Skocz do zawartości

Svbony SV215 Okular z zoomem planetarnym 3mm-8mm - ktoś używa.


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem prawie cały wątek na CN. Jest kilku różnych użytkowników ,którzy porównywali okular z zoomem TV 3-6 mm, okularami ortho, i różnymi innymi okularami od TV. Ogólnie wniosek jest jeden - okular warty wypróbowania. Jedyne co mnie powstrzymuje przed zakupem to ER. Ja jestem z tych co lubią "długi" ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy o nim w tym wątku:
https://astropolis.pl/topic/72746-okulary-svbony-hit-czy-kit/?do=findComment&comment=992669

oraz tutaj (jest też link do pierwszych testów):

https://astropolis.pl/topic/49784-vixen-slv-i-ssw-83°-baader-morpheus-i-inne-nowości-okularowe/page/3/#comment-980781

 

Po testach opiszcie proszę wrażenia z użytkowania w temacie "Okulary Svbony - hit czy kit?"

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lew_Abałkin napisał:

To ceny z aplikacji czy z wyszukiwarki? Teraz sprawdziłem i polska (tj z VAT-em) cena to ok 720. Na dowód zrzut z aplikacji

Screenshot_2022-12-27-13-59-05-686_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Ja wczoraj sprawdzałem na Ali i było za 725 zł ( komputer ) na schopee dokładnie 490 zł po użyciu jakiegoś kuponu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okular dotarł i aura oczywiście jest "cudowna", nie nadaje się nawet do dziennej oceny okularu. Co na razie można powiedzieć to mechanicznie jest co najmniej dobrze,regulacja jest gładka ale nie lekka. Okular jest ciężki jak na swoje rozmiary (orientacyjnie podobne do Meade HD-60, może ciut mniejsze). Opakowanie to klasyczne czarne pudełko wyściełane pianką.

IMG_20230109_133230.jpg

IMG_20230109_133243.jpg

IMG_20230109_133308.jpg

IMG_20230109_133344.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lew_Abałkin napisał(a):

Okular dotarł i aura oczywiście jest "cudowna", nie nadaje się nawet do dziennej oceny okularu. Co na razie można powiedzieć to mechanicznie jest co najmniej dobrze,regulacja jest gładka ale nie lekka. Okular jest ciężki jak na swoje rozmiary (orientacyjnie podobne do Meade HD-60, może ciut mniejsze).

 

 

 

Mój też już dotarł. Zdjęcia i pierwsze wrażanie trochę później. Ale jest jedna rzecz. Jak nim delikatnie potrząsnę to coś w nim się rusza. Dokładnie to ten element ,który się przesuwa gdy zmieniasz ogniskawą i jest widoczny od spodu okularu. @Lew_Abałkin Twój też tak ma ? 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 9.01.2023 o 16:28, Lew_Abałkin napisał(a):

 

Tak. Jest to bardzo nieznaczne ale jest.

Od wczoraj też mam ten okular - do apochromatów 130 i 96 będzie "na szybko" do planet, w SCT przy dobrym seeingu przyda się w zakresie 8-7-6 mm

W temacie mechaniki okularu, którą już przebadałem:

- podczas obrotu pierścienia zooma, w okularze poruszają się dwie tuleje. Przy ogniskowej 8mm są najbliżej siebie, przy 3mm są maksymalnie rozsunięte. To delikatne stukanie to minimalny luz tych tulei w większej tulei prowadzącej. NIE jest to luz źle dokręconych soczewek czy coś takiego. Okular można bardzo łatwo rozebrać i w ramach rozsądku dodać nieco smaru; luz częściowo zniknie. I tu ważny wątek - luz wzdłuż osi okularu nie jest groźny, powoduje tylko minimalną zmianę ogniskowej oraz przesunięcie płaszczyzny ostrości. Natomiast luz poprzeczy (czyli kiwanie się górnej tulei na boki) jest groźny po wprowadzi astygmatyzm i komę, co dyskwalifikuje okular do planetarnych obserwacji o wysokiej rozdzielczości. Problem jest szczególnie widoczny przy ogniskowej 3mm, gdy górna tuleja jest maksymalnie wysunięta.

- "klikacz" pierścienia zooma pracuje (a właściwie: u mnie pracował) zdecydowanie za twardo. Do tego stopnia, że próba obrotu pierścienia zooma powodowała obrót całego okularu w diagonalu, a nie zmianę ogniskowej. Sam mechanizm klikania to mała sprężynka i kulka, dociskana sprężynką w odpowiednie zagłębienia. Po usunięciu kulki i sprężynki, pierścień zooma pracuje lekko i płynnie.

 

Optyka - lepsza niż sądziłem. Bardzo cieszy mnie stały eye relief i stałe pole widzenia, niezależnie od ogniskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Smorff84 napisał(a):

Też zastanawiam się nad zakupem tego zooma. Czy jest ktoś w stanie określić jakoś obrazu jest bardziej podobna do okularów tmb planetary, może celestonów x cell LX,  vixenów slv czy może jeszcze jakiś innych ? 

Ja po zakupie porównywałem tylko na szybko podczas dnia z serią Sky-Watchera SWA58, w apo 72/400. Pod względem kontrastu i ostrości SVbony jest równie dobry. Pole widzenia niemal to samo. Komfort niestety sporo gorszy, bo odsunięcie źrenicy mniejsze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.