Skocz do zawartości

BlurXterminator i NoiseXterminator w praktyce - pokaz możliwości / przygotowania do następnego etapu projektu M16


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Maj zbliża się nieubłaganie, a w raz z nim nadzieja na (w końcu) pogodne noce oraz możliwość zebrania materiału do projektu rozpoczętego ponad rok temu.

 

Niektórzy z Was pewnie pamiętają jak katowałem Was Mgławicą Orzeł M 16 fotografowaną klasycznie (RGB + H-alpha) oraz w paśmie bliskiej podczerwieni (850 nm):

Jednakowoż sporo zmieniło się od tego czasu - dość znacząco poprawiłem swój warsztat w obróbce i pojawiły się dwa kapitalne narzędzia od RC Astro - BlurXterminator i NoiseXterminator. Od razu dodam, że nie uważam ich za żadne "game changer'y" czy zagrożenie dla rzekomej naturalności w astrofotografii. Dla purystów zawsze polecam powrót do korzeni - czystej rasowo fotografii analogowej :D na kliszy i ręcznego prowadzenia pokrętłami.

 

W tym roku jeśli pogoda pozwoli zbiorę minimum 10-15 godzin OIII oraz pewnie minimum 10 godzin SII. Być może także nowe, lepsze RGB dla gwiazdek. Jest też tam kilka interesujących gwiazd o nietypowych widmach to może i SA 200 pójdzie w ruch.

 

A tymczasem kilka zrzutów ekranu z Pixinisght:

 

1. Surowy stack:

001.thumb.png.1ca61afc7d5357dd1fab35d97b11f988.png

 

2. BlurXterminator:

002.thumb.png.6de4943f44f7e38373497fc022c0521c.png

 

3. NoiseXterminator:

003.thumb.png.3ae96296beb84ff93c7706d3bf2e48c4.png

 

4. Na koniec jeszcze delikatnie LocalHistogramEqualization już po "wyciągnięciu" histogramu:

004b.thumb.png.ebc5292ab37441731e6bf6fe909c698d.png

 

I to tylko tyle. To jeszcze nie jest nawet poważnie obrobione zdjęcie! Efekty oceńcie sami.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, tex88 napisał(a):

Nie stosowałeś wyostrzania ?

Poza NoiseXterminator nie robiłem. To tylko pokaz możliwości samych tych narzędzi. Wiadomo, można jeszcze popracować krzywymi, zrobić HDRMultiscaleTransformation w Pix itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam uwag do zdjęcia jako takiego. Ale jeżeli chcesz pokazać efekty tych narzędzi to najlepiej na wycinku zdjęcia z obszarami słabego i mocnego sygnału w dużym zbliżeniu, ponieważ rezultaty są bardziej "w szczególe" niż "w ogóle".

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Herbert West napisał(a):

Nie mam uwag do zdjęcia jako takiego. Ale jeżeli chcesz pokazać efekty tych narzędzi to najlepiej na wycinku zdjęcia z obszarami słabego i mocnego sygnału w dużym zbliżeniu, ponieważ rezultaty są bardziej "w szczególe" niż "w ogóle".

Widzisz, nie zapisałem projektu i szkoda. To były takie wprawki raczej. Na pewno pokażę to jeszcze przy okazji integracji z nowym (mam nadzieję) materiałem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.