Skocz do zawartości

M82 i m81 z 200mm


Ftraw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Powoli i do przodu... Pierwszy strzał w galaktyki. Fotka robiona wczoraj, więc księżyc trochę zawadza, ale jak się nie ma co się lubi...

Canon 1100d i jupiter 21m (200mm). Kadr szeroki, ale tego się chce pierw pouczyć zanim założę duża ogniskową. 2h materiału w klatkach po 60 sec. GIMP plus PS. Wszelka krytyka mile widziana, bo inaczej nie wiemy co poprawiać ;) wiem że materiału mało, ale na obecną chwilę tyle mam i przez księżyc i nocną zmianę w pracy nie uzbieram więcej. Jak ktoś chce stacka to proszę pisać.

PSX_20230528_213702.jpg

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JKbooo napisał(a):

Krótka ogniskowa i niemodowane body to trochę pułapka, bo większość "dużych" celów to mgławice wodorowe.

 


Może warto dać szansę Sirilowi? ;)

Mi ten siril nie leży. Tam nic nie ma oprócz kalibracji kolorów , histogramu i ekstrakcja tła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ftraw napisał(a):

Body modowane, dam szansę Sirilowi, jesteś druga osobą która mi go poleca :). 

To będę trzecią taka osobą 😉

W Sirilu zaraz na początku obróbki (czyli po zestackowaniu i kalibracji flatami, biasami itd.) zrób kalibrację fotometryczną koloru. Galaktyki wyszły w kolorze barszczu ukraińskiego - moim zdaniem aż tak czerwone być nie powinny. Kalibracja koloru powinna pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kriss2022 napisał(a):

ekstrakcja tła. 

 

To chyba najważniejsze z tych wszystkich narzędzi. Może lichy ze mnie spec od gimpa/PSa, ale nie mam pojęcia jak usunąć gradienty w tych dwóch programach, bez kompletnego bombardowania tła.

 

Sirila zresztą sam nigdy nie używałem, ale widziałem parę tutoriali do niego i zauważyłem, że używa się go bardziej jak Pixa niżeli zwykłego programu graficznego. Dobrze jest się z nim zapoznać jako początkujący, bo później będzie łatwiej. :)

 

Edit. Jeśli body modowane to warto wycelować w coś, co bardziej wypełni ramkę. Tutaj optyka, czas naświetlania i obróbka pozwoliły Ci tylko na zarejestrowanie tych obiektów, a nie ich sfotografowanie. Jakiś łabądź mógłby być sporo łatwiejszy i efektowniejszy na finalnym obrazku. :)

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuje od tego zestawu osiągnięć na poziomie zdjęcia roku :) przechodzac z full wizuala na początki foto mam radość z tego, że widać coś już na zdjęciu. Przy okazji dzielenia się fotkami zawsze dostanę jakąś informację w którym kierunku iść i co poprawić lub czego się nauczyć. To jest chyba jedna z lepszych rzeczy w astrofoto, a nie sztuczne klepanie po plecach. W przyszłość pójdę na ed 72/80, ale pierw chce się pouczyc na szerokich kadrach. Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kriss2022 napisał(a):

Mi ten siril nie leży. Tam nic nie ma oprócz kalibracji kolorów , histogramu i ekstrakcja tła. 

Oczywiście wybór oprogramowania zawsze sprowadza się do indywidualnych preferencji ale ... :) SiriL to także:
- nie tylko transformacja histogramu ale również Generalized Hyperbolic Stretch oraz przekształcenia Asinh

- star processing ze zintegrowanym StarNetem 

- narzędzia do redukcji szumu

- wavelets

- dekonwolucja


Wymieniłem tylko te narzędzia z których sam korzystam, jako początkujący.
Biorąc pod uwagę że jest darmowy i wciąż rozwijany, warto dać mu szansę :) 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Sirila to powiedzmy że po paru tutorialach trochę se wyjaśnia. Efekt zdjęcia też robi się lepszy dużo niż to co wstawiłem. Nie ogarniam jednak kwestii ekstrakcji tła. Masakruje mi się, robi sie ciemne owszem, ale nie jest jednolite i pojawiają się pasy i przejścia...  Z tym jest problem u mnie dość powazny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ftraw napisał(a):

Nie ogarniam jednak kwestii ekstrakcji tła. Masakruje mi się, robi sie ciemne owszem, ale nie jest jednolite i pojawiają się pasy i przejścia...  Z tym jest problem u mnie dość powazny.

 

Po co opisywać, jak można pokazać? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2023 o 21:42, Ftraw napisał(a):

Wszelka krytyka mile widziana, bo inaczej nie wiemy co poprawiać ;)

 

image.png.04f86cb1f0f2475745305255790f17d4.png

Autostretch ujawnia łatwy do wyeliminowania gradient. Ujawnia również walking noise, banding (poziome linie), pionowe pojaśnienia/pociemnienia (nie znam ich natury) oraz jakieś dziwne pociągnięcia pędzlem, których również nie rozumiem

Nie widzę w opisie Twojego montażu. Jeśli ma GoTo, to walking noise można wyeliminować poprzez dithering. Jeśli nie to u mnie na SWSA sprawę załatwia niedokładność prowadzenia trackera, duża ilość klatek oraz lepszy sensor. 😛 

Stosowałeś klatki kalibracyjne? Jeśli nie, a chcesz poprawić jakość następnych zdjęć to polecam przygotować sobie master biasa, którym będziesz mógł kalibrować wszystkie fotki przez pewien czas (ja robię nowego co ~pół roku). Po każdej sesji należy również robić flaty, chociaż ten materiał wygląda na skalibrowany flatami (ładnie wyrównany gradient po same krawędzie). Jeśli faktycznie był kalibrowany flatami to nie rozumiem skąd te pociągnięcia pędzlem. Poszukałbym odpowiedzi przyglądając się oddzielnie klatkom light i flat.

image.png.29badd413fe5aad8e7b67e45123cd700.png

Odjęte tło przez dynamic background extraction.

image.png.3878f9a77c579532ec4cc555d571852e.png

Autostretch na pliku po DBE. Oczywiście można zrobić to lepiej, ale chcę tylko pokazać jak ładnie i szybko można skorygować tło.

image.thumb.png.99fa204dae6f0986fcbd1d0d125b6998.png

Tak to u mnie wygląda po szybkim processingu, bez odszumiania, dekonwolucji i kalibracji. Co się rzuca w oczy to oczywiście zbyt mała ilość sygnału. Ramiona galaktyki toną w szumie. Musisz uzbierać tego więcej najwidoczniej. :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cg 5 GT. Tak było bez klatek kalibracyjnych, bo szedłem na 6 do pracy a zbliżała sie godzina 3 nad ranem... Planuje podejść jeszcze raz do tego kadru ale już z aa+, którego mam od wczoraj. Efekt po sirilu mam podobny do pierwszego zdjęcia które wrzuciłeś. Pasy różnej tonacji odcieniu czarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ftraw napisał(a):

Efekt po sirilu mam podobny do pierwszego zdjęcia które wrzuciłeś. Pasy różnej tonacji odcieniu czarnego.


Myślę że te pasy o których wspominasz, mogą też być usunięte w Sirilu => redukcja Banding na defaultowych ustawieniach powinna pomóc.


Poniżej szybki podgląd po:

- ekstrakcji tła,

- kalibracji fotometrycznej,

- redukcji Banding,

- usunięcia zielonego szumu,

- transformacji histogramu i transformacji Asinh.

 

Jeżeli używasz PS, to kolejnym krokiem może być Redukcja Kolorowego Szumu, która pozwoli usunąć / zredukować kolorowe zaszumienie tła.

 

Zrzutekranu2023-05-31o22_47_38.thumb.png.e42a72f8bb24203bbc128adae62a8614.png

 

 

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ftraw, dzięki za staka. Otworzyłem go i... zamknąłem.

Galaktyki w takiej skali zawsze będą wyglądać symbolicznie, ale rozumiem chęć ich pokazania w szerszym kadrze. Więc i na taki dokument można się szarpnąć.

Jakie wady materiału i w jaki sposób zwykle rutynowo usuwa się podczas obróbki, dobrze opisał kolega @JKbooo

Żeby jednak coś z materiałem sensownie kombinować:

- musisz mieć go wystarczająco dużo (Twoja ilość jest symboliczna);

- obróbka bez klatek kalibracyjnych jest z założenia skazana na porażkę;

- montaż CG5GT z pewnością umożliwia prowadzenie, więc stosuj dithering - potem będzie łatwiej w obróbce.

Większość spraw została więc wyjaśniona. Nie wyjaśnione są te ciemne "pociągnięcia pędzlem", dyskwalifikujące materiał. Proponuję, żebyś w pierwszej kolejności spróbował to wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.