Skocz do zawartości

Chmury na Wenus wizualnie - moja obserwacja i dylemat logiczny


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Do obserwacji Wenus użyłem achromatu 102/1000 z filtrami Baader Fringe Killer w kątówce i OUB w okularze. Okular Morpheus 9mm.

Obserwowałem przy jeszcze nie całkiem ciemnym niebie.

Chmury na tle zielonej Wenus był ciemniejsze. Obserwacja była powtarzalna, za każdym razem te chmury (czym by nie były) były w tym samym miejscu.

Z jednej strony wiem, że to niemożliwe, bo można je uwiecznić tylko na fotografii w UV, z drugiej strony wyraźnie je widziałem.

Może ktoś mi wyjaśni tą zagwozdkę...

 

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ajot napisał(a):

Do obserwacji Wenus użyłem achromatu 102/1000 z filtrami Baader Fringe Killer w kątówce i OUB w okularze. Okular Morpheus 9mm.

Ja nie wierzę że to chmury albo jakiekolwiek twory na Wenus ...

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, stratoglider napisał(a):

Ja nie wierzę że to chmury albo jakiekolwiek twory na Wenus ...

W moim mózgu raczej nie powstały, bo były w tym samym miejscu podczas obserwacji z przerwami. Może to jakieś zjawisko optyczne?

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.cloudynights.com/topic/871171-venus-clouds-from-sulfuric-acid/?hl=+venus

Sam wielokrotnie(lata 90) obserwowałem i szkicowałem chmury na Wenus -newton 235 f/4.9 + filtr filetowy.

 

vemus.jpg

 

Kolega ,który obserwował z innego miejsca widział dokładnie to samo(porównanie szkiców)

Edytowane przez Erik68
czkic
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał(a):

obserwowałem i szkicowałem chmury na Wenus -newton 235 f/4.9 + filtr filetowy.

Z filtrem fioletowym to bym uwierzył zachwycił się i pewnie nic nie odpisywał. 

Bez filtra raczej też bym uwierzył i nawet bardziej się zachwycił.

Ale z filtrem fringe killer - nie. On wprawdzie nieco wyostrza widoki w achromacie, ale wycina fiolet, czyli właśnie to, w czym jest detal na Wenus. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodatkowe kroki weryfikacji:

 

1. umieścić planetę w różnych miejscach w polu widzenia teleskopu

2. obrócić kątówkę o kilkadziesiąt stopni w jedną i drugą stronę

3. obrócić teleskop w obejmach jw.

4. zmienić orientację głowy względem kątówki jw. (żeby wykluczyć artefakt optyczny powstający we własnych oczach)

 

Jeśli  po ww. krokach „chmury” wciąż widać w tym samym miejscu (i orientacji) na tarczy planety — to chyba faktycznie są to chmury. Pozostaje cieszyć się nietypową (?) charakterystyką odpowiedzi swojej siatkówki i/lub filtra :)

 

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Proponuję dodatkowe kroki weryfikacji:

 

1. umieścić planetę w różnych miejscach w polu widzenia teleskopu

2. obrócić kątówkę o kilkadziesiąt stopni w jedną i drugą stronę

3. obrócić teleskop w obejmach jw.

4. zmienić orientację głowy względem kątówki jw. (żeby wykluczyć artefakt optyczny powstający we własnych oczach)

 

Jeśli  po ww. krokach „chmury” wciąż widać w tym samym miejscu (i orientacji) na tarczy planety — to chyba faktycznie są to chmury. Pozostaje cieszyć się nietypową (?) charakterystyką odpowiedzi swojej siatkówki i/lub filtra :)

 

 

Dzięki Wszystkim z odpowiedzi.

 

Że też nie wpadłem na to aby pokręcić sprzętem... Jak tylko będą warunki na ponowną obserwację to spróbuję.

 

Próbowałem z Fringe Killerem samym, jak i w duecie z kolorowymi filtrami - żółtym, niebieskim, czerwonym i neodymowym 06 i 0,9, bez rezultatu.

Dopiero FR+OUB pokazał te ciemne obszary.

Przy terminatorze były bardziej wyraźne, ale ciągnęły się na resztę tarczy.

 

Spróbuję jeszcze bez Fringe Killera, tylko z samym OUB.

Mam jeszcze 2" OUB, to sprawdzę go w duecie z neodymowym i kolorowymi.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.