Skocz do zawartości

Model 3D Welonu - studium wykonalności


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielką ochotę wejść w jakiś projekt większy i bardziej ambitny niż zwykłe astrofotki. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie myśl, by spróbować zrobić model 3D szybko rozszerzającej się mgławicy, pozostałości po supernowej. 

 

Myślą przewodnią jest, by wykorzystać efekt Dopplera, do oddzielnego obrazowania obszarów mgławicy o różnej prędkości radialnej. Potrzebny do tego sprzęt:

- Askar ACL200

- regulowany etalon Ha założony PRZED obiektywem, by móc działać z pełną jasnością F/4

- filtr Ha przed kamerą, może być szeroki, byle miał dobrą transmitancję

- kamera mono ASI533MM Pro

 

Co o tym sądzicie? Jakie problemy widzicie? 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc obliczeniowa nie jest tu potrzebna. Każda wynikowa fotka  dałaby obraz "plasterka" przestrzeni. Tyle że ten plasterek nie jest płaski. Punktem wyjścia oczywiście musi być założenie, że całość mgławicy powstała w wyniku jednostkowego, punktowego wybuchu, ale to wystarczająco dobre przybliżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o modelach 3D mgławic i w dodatku Veil to na myśl przychodzi mi to:

https://astroanarchy.blogspot.com/2013/02/the-veil-nebula-experimental-3d-study.html

https://astroanarchy.blogspot.com/search/label/animations

 

J-P Metsavainio demonstrował kilka obiektów w animacji 3D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz ustawiał etalon?

Nie zrobisz raczej tego projektu w jedną noc. Pytanie jak uzyskasz powtarzalność ustawienia etalonu, i skąd będziesz wiedział że teraz jest np. 656.51 a nie 656.52nm?

 

Dodatkowo:

Stawiając filtr przed obiektywem zmniejszasz światłosiłę "działającą" na filtr o czynnik równy stosunkowi średnicy do przekątnej matrycy. W Twoim przypadku ten czynnik to w przybliżeniu 3 (nawet bliżej pi). 

Pytanie ile wynosi blue shift dla f/12.6? (4.54stopnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Jak będziesz ustawiał etalon?

Nie zrobisz raczej tego projektu w jedną noc. Pytanie jak uzyskasz powtarzalność ustawienia etalonu, i skąd będziesz wiedział że teraz jest np. 656.51 a nie 656.52nm?

 

Dobre pytanie. Nie mam pojęcia. Nie korzystałem nigdy z tego urządzenia, praktycznie nic nie wiem o jego stabilności ustawień. Na pewno wiąże się ona ze stabilnością temperatury. 

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Stawiając filtr przed obiektywem zmniejszasz światłosiłę "działającą" na filtr o czynnik równy stosunkowi średnicy do przekątnej matrycy. W Twoim przypadku ten czynnik to w przybliżeniu 3 (nawet bliżej pi). 

Pytanie ile wynosi blue shift dla f/12.6? (4.54stopnia)

 

Na etalon pada wiązka równoległa. Istotny jest jedynie rzeczywisty rozmiar kątowy obrazowanego obiektu - a konkretnie jego połowa, bo taki będzie maksymalny kąt padania światła na etalon.  Welon ma około trzy stopnie średnicy, czyli blue shift dla kąta 1.5 stopnia będzie raczej znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

- regulowany etalon Ha założony PRZED obiektywem, by móc działać z pełną jasnością F/4

- filtr Ha przed kamerą, może być szeroki, byle miał dobrą transmitancję

Etalon emituje całą serię ultra wąskich pików. Odległość ich szczytów to około 10-krotność szerokości połówkowej każdego. Żeby odfiltrować pik, który nas interesuje, trzeba użyć filtra o max takiej szerokości. Czyli dla typowego etalonu o szerokości 0,7 Angstrema, filtr H-alfa przed matrycą musi mieć ~0,7 nm.

 

--

Blue-shift

Policzyłem na szybko i rozdzielczość dla etalonu FWHM=0,7 A i pola widzenia 3(+/- 1.5) to ~1.0 A. 

 

Przy założeniu, że ekspansja mgławicy to nieco ponad 300 km/s (łącznie w obu kierunkach) - to wynikające z efektu dopplera przesunięcie fali wynosi całościowo ~7.0 A.

 

Czyli dokładność wyznaczenia głębi mgławicy to 7 stopni :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.