Skocz do zawartości

Mewa i Hełm Thora


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Halo na ostatniej fotce wygląda na słabiutkie. Chyba ok, racja?

Zgadza się, specjalnie wycelowałem w obiekt położony blisko jasnej gwiazdy, żeby ocenić halo.

Jest prawie niezauważalne, w obróbce na pewno do usunięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zdecydowanie za mało materiału no i efekt taki sobie- bardzo plamiaste tło i obiekty naklejone na to tło...trzeba ciut więcej cierpliwości wykazywać szanowny Panie :)

Dzięki Maćku. Twoim zdaniem minimum dobrego materiału to ile godzin? Czy zależnie od jasności obiektu? Jest jakiś przelicznik?

Dla mnie 5 godzin naświetlania jednego obiektu to już dużo :D. Może gdybym miał lepsze niebo, to taka ilość by wystarczyła.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Zybert napisał(a):

Czy zależnie od jasności obiektu?

Raczej od jakości nieba :)

Skąd u Ciebie takie wysokie ISO? W D610 Uniti ISO to niecałe 500.

Masz sporą studnię w tej puszce, ale odnoszę wrażenie, że przez wysokie ISO sam sobie krzywdę w tej fotce zrobiłeś.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze miałem takie przekonanie (doświadczenie także), że więcej materiału zebranego przy wyższej czułości dawało mi lepsze rezultaty, rejestrowało się dużo ciemniejszych struktur.

Przy ISO500 to niewiele by było na tym zdjęciu widać niestety. Chyba, że długość naświetlania bym zwiększył dwukrotnie... Generalnie taki jest plan, wówczas będę mógł zjechać z czułości... Generalnie szkoda, bo widzę, że kupę czasu wyrzuciłem w błoto obrabiając ten materiał. Może następnym razem się uda.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Zybert napisał(a):

Przy ISO500 to niewiele by było na tym zdjęciu widać niestety

Masz QE na poziomie 49%. 

Ja przy swoim Nikonie D7500 (trochę wyższe QE) paliłem przy ISO 100 i ciemne struktury nie były widoczne na pojedynczych klatkach a potem wychodziło to:

https://www.astrobin.com/b58z25/

Przy niższym ISO masz też o wiele mniejszy szum, który w tym przypadku po prostu spowodował, że masz same plamy w tle.

 

Jeśli mógłbym zasugerować, to nie szedłbym w Twoim przypadku ponad ISO 800, nawet z filtrem.

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

Masz QE na poziomie 49%. 

Ja przy swoim Nikonie D7500 (trochę wyższe QE) paliłem przy ISO 100 i ciemne struktury nie były widoczne na pojedynczych klatkach a potem wychodziło to:

https://www.astrobin.com/b58z25/

Przy niższym ISO masz też o wiele mniejszy szum, który w tym przypadku po prostu spowodował, że masz same plamy w tle.

 

Jeśli mógłbym zasugerować, to nie szedłbym w Twoim przypadku ponad ISO 800, nawet z filtrem.

 

 

Nie będę się rozpisywał, ale to ewidentny dowód na Wasze uwagi. Na swojej miejscówce też mam Bortle 4, ale nie wierzę, że udałoby mi się taki materiał z niej zebrać. Ostatnio z tak niskimi czułościami próbowałem fotografować około półtorej roku temu, a efekty były poniżej moich oczekiwań. Może za mało cierpliwości, za mało czasu na zbieranie materiału... 

Dziękuję!

7 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Bardzo mnie ciekawi jak wygląda surowy materiał - stack.

Bardzo chętnie podeślę stack, ale pod warunkiem udostępnienia swojej wersji. Chciałbym mieć porównanie do swoich wypocin. :)

Postaram się podesłać oba stacki (z filtrem i bez filtra).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zybert napisał(a):

Dzięki Maćku. Twoim zdaniem minimum dobrego materiału to ile godzin? Czy zależnie od jasności obiektu? Jest jakiś przelicznik?

Dla mnie 5 godzin naświetlania jednego obiektu to już dużo :D. Może gdybym miał lepsze niebo, to taka ilość by wystarczyła.

Dzięki

Ja od zawsze robię tak - co jakiś czas ( dla LRGB co dwie-trzy godziny, dla NB po całej nocy robię sobie szybki stack i przyglądam się, czy dam sobie radę z szumem. To nie zajmuje długo a poza tym w tym samym czasie zestaw dalej rejestruje. I jak już wiem, że wystarczy to gram jeszcze 30% dodatkowo.

Moja Mewa jest do obejrzenia , choć wcale  nie uważam tego zdjęcia za szczególnie udane. Szczególnie ze względu na gwiazdy> Zobacz na czasu i nie zapominaj, że to apertura 200 mm, f3 i piksel 9 nm!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy @Tuvoc i @OnlyAfc - dopiero siadłem do peceta i wrzuciłem na serwer stacki z zebranego materiału. Link poniżej:

https://wetransfer.com/downloads/bbb3cebd2e758f5f5cf59fd795cf3e0420230315201220/0afa900187d1b760349aacac7defbd5120230315201237/48c8dd

 

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.