Skocz do zawartości

W poszukiwaniu nieba Bortle 1 - wypad na Gavdos


Szymon Szozda

Rekomendowane odpowiedzi

Świetny opis!

Widzę że po drodze odwiedziłeś jaskinię Dikte... nie spotkałeś panów w białych koszulach, czarnych spodniach i okularach przeciwsłonecznych poruszających się dużymi jeepami? :)

A propos cienia rzucanego przez światło Jowisza..południowe wybrzeże Krety - wakacje 2013 roku, okolica Ferma-Ierapetra czyli południowy wschód wyspy...wschód Jowisza.

Zdjęcie kiepskie, ale smuga światła na wodzie daje klimacik :) i pojęcie o jakości nieba na południe od Krety...

 

DSC_0457.thumb.jpg.bf8b5955289d80424f38a3008c6ab3d1.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozytywne komentarze.
@Gość na chwilę Na wschód wyspy ze względu na brak czasu się nie zapuszczałem - jeździłem tylko na zachód od Heraklionu, a jaskinia ze zdjęcia to Ideon Antron. Mimo iż nawet w części zachodniej ominąłem wiele miejsc, to w tydzień zrobiłem 1200km, liczba dość duża, szczególnie, że w tym miałem dwie 8h przeprawy Ateny<->Kreta i dwie doby bez skutera na Gavdos.

Pogoda tam jest pewna - patrzyłem na dwa tygodnie przed i 2 tygodnie po - zero chmur. Jednak wiadomo, że musiało przyjść dwu dniowe załamanie, akurat wtedy gdy byłem na Gavdos...
Tutaj macie więcej RAWów.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację to ja pomyliłem jaskinie. Ta z Twojego zdjęcia i to jest ta którą miałem na myśli jest niedaleko od obserwatorium, a Dikte jest we wschodniej części Krety na południe od Agios Nikolaos.

A o tych panów pytałem bo właśnie po drodze do Ideon Antron widziałem ich kilkukrotnie i potem właściciel mojego lokum wytłumaczył mi że w tych okolicach jest uprawiany pewien specyficzny rodzaj ziół :) i oni pilnują interesu :)

A co do pogody - w sumie na Krecie w jej południowo wschodniej części spędziłem 4x13 dni i ani razu nie widziałem chmur. Zatrzymywały się na paśmie Gór Białych. To było w okresie lipiec-sierpień-wrzesień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ngc55 jest zdecydowanie łatwa, pojawia się detal.

Noclegi na Gavdos jak najbardziej są, z jedzeniem również nie ma problemu. Na prom można nawet zabrać auto.
Po dotarciu do Gavdos Pan z Akrogiali Gavdos podwoził mnie na stopa z portu pod lokal. - Właściciel zapewnia przyjezdnym transport.
Wchodząc do Vatsiany (pierwszego dnia w nocy) natrafiłem na taki szyld:

fit_1920


Następnego dnia w Vatsianie na obiedzie w Gavdos Tripiti Café rozmawiałem z właścicielem, o ile pamiętam też mają noclegi.

Nie byłem w 'stolicy' wyspy - a tam też coś jest -> google.

Z rozłożeniem się nie widzę problemu, na zachodniej stronie wyspy pod szkołą nie przejechało żadne auto od wieczora do rana, więc zajęcie 1 pasa nie byłoby problemem.
Jednak gdy będę się wybierał w przyszłości, to nocleg wziąłbym w Vatsianie - najbardziej na południe wysuniętej miejscowości i odjeżdżał od lamp kilkaset metrów na południe.
lub
Centrum wyspy i odjazd na zachód - wtedy południe też jest czyste na 100%, bo nic oprócz Vatsiany tam nie świeci.
Nawiasem mówiąc północ wyspy jest lepiej doświetlona - widziałem kilkanaście lamp z promu o 21.00, w Sougi wygaszali port w nocy, jak to wygląda na Gavdos - nie mam pojęcia. Południe jest czyste, jedynie Vatsiana ma oświetlenie, Fokia do której dojechałem stopem nie jest oświetlona.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.