Skocz do zawartości

Bolid nad Polską


jarecki

Rekomendowane odpowiedzi

Jarecki bardzo fajną robotę robisz z tymi fotkami meteorów. Pracujesz jak stacja bolidowa. Brakuje

Ci tylko shuttera.

 

Jeśli chodzi o ten bolid, to nie wyrzucaj 3-4 klatek sprzed i po meteorze. Można je wraz z tą zawierającą

meteor złożyć razem do kupy pod Maximem DL lub Registaxem żeby podciągnąć zasięg gwiazdowy.

Będzie znacznie więcej gwiazd do wyznaczenia współrzędnych meteoru. Przy polu 120 stopni jest

potężna dystorsja i żeby zrobić dobrą transformację (x,y) do (RA, Decl) to trzeba mieć sporo gwiazd.

 

Arek

 

P.S. Ta Twoja Nysa, to gdzie dokładnie leży, bo jest ich kilka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki (moja koleznaka ma tak na nazwisko i zawsze mi sie kojarzy bo do niej mowilismy : "ej Jarecka!" :D ) jaka czulość ustawiles w tym a75 bo strasznie szumi i baaardzo dziwne jest to że tak mało gwiazd widać. U mnie w a60 na 15s f2.8 i ISO200 wyciagam do 7.5mag :Salut: Gratuluje mi tez sie kiedyś udało złapać jasnego meteora (perseida) :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos, ale jarecki uzywa konwertera 0.42x. One powiekszaja znacznie pole ale obraz dostaje na jakosci i zasiegu

 

Arek

W takim razie mocno dostaje <_< Stackowanie na pewno tu pomoże, sam mogę sie w to pobawić bo z a60 bez konwertera juz jestem w miare obcykany a to moze byc wyzwanie :rolleyes: Ale przynajmniej widac trójkat letni :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jaka czulość ustawiles w tym a75 bo strasznie szumi i baaardzo dziwne jest to że tak mało gwiazd widać. U mnie w a60 na 15s f2.8 i ISO200 wyciagam do 7.5mag...

 

 

Słuszna uwaga qbanos :notworthy: akurat tej nocy sprawdziłem to praktycznie, zwykle robię zdjęcia z czułością ISO400 ale z ISO200 okazały się lebsze, znikły o połowę szumy. Natomiast jeśli chodzi o różnicę pomiędzy A60 / A75 (posiadam obydwa) to faktycznie A60 jest bardziej czuły a to chyba za sprawą mniejszej ilości pikseli na tej samej wielkości matrycy CCD, a co za tym idzie mniej szumów kwantyzacyjnych oraz większe i nieco czulsze piksle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię zdjęcia dokładnie z 50°29'06"N 17°18'42"E i wysokość 220 metrów nad poziomem morza, natomist klatek mam sporo z tej nocy.

 

No to spróbuj złożyć z 10 klatek z okolicy meteoru.

 

Bolid wygląda na jasny i był od Ciebie widoczny na SE. Są duże szanse na to, że mają go Czesi

i nasza stacja w Krakowie, która jedną kamerą patrzy mnie więcej na Ciebie. Jeśli zjawisko było

między Wami to powinno się tam zarejestrować.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem złozyć materiał trzy razy. Efekt nie jest zadowalający ale mam nadzieje że wystarczy. Może ktos jeszcze spróbuje? :rolleyes:

 

Meteor wg Registaxa:

http://img252.echo.cx/img252/152/17zr.jpg

 

Meteor wg PS złożony ze wzgl na najjasniejsze gwiazdki:

http://img53.echo.cx/img53/152/22ri.jpg

 

Meteor w PS złożony ze wzgl na gwiazdki jemu najbliższe:

http://img210.echo.cx/img210/516/31zo.jpg

 

Zasięg nie jest powalający z kilku powodów:

- kiepskie niebo

- ISO400 (jak sądzę)

- straszna rotacja pola (jarecki musisz sobie zmontować jakiegoś koziolka) :D

 

Mam nadzieje że to pomoże w zlokalizowaniu meteora :Salut:

 

P.s A pochwale sie jeszcze przy okazji moją fotką, co prawda nie meteora ale Łabedzia: (to na srodku to nie szum tylko Droga mleczna :Salut: )

 

http://img20.echo.cx/img20/718/ccbc7bz.jpg

 

36x15s iso 400 zasięg ok 8,33mag.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek Kwinta z Krakowa wlasnie podeslal mi swoja fotke tego samego zjawiska.

Jesli da sie wyznaczyc dobra siatke na obrazku jareckiego da sie policzyc orbite

zjawiska.

 

Arek

 

P.S. qbanos a mozesz zlozyc tylko 5 klatez z najblizszej okolicy meteoru. Przy 10

widac ruch dobowy sfery niebieskiej i dodatkowo obraz paskudza chmury dosc

szybko przemieszczajace sie na niebie

001219.jpg

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek Kwinta z Krakowa wlasnie podeslal mi swoja fotke tego samego zjawiska.

Jesli da sie wyznaczyc dobra siatke na obrazku jareckiego da sie policzyc orbite

zjawiska.

Arek

 

Arek mnie już uprzedził.

Fotka znajduje się tu:

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki.html

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.