Skocz do zawartości

Pytanie o kątówkę pryzmatyczną Beader...


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

     Chodzi mi po głowie kątówka pryzmatyczna Beadera bbhs.

     Pytanie czy ta kątówka 

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-bbhs-t-2-90

obsłuży mi okulary es30/82 i apm20/100 czy obetnie ich duże pole? Dzięki i pozdrawiam....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mareg napisał(a):

Mam tą kątówkę w EDku 80 f/7.5 i ten APM 20 mm 100* działa z nią bardzo dobrze.

A do jakiej światłosiły ma ta kątówka być ?

 

Hej.

      Też do edka 80 😁 Teraz pytanie czy z es30/82 da radę? 

       Pytanie do Ciebie czy jest duża różnica w obrazie na korzyść bbhs w porównaniu do nasadki dielektrycznej? Obecnie posiadam nasadkę 2 cale dielektryczną  Explore Scientific z karbonowymi korpusem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Z APM 20/100 EDek ma pole widzenia 100*/(600/20) = ~ 3.3*.
    Z ES 30/82 pole jest 82*/(600/30) = ~ 4.1*, czyli jakieś 25 % więcej.
    Jeśli byłaby jakaś winieta, to myślę, że wizualnie tego i tak nie zobaczysz.
  • Nasadki dielektrycznej nigdy nie miałem, ale ten pryzmat w porównaniu do kitowej lustrzanej daje (jak dla mnie) kolosalną poprawę kontrastu.
    Najbardziej to widać na Księżycu i podwójnych w dużych powiększeniach.
     
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu używałem pryzmat badera bbhs 34 mm oraz nasadkę gso quartz.  Używałem ich w SCT 8 i mak 127. Na pewno pryzmat daje ładniejsze kolory oraz kontrast na planetach. Księżyc w obydwu nasadkach był porównywalny M42 i m57 bardziej podobały mi się jednak w nasadce GSO dielektryczna. Ona tez daje zimniejszy obraz względem pryzmatu.  No i obydwie nasadki dają obraz lustrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Chodzi mi po głowie kątówka pryzmatyczna Beadera bbhs.

     Pytanie czy ta kątówka 

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-bbhs-t-2-90

obsłuży mi okulary es30/82 i apm20/100 czy obetnie ich duże pole? Dzięki i pozdrawiam....

 

Z całą pewnością będzie winietowała - średnica na wyjściu to tylko 34 mm, podczas gdy średnica pola obrazu w ES 30/82o to - o ile dobrze pamiętam - 46 mm. Do tego dochodzi jeszcze zbieżność wiązki - im jaśniejszy teleskop, tym większy problem....

To NIE będzie dobry wybór.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat tej pryzmatycznej BBHS.

Okazuje sie, że są dwie wersje: zwykły pryzmat i amiciego, dający obraz normalny (nieodwrócony).

Czy ten z Amici będzie gorszy do Księżyca i planet? Da to jakieś dodatkowe odblaski itp?

Ktoś widział, oglądał?

Planuję kupić wersję BBHS T2 z nasadką bino Baadera MaxB i pomyślałem, że fajnie byłoby mieć widoki lornetkowe.

Jeśli jednak stracę na jakości, to odpuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barti1972 napisał(a):

Podepnę się pod temat tej pryzmatycznej BBHS.

Okazuje sie, że są dwie wersje: zwykły pryzmat i amiciego, dający obraz normalny (nieodwrócony).

Czy ten z Amici będzie gorszy do Księżyca i planet? Da to jakieś dodatkowe odblaski itp?

Ktoś widział, oglądał?

Planuję kupić wersję BBHS T2 z nasadką bino Baadera MaxB i pomyślałem, że fajnie byłoby mieć widoki lornetkowe.

Jeśli jednak stracę na jakości, to odpuszczam.

Sa właściwie 3 wersje pryzmatu T2. Zwykla, BBHS i Amici. Amici daje spajki na jasnych obiektach. Na Ksiezycu niezauważalne, ale na gwiazdach juz tak... Wielką zaletą Amici jest oczywiscie obraz prosty. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.