Skocz do zawartości
  • 0

TAŁ 1 lustro


MarekS99

Pytanie

Ze względu na trudności z możliwościami użycia okularów "normalnych" do tego teleskopu rozważam podniesienie lustra pierwotnego żeby wypchnąć ognisko bardziej na zewnątrz, Przemierzyłem całą tubę z lokalizacją elementów.

Policzyłem, że w stanie fabrycznym lustro wtórne oświetlane jest kołem o średnicy  15.64mm. Wg danych fabrycznych lustro wtórne ma szerokość 26mm licząc prostopadle do osi optycznej. Czy to możliwe aby rezerwa wyniosła aż 10mm( 5mm z każdej strony). To by oznaczało , że teoretycznie mógłbym przesunąć lustro pierwotne aż o 75mm! Tracąc oczywiście tyle ogniskowej ale nie tracąc oświetlania lustra wtórnego. Czy to możliwe czy gdzieś się pomyliłem? 
EDIT chodzi o odległości końca tuby środek dziury wyciągu

Screenshot_5.png

Edytowane przez MarekS99
Nieścisłość w opisie odległości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A może tak: do kawałka płytki (u mnie kawałek panela podłogowego) zamocowany jest pierścień z gwintem T2. Do niego przykręcam wyciąg helikalny Badera. Płytka mocowana dwiema śrubkami, z odpowiednią ilością podkładek pomiędzy nią a tubusem. Ten wyciąg jest wystarczająco niższy od oryginalnego i ma 7 mm regulacji. Oczywiście płytkę można wykończyć bardziej estetycznie, mnie już się nie chciało, działa OK.

Heniek

20230312_213446.jpg

20230312_213337.jpg

Edytowane przez numerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mcmaker napisał(a):

Wyciąg w moim TALe ma normalnie 1,25 cala i ostrzy ze wszystkimi okularami, nie rozumiem do końca z czego wynika twój problem :g:

 

Część tych teleskopów (pewnie na rynek wewnętrzny) miała średnicę wyciągu nieco większą, chyba 32+ mm, co nie było wielkim problemem, ale wysokość (długość) też była większa na tyle, że pasowały tylko oryginalne okulary. Cała reszta okularów 1.25" nie ostrzyła nawet po wciśnięciu wyciągu do końca w kierunku tubusa. Brakowało około 10 mm. A że sam wyciąg był klasy mocno średniej, w porównaniu do reszty elementów budowy Tała i do obrazu jaki daje, to wymiana była oczywista.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak wygląda modyfikacja wyciągu Mizara,  fasolka ma  długość 20mm , szerokość fasolki 6mm ,obcięte są łapki zaciskowe okularu i wklejona jest taśma w środek aby okulary 1,25 cala były w osi wyciągu i osi optycznej Maksymalna średnica okularu jaki może być użyty to 40mm .Korzystałem tylko z ploslii i erflów ES 1,25 i bez problemu ostrzyły z Mizarem bez żadnej przeróbki  uchwytu lustra.

mizar1.jpg

mizar2.jpg

mizar3.jpg

Edytowane przez fornax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.