Skocz do zawartości

Omegon Refraktor


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem coś  takiego 

Omegon Refraktor apochromatyczny Pro APO AP Photography Scope 72/432 ED OTA

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-photography-scope-72-432-ed-ota/p,33081#specifications

 

Powiesić na Sky Watcher Star Adventurer myślę że z wagi powinno to grać ale chciałbym usłyszeć opinię bardziej doświadczonych kolegów.

Czy do astrofoto Nikon D5300 potrzebuję jeszcze flattenera do tego Refraktora?? I jak go podłączyć z Nikonem??

Zastanawiałem się jeszcze nad możliwością podłączenia filtrów 2".

Ogólnie przeglądałem zdjęcia z tego obiektywu na AstroBin myślę że całkiem nieźle wychodzą (choć to pewnie subiektywne)

Dzięki z góry za porady 

A może jakieś inne porady co można o dłuższej ogniskowej powiesić na SWSA i się to to nie zawali :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że sam telep to nie wszystko. Aby mieć jakiekolwiek udane rezultaty na takiej ogniskowej,

to trzeba jeszcze koniecznie dodać autoguiding. A rzecz tak naprawdę sprowadza się do tego, że do telepa trzeba wówczas

doczepić mnóstwo osprzętu, i dopiero wówczas trzeba sobie policzyć masę całego zestawu. Ja co prawda miałem tylko Canona 200mm,

i sam obiektyw ważył tylko 0,7 kg, ale jak podpiąłem aparat, autoguding, grzałkę itp. to masa netto całego zestawu wyniosła mnie ok. 3,2 kg.

 

Także byłbym ostrożny z zakładaniem tego telepa na na SWSA...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał(a):

No i?....mamy Ci uwierzyć na słowo?

Może odpowiem tak, człowiek zadał pytanie, odpowiedziałem, że nie zadziała to, uznałem, że nie muszę rozpisywać w szczegółach wszystkiego, no ale skoro znalazł się maruda, któremu coś nie pasuje to:

 

Żeby nie było, że nie wiem, o czym mówię, to mam refraktor 70/420 od TS. Minimalnie inny, bo tryplet, więc tuba waży ciut więcej, ale dosłownie idzie to w gramy.

Sama tuba waży ponad 2kg, żeby w ogóle Sky Advanture uciągnął taką ogniskową, to musi byc zastosowany guiding, więc kolejne 400g na guider mini + jakąś najmniejszą kamerę. Do tego dochodzi waga kamery lub lustrzanki, czyli minimum 500g a może i wiecej.

Po złożeniu wszystkiego, z kablami, opaskami, ew. focuserem da to ponad 5kg (mój cały zestaw waży 5720g, przed chwilą sprawdziłem), czyli przekroczy maksymalną! nośność SWSA. I teraz najważniejsze, do astrofoto przyjmuje się maksymalny udźwig / 2, żeby mówić, czy w ogóle uciągnie taki sprzęt sensownie. Dlatego powtórzę jeszcze raz.

5 godzin temu, OnlyAfc napisał(a):

Nie ma opcji, że to zadziała.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powieszenie tego na SWSA jest obarczone dużym ryzykiem tzn nie osiągniesz zadowalających wyników. Po pierwsze to musi być baaardzo udany  egzemplarz SWSA a z tym bywa różnie. Nie zobaczysz problemów przy 100-150mm ogniskowej a przy 400mm poprzeczka jest bardzo wysoko nawet gdy układ zostanie dobrze wyważony. ( np powiewy wiatru nawet niewielkie zrobią swoje). Korekty standardowo tylko w jednej osi. To ogranicza i wypacza wynik końcowy.

2. Triplet APO tez wymaga flatenera bo skorygowany obraz bedziesz miał  w centralnej części i tylko mały detektor wykorzysta bezpośrednio to co daje. Stosowanie flatenerów to powszechna praktyka i musisz założyc ze go potrzebujesz po prostu. Przy kazdym flatenerze potrzeba obliczyc wszystkie złączki które sprawią ze korekcja odniesie zamierzony skutek.

3. Wiekszosc flatenerów ma popularne gwinty które połączysz z kolei z  adaterem potrzebnym do podpięcia wspomnianego nikona.

4. Filtry owszem jest kilka dostepnych i mozna je planowac w takim zestawie optycznym ( tzn z cmosem lustrzanki) ale to kolejny krok jak wszystko inne Ci zadziała.

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, OnlyAfc napisał(a):

Może odpowiem tak, człowiek zadał pytanie, odpowiedziałem, że nie zadziała to, uznałem, że nie muszę rozpisywać w szczegółach wszystkiego, no ale skoro znalazł się maruda, któremu coś nie pasuje to:

 

Pozdrawiam

Hej czy Dacia Duster w lekki teren będzie ok?

TY - nie nie będzie.

 

A wystarczyło napisać:

Do Twojej tuby na SWSA muszisz zastosować giudera + masa kabli i akcesoriów co przekracza nośność 2/3 deklarowanej przez producenta. Nie warto....

Około 130 liter nie licząc  "+" i czas pisania - 30 sekund.

I tu nie chodzi o ten konkretny przypadek, chodzi bardziej o to, że jakiś nowicjusz będzie szukał czegoś podobnego, znajdzie wpis i zrezygnuje - tylko, że on będzie miał setup mieszczący się 1-1,5 kg. Bo napisane było "NIE WARTO".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wampum napisał(a):

że jakiś nowicjusz będzie szukał czegoś podobnego, znajdzie wpis i zrezygnuje - tylko, że on będzie miał setup mieszczący się 1-1,5 kg.

Pytanie było precyzyjne, pytanie o ogniskową ponad 400 na SWSA i odpowiedź mogła być tylko jedna, że nic z tego nie będzie.

Szukasz dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.