Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie na polarną za pomocą softa


Kajojk

Pytanie

Siema

 

Jakie macie doświadczenie dotyczące ustawienia na polarną za pomocą softa np: NINA, Sharpcap , PHD2 itp.

Jaki jest najlepszy waszym zdaniem

Ostatnio ustawiłem za pomocą NINA a następnie załączyłem phd2 guide asystent i wyszły spore różnice. 

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
15 minut temu, Kajojk napisał:

Ja narazie używam plug-in w NINA 3 polar alignment i działa ale pytanie brzmi jak dobrze. Sharpcap jest płatny??

Generalnie nie, ale akurat ta opcja jest tylko w wersji płatnej (wychodzi jakieś 50zł na rok). Moim zdaniem warto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

Generalnie nie, ale akurat ta opcja jest tylko w wersji płatnej (wychodzi jakieś 50zł na rok). Moim zdaniem warto.

 

Nie do końca - sam moduł jest dostępny też w wersji bezpłatnej i można spokojnie ustawić teleskop na biegun. Różnica jest taka, że w wersji płatnej, w ostatnim kroku, pokazuje o ile i w którą stronę trzeba przestawić montaż, a w wersji bezpłatnej nie - ale w dalszym ciągu pokazuje na żywo ogólną jakość ustawienia (dobrze/tak sobie/źle) i wartość błędu ustawienia (w stopniach, minutach i sekundach), więc jak zjedziemy z tym błędem do zera (albo prawie) to będzie git.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Kajojk napisał:

Siema

 

Jakie macie doświadczenie dotyczące ustawienia na polarną za pomocą softa np: NINA, Sharpcap , PHD2 itp.

Jaki jest najlepszy waszym zdaniem

Ostatnio ustawiłem za pomocą NINA a następnie załączyłem phd2 guide asystent i wyszły spore różnice. 

 

Pozdrawiam 

 

a po co gwiazda polarna??? ja nawet czesto nie mogę jej odnaleźć.  metoda dryfu z phd2 10min i po sprawie, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Kajojk napisał:

A robiłeś może jakieś porównanie który lepszy?

Nie, nie robiłem. W jednym i w drugim przypadku guiding był na tyle dobry, że szkoda czasu na porównywanie.

 

3 godziny temu, Kajojk napisał:

Sharpcap jest płatny??

W wersji 2.9 jest bezpłatny i ma to narzędzie. Z tej wersji właśnie korzystałem. Tu masz link do pobrania wersji 2.9 -> https://drive.google.com/file/d/1XjZHK2PAPN7-r6xh0m_d7EpPGWnaMHLQ/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Kriss2022 napisał:

metoda dryfu z phd2 10min i po sprawie

W sharpcapie i przy sprawnej ręce ustawienie na polarną zajmuje 2 minuty (z dokładnością do sekund łuku). Sharpcap wykorzystuje do tego metodę plate solvingu przed i po obrocie o 90° wiec wie gdzie środek obrotu powinien się znaleźć a gdzie jest aktualnie.

 

Cała procedura wygląda tak:

1. Ustaw się mniej więcej na polarną

2. Włącz sharpcapa i przejdź do kroku pierwszego alignacji

3. Obróć oś RA o około 90°

4. Przejdź do kroku drugiego

5. Pokręć lewo-prawo, góra-dół aż błąd wyniesie 0° 0' 0" (zmiany są pokazywane live)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

W sharpcapie i przy sprawnej ręce ustawienie na polarną zajmuje 2 minuty (z dokładnością do sekund łuku). Sharpcap wykorzystuje do tego metodę plate solvingu przed i po obrocie o 90° wiec wie gdzie środek obrotu powinien się znaleźć a gdzie jest aktualnie.

 

Cała procedura wygląda tak:

1. Ustaw się mniej więcej na polarną

2. Włącz sharpcapa i przejdź do kroku pierwszego alignacji

3. Obróć oś RA o około 90°

4. Przejdź do kroku drugiego

5. Pokręć lewo-prawo, góra-dół aż błąd wyniesie 0° 0' 0" (zmiany są pokazywane live)

pare razy robilem ta metoda i nie moge tym ustawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Paniki napisał:

Z ciekawości, raczej idealnie przekręcenie o 90 stopni nie powinno mieć znaczenia większego, bo program to sobie ogarnie ewentualną korekcję?

Trzeba przekręcić na tyle, żeby program był w stanie określić gdzie celuje oś obrotu; wystarcza mu sporo mniej niż te 90 stopni tak naprawdę, jak zrobisz 70 to też sobie poradzi. Więc nie trzeba się tu przejmować precyzją.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, isset napisał:

Nie, nie robiłem. W jednym i w drugim przypadku guiding był na tyle dobry, że szkoda czasu na porównywanie.

 

W wersji 2.9 jest bezpłatny i ma to narzędzie. Z tej wersji właśnie korzystałem. Tu masz link do pobrania wersji 2.9 -> https://drive.google.com/file/d/1XjZHK2PAPN7-r6xh0m_d7EpPGWnaMHLQ/view?usp=sharing

Nie wiem czy nadal,ale w tej wersji kamerka Asi 120mm mini  nie była widoczna i nie obyło się bez zakupu. A ustawiania na polarną,bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, isset napisał:

Nie, nie robiłem. W jednym i w drugim przypadku guiding był na tyle dobry, że szkoda czasu na porównywanie.

 

W wersji 2.9 jest bezpłatny i ma to narzędzie. Z tej wersji właśnie korzystałem. Tu masz link do pobrania wersji 2.9 -> https://drive.google.com/file/d/1XjZHK2PAPN7-r6xh0m_d7EpPGWnaMHLQ/view?usp=sharing

Dzięki dzisiaj ściągne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.