oba GSO super plossel. 

W takim razie muszę rozejrzeć się za czymś 5 albo 6mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Damian-str napisał:

Na ten moment 12 i 25mm oba GSO super plossel. 

W takim razie muszę rozejrzeć się za czymś 5 albo 6mm 

6 mm będzie lepsze. Jeżeli miał byś jednocześnie okulary 5, 6 i 7 mm to stwierdził byś ( musisz mi uwierzyć na słowo ) że bardzo duże powiększenia nie zawsze są "super". Oczywiście gdy warunki pozwolą to warto mieć coś do maksymalnego użytecznego powiększenia pod ręką. Po za tym z okularem 6 mm będziesz miał źrenicę wyjściową 1 mm ,która jest idealna do mgławic planetarnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, as1 napisał:

6 mm będzie lepsze. Jeżeli miał byś jednocześnie okulary 5, 6 i 7 mm to stwierdził byś ( musisz mi uwierzyć na słowo ) że bardzo duże powiększenia nie zawsze są "super". Oczywiście gdy warunki pozwolą to warto mieć coś do maksymalnego użytecznego powiększenia pod ręką. Po za tym z okularem 6 mm będziesz miał źrenicę wyjściową 1 mm ,która jest idealna do mgławic planetarnych. 

Super, wielkie dzięki!

I sory, za zaśmiecanie tematu koledze. 

 

Farciarz, Miłego oglądania, dziś pogoda super. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Farciarz napisał:

Zamowilem ten okular. Będzie pełnił swoją rolę?

https://deltaoptical.pl/okular-vixen-npl-6-mm-1-25-quot

Jak już zamówiłeś to sam się przekonasz :original:. A tak na poważnie to ja preferuję okulary ,które mają ER (odsunięcie oka od soczewki) na poziomie 15 mm i więcej (ten zamówiony przez Ciebie ma 3 mm). Ale do tego też doszedłem z czasem. Vixen to dobre szkła i powłoki więc na pewno nie popsuje obrazu. Jeżeli obserwacje takim typem okularu będą Tobie odpowiadały wtedy możesz kombinować z okularami typu "ortho" , które ponoć dają najlepsze obrazy planet. Piszę "ponoć" ponieważ sam nie miałem okazji patrzeć przez takie szkła. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, as1 napisał:

Jak już zamówiłeś to sam się przekonasz :original:. A tak na poważnie to ja preferuję okulary ,które mają ER (odsunięcie oka od soczewki) na poziomie 15 mm i więcej (ten zamówiony przez Ciebie ma 3 mm). Ale do tego też doszedłem z czasem. Vixen to dobre szkła i powłoki więc na pewno nie popsuje obrazu. Jeżeli obserwacje takim typem okularu będą Tobie odpowiadały wtedy możesz kombinować z okularami typu "ortho" , które ponoć dają najlepsze obrazy planet. Piszę "ponoć" ponieważ sam nie miałem okazji patrzeć przez takie szkła. 

 

Takie "ortho" w ogniskowej 6 mm miało by też większy ER, np. 5 mm w przypadku BCO 6 mm. 5 mm to dalej bardzo mało, ale aż 70 % więcej niż 3 mm...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Farciarz

IMO okular z ER 3mm, to trochę jak wizyta u dentysty - nic przyjemnego, aż chce się unikać.

Za ok. 200zł wybrałbym jakiegoś TMB (miałem 5 i 7mm) albo ponoć lepszego klona SW (nie miałem, ale ma tu opinie pozytywne). ER mają wysoki jak w okularach klasy premium, reszta wiadomo przeciętna, ale cena naprawdę sensowna.

Ewentualnie coś z serii SW66, też miałem, chociaż od 9mm w górę, 6mm nie miałem. Podobnie uważam to za lepszy wybór od tego Vixena  pod względem komfortu (ER i pole).

Tylko się nie zrażaj. Jak już kupiłeś tego Vixena to popróbuj, może akurat ci podpasuje, bo części obserwatorów nie przeszkadza niski ER. Napisz jak jest. 

Edytowane przez Ajot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli chodzi o zakupiony okular vixen to d... nie urywa. Jowisz minimalnie lepszy niż super plossl 10mm natomiast jeżeli chodzi o księżyc to jest lepszy niż super plossl 10mm. Seeing w miarę dobry. Mars bez szczegółów. Lub z minimalnymi. Trzeba kupić lepszy okular. Co polecacie ?

Edytowane przez Farciarz
Dodaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Farciarz napisał:

Jeżeli chodzi o zakupiony okular vixen to d... nie urywa. Jowisz minimalnie lepszy niż super plossl 10mm natomiast jeżeli chodzi o księżyc to jest lepszy niż super plossl 10mm. Seeing w miarę dobry. Mars bez szczegółów. Lub z minimalnymi. Trzeba kupić lepszy okular. Co polecacie ?

Do obserwacji planet kup ADC  bo bez tego wszystko pływa w kolorach ,  brak jest szczegółów na powierzchni planet ,króluje czerwień i błękit.Okulary najlepiej ED lub lantanowe np.SLV vxiena .przejście z plosla na plosla  nic nie daje chyba ,że to TV.:smokin:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, Farciarz napisał:

Jeżeli chodzi o zakupiony okular vixen to d... nie urywa.

A jak oceniasz komfort obserwacji z tak krótkim ER i małą soczewką oczną okularu?

25 minut temu, fornax napisał:

Mars bez szczegółów.

Tu może nie być wina okularu, a tylko warunków obserwacji (seeing i przejrzystość atmosfery). Np. w tym roku jeszcze nic nie widziałem na Marsie - tylko jednolitą tarczkę. Dwa lata temu gorszym teleskopem widziałem pociemnienie na powierzchni.

57 minut temu, Farciarz napisał:

Trzeba kupić lepszy okular. Co polecacie ?

Poobserwuj kilka nocy, czy to wina okularu, czy warunków. Jeśli natomiast problemem jest mały ER to lepszy byłby Vixen SLV 6mm, jeśli szukasz niezbyt drogiego okularu do planet.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Farciarz napisał:

Jeżeli chodzi o ER to mi to osobiście nie przeszkadza. Seeing wydaje mi się że dobry aczkolwiek jestem jeszcze zbyt zielony w temacie aby właściwie to ocenić 

Musisz mieć świadomość że okular 10 razy droższy nie pokaże Marsa 10 razy lepiej. Ktoś kto obserwuje 15 lat i ma spore doświadczenie jest w stanie podać sto powodów dla ,których warto kupić okular za 3000 zł. Ktoś kto patrzy przez teleskop trzeci raz w życiu mógłby powiedzieć że przecież w tym za 300 widać prawie to samo. Na początku przygody z "podglądaniem" kosmosu można wpaść w pewną pułapkę. Oglądamy te same obiekty (Księżyc ,  planet, Mgławicę w Orionie, Galaktykę w Andromedzie ) i zastanawiamy się czy możemy to zobaczyć lepiej. Wymieniamy okulary, teleskopy i ciągle oglądamy to samo. Powinniśmy natomiast wykorzystać to co mamy żeby zobaczyć jak najwięcej. W zasięgu twojego teleskopu są setki jak nie tysiące ciekawych obiektów.

 

P.S Obserwuję od kilku lat ( 5-6 ) i na początku też tak miałem, aż doszedłem do 12 calowego Newtona. Teraz mam czterocalowy achromat i cieszę się "nocą pod gwiazdami". Wymiana sprzętu to fajny element tego hobby ale najważniejsze to z niego korzystać najczęściej jak się da. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.