Skocz do zawartości

Test Samyangów 135mm T2.2 oraz 14mm F2.8


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

@Bentoq ja taki dandelion do Nikona kupiłem kiedyś na aliexpress. Dokleiłem go jak w tym adapterze, bo wtedy jeszcze takich nie sprzedawali ;) ale przy nowszych Nikonach, a po postach już widać, co i od kogo kupiłeś, to dandelion zrobi to samo co ma już wbudowane Nikon - potwierdzenie ostrości zadziała Ci dla każdego manualnego szkła. W wizjerze aparatu zamruga na czerwono punktem ostrości i wyświetli zieloną kropkę w dolnej belce wizjera. Oczywiście musi "widzieć" te punkty ostrości, a przy gwiazdach nie będzie to takie oczywiste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, no dobra myślę, że to już nie jest tajemnica, D7500 kupiony od @OnlyAfc :) 

Fenomenalny aparat, po przesiadce z d3400 to jak gdy przesiadłem się z wolnossącej benzyny na 3 litrowego turbodoładowego diesela :) 

 

@sidiouss akurat w D7500 jest opcja symulowania ekspozycji na liveview. A potwierdzenie ostrości jest w wizjerze, tak jak mówisz. W D5300 też to jest. Różnica jest taka, że D7500 podpowiada, w którą stronę ostrzyć.

 

Nie widziałem tylko opcji wspomagania ostrzenia w live view. Wiem, że Nikon ma focus peaking ale to w wyższych modelach i na gwiazdach może nie zadziałać.

Kiedyś czytałem też o takim bajerze, że kręcisz obiektywem i migawka automatycznie się zwalnia, kiedy jest in-focus, ale nie pamiętam jak to się nazywało i czy aby mi się to nie przyśniło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, sidiouss said:

U mnie Samyang na Nikonie bez podparcia na obejmach powodował ogromny tilt, ten obiektyw jest za ciężki, żeby środek ciężkości ustawiać na body aparatu, bo zależnie od pochylenia zestawu obiektyw będzie ciągnął bagnet ku ziemi.

Co do ostrzenia, to polecam zapoznać się z firmwarem Nikon hacker, ja w swoich D5100 uruchomiłem live view, w którym wraz z podnoszeniem ISO zwiększa się jasność wyświetlanego obrazu. Nigdy nie stosuję masek Bahtinova ani z obiektywami ani teleskopami, bo na live view zawsze widzę kilka gwiazd przynajmniej, albo przed ustawieniem poprawnego kadru ustalam ostrość na jakiejś jaśniejszej gwieździe :) w oryginalnym firmwarze niezależnie od ustawionego ISO obraz zawsze jest ciemny i ciężko coś zobaczyć, a na modyfikowanym ustawiam sobie jakieś ISO typu Hi1, szumi okrutnie, ale gwiazdy widać i można wyostrzyć :)

Ale to pewnie mowa o obejmach, które trzymają aparat wraz z obiektywem? Skąd można takie cudo zdobyć, astrojolo coś sprzedawało + na thingverse pewnie można druknąć. Jakich Ty używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bentoq napisał(a):

Ale to pewnie mowa o obejmach, które trzymają aparat wraz z obiektywem? Skąd można takie cudo zdobyć, astrojolo coś sprzedawało + na thingverse pewnie można druknąć. Jakich Ty używasz?

Niee, wystarczą obejmy pod obiektyw, jeśli body nie jest zbyt ciężkie :)

Ja używam... Swoich ;)

 

Tutaj parę zdjęć zestawów jakie drukowałem dla kolegów z forum:

 

IMG_20201104_233559.thumb.jpg.d6fc29bbb2f0a7aebe87415670892a45.jpgimage.png.a6ea253ead3dd40c2d43511f59f31216.pngIMG_20201130_150858.thumb.jpg.93c740829e45196e6454a3f261a10747.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Bentoq napisał(a):

Wiem, że Nikon ma focus peaking ale to w wyższych modelach i na gwiazdach może nie zadziałać.

W moim Nikonie Z6 jest ta funkcja. Z tego co wiem to obiektyw musi również obsługiwać tą funkcję. Sprawdzałem focus peaking w dzień ze swoim manualnym obiektywem Irix 21mm i muszę powiedzieć, że sprawdza się ten system. Muszę go wypróbować na gwiazdach ba szczerze powiedziawszy kompletnie o nim zapomniałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bentoq zmienił(a) tytuł na Test Samyangów 135mm T2.2 oraz 14mm F2.8

Testy w zenicie zrobione.

Ponownie, stacki zdjęć na T/2.2, T/2.8 oraz T/4.0.

Zrobiłem dwoma aparatami tym razem - modowanym d7500 oraz niemodowanym d5300.

Nie jestem pewien, czy trafiłem z ostrością. Ostrzone z maską na Wenus :) 

 

Stacki: https://we.tl/t-kNTETk9174

 

W obydwu aparatach leci prawa strona. Najbardziej widać to na T/2.8. Podejrzewam, że na T/2.2 ginie w blasku gwiazd, bo obraz jest dość miękki. A na T/4.0 już znikają.

Mimo wszystko obiektyw raczej będę używał na T/2.8, szkoda tracić tyle światła dla kilku ogonków :)

 

Przykład prawy góry róg:

T/2.2

image.png.bba27b6727f881775607edc449db8f23.png

 

T/2.8

image.png.fa7b74da30b9121982d3e27eccab217d.png

 

T/4.0

image.png.bb302340817d5348fa360cedbfe7edc2.png

 

Zrobiłem też kolejny test 14mm, wrzucę później.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest duża różnica, między "pełną dziurą", a przymknięciem o jedną działkę.

 

Na T2.2 gwiazdy są nieco bardziej spuchnięte i mam wrażenie, że idą w niebieski (przynajmniej te jaśniejsze). Na T2.8 są mniejsze i bardziej czerwone.

Dla przykładu gwiazda 5 CVn na T2.2 jest biała, na T2.8 i T4.0 wyraźnie pomarańczowa i taki właśnie kolor ma wg. Wikipedii:

 

T2.2 image.png.32bc5b56df0a2592a452cfaeea0d52fa.png       T2.8 image.png.cd9a74efd8931265e8020dd5099c79ef.png       T4.0 image.png.c0701d3a705757f0b3e8898761150a2c.png

 

Ale faktycznie, FWHM dla T2.2 jest mniejsze, niż dla T2.8 :) a jak wytnę środek kadru, że nie ma ogonków, to na T2.2 jest najmniejsza ze wszystkich.

Nie wiem, z czego to wynika, zdaje się to przeczyć ogólnie przyjętym prawidłom :)

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14mm na d7500 tym razem sprawdziłem na przysłonach f/4.0 -> f/5.6. Przymykanie przysłony pomaga, niemniej w rogach zawsze jest tragedia.

Płasko pewnie nigdy nie będzie, a f/5.6 to już jednak jest dość ciemno na DM, więc sam nie wiem czy nie lepiej zostawić na F/4.0, przyciąć lub porzeźbić, niż tracić światło.

 

TIFy, jakby ktoś chciał zobaczyć: https://we.tl/t-JlqrBXavDT

 

F/4.0

image.thumb.png.0edde89d69987b7fa3373922fa550f70.png

 

F/5.6

image.thumb.png.da353c41469f1b1ceeb53eabf0c542ef.png

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam koniec w temacie 135mm, warto jeszcze porównać prawe strony zdjęć ZENIT vs NIE-ZENIT :)  Obydwa zdjęcia na T/2.8, gdzie najbardziej było widać "ogonki".

NIE-ZENIT                                                                                                                                                                                                                                                                       ZENIT

image.thumb.jpeg.10df49888a5829f0b98a3a4509b2edb5.jpeg.     image.thumb.jpeg.342f1b02d6647ecb26a09bbea0c5e618.jpeg

 

Cóż chyba gołym okiem widać, że masa dokłada swoje i taki uchwyt by się przydał.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.