Skocz do zawartości
  • 1

Pomoc w pierwszych krokach - Astrofoto i sprzęt


Pieter_

Pytanie

Witam, potrzebuję rady czy dobrze wybieram.

Planuję zakupić Skywatcher 150/750 na eq3-2.

Głównie mam zamiar:

• Miejsce obserwacji będzie w lasach/polach kilka km od wsi gdzie raczej dużego zanieczyszczenia nie będzie (mieszkam w górach - dokładniej w Poroninie)

• Głównie mam zamiar obserwować mgławice, komety, galaktyki i bardziej rzadziej może planety.

• Wolę iść pod Astrofoto i raczej tylko w to więc w sumie możecie mi w tym coś doradzić chociaż że w sumie dużo na ten temat wiem (tak myślę).

 Budżet mam do max 2200zł chociaż że wolałbym kupić coś taniej i dokupić sprzęt do niego czyli chociażby napęd.

Miałem zamiar kupić Skywatcher 150/750 na eq3-2 ale nie wiem czy to będzie dobrze pasować.

Dużo osób mówi że jest idealny na pierwsze kroki, drudzy że się nie nadaje dlatego spytam was ponieważ widzę że jesteście dosyć aktywni i że pomożecie sporo.

Jeżeli coś zapomniałem to przepraszam.

Z góry dziękuję ?.

 

Edytowane przez Pieter_
Poprawki v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Do foto pomyślałbym o montażu przynajmniej o klasę wyżej. Co najmniej EQ5. Montaż musi być "zmotoryzowany" zatem coś takiego to moim zdaniem taki plan minimum - https://teleskopy.pl/Montaż-Sky-Watcher-EQ5-PRO-GoTo-SynScan-z-WiFi-(głowica-EQ-5-+-trójnóg-polowy-stalowy-1,75--NEQ5,-wersja-2022)-teleskopy-1639.html

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie. Ani nie idź w eq3-2 ani nie idzi w dużą ogniskową. Oba błędy popełniłem. Miałem i eq3-2 i heq5 opaskowany, teraz mam jeszcze nieco lepszy montaż a wisi na nim tuba z ogniskowa Ok 390mm. Nie trzeba zbliżać znacznie żeby mieć fajne zdjęcia a im większą ogniskową sobie zrobisz na początek tym trudniej ci będzie to opanować bez sprzętu i wiedzy. W ogóle popatrz sobie w stellarium jaka tuba jak ci zbliży przy danym aparacie/kamerze. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mała korekta @wismat Nie pisz koledze o "zbliżeniu" - bo nabierze złych nawyków -  tylko o FOV czyli polu widzenia zestawu ( setupu).

Czyli korzystając np. z takiego kalkulatora można sobie zobaczyć co nasz zestaw ( setup) pozwoli ładnie fotografować.

Inne uwagi- celne. Ten montaż z tym teleskopem to raczej nie pozwoli na astrofoto bez stresu i spokojną naukę .

I tak jak napisali koledzy - jako minimum polecałbym HEQ5 i ogniskową w granicach 350-500 mm na początek.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko to racja i święte słowa co koledzy napisali.

Niestety astrofotografia to nie jest tania zabawa i dysponując takim budżetem radzę kupić lepszy montaż i zacząć fotografowanie zwykłym obiektywem/teleobiektywem.

Im dłuższa ogniskowa tym wymagania (i trudności) większe. Prowadzi to do frustracji i zniechęcenia. Tymczasem fotki z ogniskowej do 200 mm będą bardziej udane i dostarczą znacznie więcej radości.

 

Z moich doświadczeń mogę napisać, że zacząłem  (bardzo dawno temu w epoce kliszy) od ogniskowej 600 mm i odniosłem totalną porażkę. Przesiadłem się na obiektyw f=250 mm i też nie byłem z efektów zadowolony. Wreszcie uzbierałem na obiektyw Jupiter 135/f4 i to był strzał w dziesiątkę -fotki były nieporównywalnie lepsze.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale mu podsuwacie pomysły. Pieter_ ma 2200zł do wydania a wy mu podsyłacie montaże HEQ5 gdzie używka kosztuje min 4500zł.

Nie uważam że EQ3-2 jest zły. Mam wersję Pro z wymienionymi podkładkami na teflonowe oraz 4 nowe łożyska , wisi na nim sw72ed z guidingiem i ten zestaw radzi sobie b.dobrze total RMS mam na poziomie 0.9 .A radość niesamowita z fotek. Myślę że na początek fajny zestaw żeby nie wydawać milionów a mieć radość z fotek i efektu końcowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Ale mu podsuwacie pomysły. Pieter_ ma 2200zł do wydania a wy mu podsyłacie montaże HEQ5 gdzie używka kosztuje min 4500zł.

Nie uważam że EQ3-2 jest zły. Mam wersję Pro z wymienionymi podkładkami na teflonowe oraz 4 nowe łożyska , wisi na nim sw72ed z guidingiem i ten zestaw radzi sobie b.dobrze total RMS mam na poziomie 0.9 .A radość niesamowita z fotek. Myślę że na początek fajny zestaw żeby nie wydawać milionów a mieć radość z fotek i efektu końcowego. 

Wydaje mi się, że montaż z napędem + zestaw do guidingu: luneta + nawet podstawowa kamera i kontroler już przekroczy budżet... 

A gdzie zakup teleskopu?

 

@Pieter_ Jeśli masz już aparat to może lepiej do astrofoto zacząć od zakupu używanego montażu z automatycznym  prowadzeniem w stylu star adventurer? 

A do obserwacji wizualnej newton 150/750 na dobsonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.01.2023 o 11:16, Damian-str napisał(a):

Wydaje mi się, że montaż z napędem + zestaw do guidingu: luneta + nawet podstawowa kamera i kontroler już przekroczy budżet... 

A gdzie zakup teleskopu?

 

@Pieter_ Jeśli masz już aparat to może lepiej do astrofoto zacząć od zakupu używanego montażu z automatycznym  prowadzeniem w stylu star adventurer? 

A do obserwacji wizualnej newton 150/750 na dobsonie?

Aparat mam, a co do 150/750 napisałem że to tylko ewentualną opcja czy by pasował, a taki aparat na tym montażu dawałby coś fajnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.