Skocz do zawartości
  • 0

Barlow lub focal extender 2x 2”


Mumia

Pytanie

Witam, proszę czy możecie polecić barlowa lub focal exdendera x2 z mocowaniem 2” i wejściem na okular 2”. Mam dwa okulary ES 100st 9mm i  ES 82st 30mm na 2” i chciałbym pobawić się na innych ogniskowych. Słyszałem dobre opinie o focal extenderach od ES, ale nie mogłem znaleźć na polskim rynku wersji z 2 calowym wlotem na okular. Ewentualnie czy macie do polecenia coś rozsądnego. Nie chciałbym wydać więcej niż 1k. Dzięki i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
16 minut temu, bartolini napisał(a):

Ten exdernder nie jest przypadkiem dedykowany tylko do okularów 1.25” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, Mumia napisał(a):

A jak z jakością porównując np do barlowa od tele vue? Bo czytałem, ze porównywalna do Powamate.

 

Jak Barlow czy focal extender pracuje w danym teleskopie zależy od ich jakości ale także od światłosiły samego teleksopu.
Np. GSO ED x2 linkowany w drugim poście dobrze pracuje u mnie w f/7.5 ale w f/5 już nie przy większych powiększeniach.

Dlatego aby odpowiedzieć na Twoje pytania pomogłoby, gdybyś napisał do jakiej światłosiły robisz zakupy.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Mumia napisał(a):

A jak z jakością porównując np do barlowa od tele vue? Bo czytałem, ze porównywalna do Powamate.

Powermate/ES Extender w porównaniu z barlowami daje lepsze warunki pracy okularów. Wiązka promieni nie jest rozbieżna jak z soczewki barlowa. Efekt jest zauważalny najbardziej dla światłosilnych teleskopów i długoogniskowych okularów.

Druga zaleta to niewielka zmiana krotności przy zmianie backfocusa. Np. z nasadką binokularową zwykły barlow 2" zmienia krotność z 2x na ~5x. Powermate/ES Extender z nasadką, zmieni krotność o +/-0.5x w porównaniu z wartością nominalną.

 

barlow-powermate.jpg.0a1aa96d411b4cf44291abf45c9adcd5.jpg

 

Tele Vue Optics: Powermates

  

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, bartolini napisał(a):

Powermate/ES Extender w porównaniu z barlowami daje lepsze warunki pracy okularów. Wiązka promieni nie jest rozbieżna jak z soczewki barlowa. Efekt jest zauważalny najbardziej dla światłosilnych teleskopów i długoogniskowych okularów.

Druga zaleta to niewielka zmiana krotności przy zmianie backfocusa. Np. z nasadką binokularową zwykły barlow 2" zmienia krotność z 2x na ~5x. Powermate/ES Extender z nasadką, zmieni krotność o +/-0.5x w porównaniu z wartością nominalną.

 

barlow-powermate.jpg.0a1aa96d411b4cf44291abf45c9adcd5.jpg

 

Tele Vue Optics: Powermates

  

Bardzo dziękuje za wyczerpująca odpowiedz. Grafika bardzo ładnie obrazuje różnice miedzy dwoma konstrukcjami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.