Skocz do zawartości
  • 0

Dziwne hot pixele ZWO ASI 294 MC PRO


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

Mam problem z kamerką zwo asi 294 mc pro podczas ostatniej sesji foto M101 pojawiły się dziwne hot pixele w kształcie okręgu jak na załączonym obrazku, natomiast kiedy najechałem teleskopem na inny obiekt w tym wypadku Irys, tych artefaktów nie ma. Ktoś z Was ma pomysł, co to może być i jaki jest powód takiego zachowania kamerki?

 

Pozdrawiam 

Marcin 

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Teraz, diver napisał(a):

Hmm, nie są hot pixele, raczej efekt debayeryzacji. Ciekawe, że na części kadru. Też używam ASI294MC, ale takich cudów na pojedynczych klatkch nie widziałem. Możesz jakoś wystawić tę klatkę?

 

Mały update dziś na klatce 3 minutowej Iryska również się pojawił ten artefakt. Wczoraj na Irysku tego nie było, a był na M101. Podaję 3  klatki Irys z nocy 30/31.05 oraz świeżutka z 01 czerwca. 

 

https://filetransfer.io/data-package/xVxiwO8I#link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Auron napisał(a):

Mały update dziś na klatce 3 minutowej Iryska również się pojawił ten artefakt.

 

Obejrzałem klatki. Faktycznie wygląda to bardzo dziwnie i pierwszy raz coś takiego widzę. Gdy przeglądam te Twoje klatki, wydaje mi się że ten efekt występuje w tym samym obszarze matrycy. A ciekawe, że nie zawsze. Niestety nie pomogę, bo nie mam takich doświadczeń. Jeżeli ta kamera jest na gwarancji, wysłałbym kilka takich klatek do sprzedawcy i zapytał z czego może to wynikać. Można by też poszperać w czeluściach internetu...

 

1 minutę temu, Auron napisał(a):

Dodam, że zmiana bayern pattern w NINA z Auto na RGGB nie pomaga. 

 

Nie używam NINA, ale wydaje mi się że nie ma to znaczenia. W mono widać, że coś nie tak robi się z pikselami.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, diver napisał(a):

 

Obejrzałem klatki. Faktycznie wygląda to bardzo dziwnie i pierwszy raz coś takiego widzę. Gdy przeglądam te Twoje klatki, wydaje mi się że ten efekt występuje w tym samym obszarze matrycy. A ciekawe, że nie zawsze. Niestety nie pomogę, bo nie mam takich doświadczeń. Jeżeli ta kamera jest na gwarancji, wysłałbym kilka takich klatek do sprzedawcy i zapytał z czego może to wynikać. Można by też poszperać w czeluściach internetu...

 

 

Nie używam NINA, ale wydaje mi się że nie ma to znaczenia. W mono widać, że coś nie tak robi się z pikselami.

 

Hmm ciekawe. Użyłem dedykowanego programu Asi Camera i jest brak hot pixeli 

Light_ASIImg_180sec_Bin1_-11.1C_gain120_2023-06-01_005901_frame0001.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest na 100% szron. Jak chłodzisz kamerę, teraz w tych warunkach w maju, najpierw schłodź do 0 stopni, potem do -5, potem do -10 (dalej chyba nie ma sensu) w kilkuminutowych odstępach czasu. Na astrobin jest dużo wątków z takim samym objawem. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, dziękuje macie racje. Wyłączyłem chłodzenie i po kilku minutach bez chłodzenia  obraz już był poprawny. Później zszedłem z temp. do -5 i również nie zauważyłem artefaktów. Dziękuję za Waszą pomoc. 

Edytowane przez Auron
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Auron napisał(a):

Tak, dziękuje macie racje. Wyłączyłem chłodzenie i po kilku minutach bez chłodzenia  obraz już był poprawny. Później zszedłem z temp. do -5 i również nie zauważyłem artefaktów. Dziękuję za Waszą pomoc. 

Tam chyba są takie "tabletki" od osuszacza komory wewnętrznej - w ASI1600 jest ich cztery. U Ciebie pewnie podobnie. Można kupić nowe za ok 70 zł i wymienić albo wysuszyć te co masz w mikrofalówce (bardzo ostrożnie na małej mocy bo się przypalą - wiem bo mi się to udało osiągnąć) albo tak jak silica gel wygrzać w piekarniku przez pół godziny w temperaturze ciut powyżej wrzenia wody - 110-115° wystarczy.

 

Trzeba trochę uważać przy wyciąganiu i wkładaniu, żeby za dużo kurzu nie wlazło do środka.

 

 

EDIT:    https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4532.  - 89 zł

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.