Skocz do zawartości

Jaki obiekt DS najłatwiej teraz sfotografować?


mczajka

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, mczajka napisał(a):

Oglądam Wasze zdjęcia i "zazdrość mnie trawi", postanowiłem sam spróbować. Dlatego pytanie w temacie, co polecacie na "pierwszy raz" z DS.

 

Zależy od sprzętu jakim dysponujesz. Ogólnie najlepsza jest M31, tyle że pora roku nieco nieodpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Zależy od sprzętu jakim dysponujesz. Ogólnie najlepsza jest M31, tyle że pora roku nieco nieodpowiednia.

Bresser 102s/600 na exos2 goto + BRESSER HD M&P (tak wiem, wiem 😁) M31 "za duża". Może jednak tym co mam coś się da "złapać". Myślałem o M101 ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mczajka napisał(a):

Bresser 102s/600 na exos2 goto + BRESSER HD M&P (tak wiem, wiem 😁) M31 "za duża". Może jednak tym co mam coś się da "złapać". Myślałem o M101 ?? 

Jak za duża?? 600mm??  Na m101 ogniskowa jest stanowczo za mała/albo mały pixel wskazany. Dobry obiekt to może m82/m81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej porze roku noce są króciutkie. Wręcz wcale ich nie ma - w północnej Polsce już prawie nie ma nocy astronomicznej (w Szczecinie od 14 maja do końca lipca) a za parę dni to samo będzie i w Bieszczadach.

 

Obiektów jest dużo. M51, M101. Później - tak po północy wschodzi droga mleczna z Crescent Cebula i całym regionem Sadr. Jest co wybierać. Stellarium wszystko powie. Wybieraj obiekty we wschodniej stronie nieba - bo można szybciej zaczynać. Żeby uzbierać sensowny materiał trzeba kilku nocy. Przy obecnej pogodzie to miesiąc może być mało.

 

Mój typ M51.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Jak za duża?? 600mm??  Na m101 ogniskowa jest stanowczo za mała/albo mały pixel wskazany. Dobry obiekt to może m82/m81

Dla tej kamerki mam podane, że dla 600 mm – pole widzenia to 27,5’x 20,6′ dlatego napisałem, że M31 "za duża" ale może ja coś nie kumam. Księżyc wypełnia mi cały kadr ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chyba kuliste M13, M3, M92, M5. Z innych obiektów M51, M101, M81 + M82, M97 + M108. Ew. jakieś wieksze gromady otwarte jak ma być łatwe :) . Jak nic nie fotografowałeś wcześniej to wziąłbym M13.

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh 

 

Post wyedytowany, do tego z odnosnikami. Nie marusza regulaminu. Nie widze podstaw do ciecia. Nie psujmy oftopem wątku

 

@mczajka przy tak malym polu i jasnych obecnie nocach tak jak poprzednicy zasugeruje polowanie na galaktyki. Ktore? A to juz zalezy jaki ci sie gradienty lp rozkladaja w miejscu gdzie obserwujesz. Po prostu ich unikaj. Doswiadczeni moga tu bronic sie pewnymi technikami obróbki, poczatkujacy osiagnie bardzo slabe efekty na niebie z nienaturalnym gradientem lp z niewielka iloscia materialu (krotkie noce) i generalnie materialem z wadami akwizycji (bo bedziesz popelnial na poczatku bledy). 

 

Lap galaktyki, te ktore masz w najciemniejszej strefie niba w okolicach polnocy i troche po polnocy, rozmiar obiektu najlepiej miedzy 20 a 90% pola jakie rejestrujesz. Im jasniejsze tym latwiej.  A np stellarium powie ci ktore spelniaja te warunki.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie "pierwszej nocki" z DS (pomijam obserwacje planet i Księżyca). Bortle 4-3, seeing 1-2/5.  Dogadałem się z goto z mojego zestawu. W mojej ocenie pracował w miarę szybko i jak na moje obecne wymaganie dokładnie.  Celowałem w eMki i wszystko co mogłem z mojego stanowiska zobaczyć (kierunek E i S powyżej 25 st.) M3, M5, M13 i coś jeszcze czego nie pamiętam. Niestety M101 nie wypatrzyłem. Frajda niesamowita i już Was wszystkich rozumiem 😁. Kamerka - nie dogadałem się, bo nie mam pojęcia jak w nocy ustawić ostrość 😉 - wszystko przede mną. Czas na lepsze obiektywy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mczajka napisał(a):

.....bo nie mam pojęcia jak w nocy ustawić ostrość 😉 ...

Bahtinov albo darmowa NINA (ostrzeżenie program nie jest banalny w obsłudze). EDIT: NINA dotyczy fotografii. Bahtinovem można ustawiać w wizualu i w fotografii.

 

35 minut temu, mczajka napisał(a):

.... Czas na lepsze obiektywy ....

 

 

Obiektywem jest teleskop. To przez co patrzysz to okular.

 

 

35 minut temu, mczajka napisał(a):

....Bortle 4-3, seeing 1-2/5.  

 

Pozazdrościć nieba. Mało miejsc w PL schodzi poniżej 4. Seeeing - hmmmmm.... ostatnie dni jest słabawy. Średni w PL to ok 2 do 2.5".  Ostatnie 3-4 dni w pPL Płn-zach to bliżej 3" - marnie bo się ciepło zrobiło i wzrosła ilośc wody w powietrzu.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Bahtinov albo darmowa NINA (ostrzeżenie program nie jest banalny w obsłudze). EDIT: NINA dotyczy fotografii. Bahtinovem można ustawiać w wizualu i w fotografii.

 

 

 

Obiektywem jest teleskop. To przez co patrzysz to okular.

 

 

 

Pozazdrościć nieba. Mało miejsc w PL schodzi poniżej 4. Seeeing - hmmmmm.... ostatnie dni jest słabawy. Średni w PL to ok 2 do 2.5".  Ostatnie 3-4 dni w pPL Płn-zach to bliżej 3" - marnie bo się ciepło zrobiło i wzrosła ilośc wody w powietrzu.

 

 

 

Oczywiście, że okulary 😁 Raczej nie przesadziłem z seeigiem, obraz był jak żyleta, nic nie pływało / falowało. Co do kamerki, to poprostu nic nie widziałem poza ciemnością, zdecydowanie coś źle robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mczajka napisał(a):

..... nie dogadałem się, bo nie mam pojęcia jak w nocy ustawić ostrość ...

 

4 godziny temu, mczajka napisał(a):

...Raczej nie przesadziłem z seeigiem, obraz był jak żyleta, nic nie pływało / falowało. ...

 

 

Czyli "nie wiem jak ustawić ostrość" ale "wiem jak ocenić seeing". Nie ma to jak dobre samopoczucie. 

 

Seeing to nie drgania powietrza choć te też się do seeingu dokładają. Ogólnie to wielkość rozproszenia, rozmycia gwiazdek w obrazie. Całkiem spory udział w tym rozmyciu ma grubość atmosfery, wilgotność i tak, wiatr i drgania powietrza też. Obraz "żyleta" w okularze jest mocno subiektywnym wrażeniem obserwatora i powiązanym z doświadczeniem tegoż obserwatora. Seeing jest mierzalny - mierzalny oznacza, że nie "wydaje mi się" tylko to można dość precyzyjnie zmierzyć. W Polsce i nie tylko bo w prawie całej Europie, w USA i wszędzie na naszych szerokościach geograficznych seeing określa się na poziomie 2 do 3" kątowych latem. Wręcz przyjmuje się 2.5" jako średni do wielu popularnych zastosowań. Seeing poniżej 1" zdarza się w paru miejscach na Świecie a i to przy zaistnieniu sprzyjających warunków atmosferycznych. 

 

Jak zmierzyć seeing? Tak, da się w warunkach amatorskich, może nie super precyzyjnie ale wystarczająco dobrze. Trzeba zrobić kilka krótkich ekspozycji - takich po około 10 sec. i np. w PixInnsight sprawdzić/wyliczyć PSF (Point Spread Function).  Wynikowe, średnie FWHM w krótszej osi jest doskonałym indykatorem seeingu. Można wręcz przyjąć, że to właśnie jest seeing. Dłuższa oś FWHM pokazuje błędy śledzenia w RA. FWHM(max)-FWHM(min) to jest, dość precyzyjnie, błąd śledzenia. Oczywiście warunek podstawowy to należycie skolimowany teleskop nie zniekształcający gwiazdek "sam z siebie" czyli potrzebne jest dobre narzędzie.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

 

Czyli "nie wiem jak ustawić ostrość" ale "wiem jak ocenić seeing". Nie ma to jak dobre samopoczucie. 

 

Seeing to nie drgania powietrza choć te też się do seeingu dokładają. Ogólnie to wielkość rozproszenia, rozmycia gwiazdek w obrazie. Całkiem spory udział w tym rozmyciu ma grubość atmosfery, wilgotność i tak, wiatr i drgania powietrza też. Obraz "żyleta" w okularze jest mocno subiektywnym wrażeniem obserwatora i powiązanym z doświadczeniem tegoż obserwatora. Seeing jest mierzalny - mierzalny oznacza, że nie "wydaje mi się" tylko to można dość precyzyjnie zmierzyć. W Polsce i nie tylko bo w prawie całej Europie, w USA i wszędzie na naszych szerokościach geograficznych seeing określa się na poziomie 2 do 3" kątowych latem. Wręcz przyjmuje się 2.5" jako średni do wielu popularnych zastosowań. Seeing poniżej 1" zdarza się w paru miejscach na Świecie a i to przy zaistnieniu sprzyjających warunków atmosferycznych. 

 

Jak zmierzyć seeing? Tak, da się w warunkach amatorskich, może nie super precyzyjnie ale wystarczająco dobrze. Trzeba zrobić kilka krótkich ekspozycji - takich po około 10 sec. i np. w PixInnsight sprawdzić/wyliczyć PSF (Point Spread Function).  Wynikowe, średnie FWHM w krótszej osi jest doskonałym indykatorem seeingu. Można wręcz przyjąć, że to właśnie jest seeing. Dłuższa oś FWHM pokazuje błędy śledzenia w RA. FWHM(max)-FWHM(min) to jest, dość precyzyjnie, błąd śledzenia. Oczywiście warunek podstawowy to należycie skolimowany teleskop nie zniekształcający gwiazdek "sam z siebie" czyli potrzebne jest dobre narzędzie.

 

 

 

 

 

Czytam forum od jakiegoś czasu i kolega należy do moich "ulubionych pościarzy". Wczytaj się w moje i doczytaj, że nie mogłem nastawić ostrości w kamerce BO NIC nie było widać czyli ciemność WIDZIAŁEM 😄. Co do seeingu - napisałem 1-2 nie poniżej 1, oceniłem wg. "podpowiedzi" zamieszczonej gdzieś na tym forum i podtrzymuję (bliżej 2).  W tej zabawie robię pierwsze kroczki więc 😁. A kolega doświadczonym i obytym w tym hobby. Ja jestem specem w innej dziedzinie, niezłym. Niemniej doceniam uwagi ale sarkazm już mniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.