Skocz do zawartości
  • 0

Opticon prowatcher 70f900eq - początek przygody. Prośba o pomoc.


demonik_2000

Pytanie

Witam.

Mam na imię Dominik. Mam 13 lat. Od zawsze interesuję się kosmosem i dużo na ten temat czytam. Ostatnio dostałem w prezencie teleskop Opticon prowatcher 70f900eq.

Od razu po wpisaniu w google tego modelu wyskoczyły raczej mało pochlebne opinie. Niestety wujek, który mi go kupił nie zrobił rozeznania w temacie. Mimo to chciałbym rozpocząć swoją przygodę z astrofotografią. Myślę, że jeśli uda mi się pokazać rodzicom jakieś fajne zdjęcia zdołam ich namówić na kupienie czegoś lepszego.

Tata powiedział, że mogę użyć jego starej lustrzanki. Póki co dokupił mi uchwyt na telefon i robię zdjęcia krajobrazów, bo pogoda póki co nie sprzyja obserwacjom nieba.

 

Mam w związku z tym kilka pytań.

Czy jest możliwość "podłączyć" do tego teleskopu aparat sony a380? Znalazłem w internecie takie coś https://deltaoptical.pl/t-ring-minolta-af-sony-alpha?from=listing&q=t+ring+sony ale wydaje mi się, że czegoś brakuje. Jeśli mógłbym prosić o linki do części, których bym potrzebował.

Wyczytałem też, że lepiej dokupić lepsze okulary ale kompletnie nie wiem które są lepsze a które gorsze.

Mam troszkę pieniędzy odłożonych a jak coś braknie to wyproszę od rodziców.

Proszę o pomoc, bo czuję, że to może być pasja której szukam.

Pozdrawiam, Dominik :)

Edytowane przez demonik_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie kupuj żadnych okularów dopóki nie rozeznasz się w temacie... a najlepiej narazie wogole :)

 

Co do "fajnych zdjec" to tym teleskopem możesz na początek spokojnie fotografować księżyc. Tylko nie telefonem, telefonem się dzwoni.

Poszukać co to jest "avikowanie".

Jesli masz drukarkę 3D lub dostęp to zapoluj na kamerkę Lohlgitech c270 - po prostej modyfikacji da ci możliwość robienia niezłych fotek księżyca. To powinno wystarczyć na dłużej dając radochę.

Potem czeka cię zakup montażu paralaktycznego o ile będziesz chciał dłużej fotografowac nawet księżyc... Tak że narazie nie rozglądaj się za żadnymi okularami tylko ogarniaj temat teoretycznie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To dobrze, że zdajesz sobie sprawę, że ten teleskop do najlepszych nie należy, ale taki dostałeś i najlepsze, co możesz teraz zrobić, to wykorzystać jego skromny potencjał i eksploatować go tyle, ile tylko się da. Lepszy taki teleskop, niż żaden.

Pierścień, który podlinkowałeś wymaga gwintu T2, a takiego gwintu Twój teleskop nie posiada. Mógłbyś kupić np. soczewkę barlowa z gwintem T2, w razie potrzeby wykręcić soczewki i użyć samej tulei jako połączenia wyciągu 1,25" z gwintem T2. Ale powiem szczerze, że absolutnie odradzam przyłączanie do tego teleskopu lustrzanki. Cały wyciąg okularowy jak i sam montaż są tak wiotkie, że one mogą nie unieść lustrzanki. To się będzie bujało i uginało.
Pierwsze próby w fotografowaniu czegokolwiek przez ten teleskop możesz wykonać na Księżycu. Najłatwiej będzie Ci spróbować zrobić je smartfonem przykładając obiektyw do okularu. Możesz kupić też uchwyt do mocowania smartfona do okularu. Najlepiej jakiś niedrogi i używany. Potem możesz spróbować avikować kamerką (jak kolega powyżej wspomniał). Trochę niefart, bo akurat wczoraj sprzedałem tanią webkamerkę przerobioną na nosek 1,25", którą śmiało można avikować Księżyc. Czasem jednak trafiają się takie na giełdach na naszych forach astro.

 

*edit*
Doczytałem, że uchwyt na smartfona już masz. No i dobrze. Próbuj na Księżycu :)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 hours ago, Miesilmannimea said:

............

Co do "fajnych zdjec" to tym teleskopem możesz na początek spokojnie fotografować księżyc. Tylko nie telefonem, telefonem się dzwoni.

............

Nie zgodzę się tutaj z kolegą. Umiejętne fotka telefonem w projekcji okularowej może zaskoczyć, a nie wymaga praktycznie niczego poza telefonem. Avikowanie to cały proces a fotka przez telefon to szybki strzał. Mówię o czywiście tylko o Księżycu. Ja bym osobiście od tego zaczął, bo nie wymaga żadnych inwestycji, tylko chwilę cierpliwości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 hours ago, demonik_2000 said:

Witam.

Mam na imię Dominik. Mam 13 lat. Od zawsze interesuję się kosmosem i dużo na ten temat czytam. Ostatnio dostałem w prezencie teleskop Opticon prowatcher 70f900eq.

Od razu po wpisaniu w google tego modelu wyskoczyły raczej mało pochlebne opinie. Niestety wujek, który mi go kupił nie zrobił rozeznania w temacie. Mimo to chciałbym rozpocząć swoją przygodę z astrofotografią. Myślę, że jeśli uda mi się pokazać rodzicom jakieś fajne zdjęcia zdołam ich namówić na kupienie czegoś lepszego.

Tata powiedział, że mogę użyć jego starej lustrzanki. Póki co dokupił mi uchwyt na telefon i robię zdjęcia krajobrazów, bo pogoda póki co nie sprzyja obserwacjom nieba.

 

Mam w związku z tym kilka pytań.

Czy jest możliwość "podłączyć" do tego teleskopu aparat sony a380? Znalazłem w internecie takie coś https://deltaoptical.pl/t-ring-minolta-af-sony-alpha?from=listing&q=t+ring+sony ale wydaje mi się, że czegoś brakuje. Jeśli mógłbym prosić o linki do części, których bym potrzebował.

Wyczytałem też, że lepiej dokupić lepsze okulary ale kompletnie nie wiem które są lepsze a które gorsze.

Mam troszkę pieniędzy odłożonych a jak coś braknie to wyproszę od rodziców.

Proszę o pomoc, bo czuję, że to może być pasja której szukam.

Pozdrawiam, Dominik :)

Po pierwsze, co byś niekupił, tym zrobisz zdjęcie tylko księzyca i planet - te obiekty są jasne, czas naswietlania jest bardzo krótki, i nawet niestabilnym teleskopem część zdjęć zrobisz ostrych. Do mgławic/galaktyk, potrzebujesz stabilnego montażu sledzącego "obrót" nieba. Budzet parokrotnie większy niż ten cały teleskop.

 

Tak jak koledzy napisali. Spróbuj zrobić zdjęcie księzyca tym telefonem, skoro uchwyt juz masz. Nawet to będzie wyzwaniem. Zobczysz czy Cię to kręci i czy chcesz więcej.

 

Lustrznkę pewnie będzie cięzko podłaczyć. Jak wspomniano, jest ciężka a ten wycią okularowy nie stworzono do podłączania ciężkich elementów.

Po drugie podłaczajac lustrzanke masz dwie opcje: z kątówką: wtedy do linkowanego adaptera potrzebujesz jeszcze tzw nosek, i wtedy masz lustrzankę z tubą 1.25" która wchodzi w diagonala tak jak okular. Ale wtedy lustrzanka jest daleko odsuinęta, i trzeba całość przysunąć na wyciągu okularowym. Duża szansa że zabraknie możliwości regulacji, i nie ustawisz wtedy ostrości. Możesz to sprawdzić. Przytxymaj lustrzankę nad diagonalem, odsuń ją na taką odleglość jak jest grubość tego adaptera i sprawdź czy ustawisz wtedy ostrośc (patrząc przez lustrzenkę). Mie musisz patrzeć na niebo. Jakiś daleki obiet, z kilometr dalej, powinien już być dobrym przybliżeniem nieskończoności.

 

Druga opcja to wywalasz diagonal, i zamiast niego montujesz lustrzanke. Tu nie podpowiem, bo nie wiem jak jest motnowany ten diagonal do wyciągu - gwint tam jest, czy jak, czy wogóle to się da odłaczyć.

 

image.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, ko20 napisał(a):

Po pierwsze, co byś niekupił, tym zrobisz zdjęcie tylko księzyca i planet - te obiekty są jasne, czas naswietlania jest bardzo krótki, i nawet niestabilnym teleskopem część zdjęć zrobisz ostrych. Do mgławic/galaktyk, potrzebujesz stabilnego montażu sledzącego "obrót" nieba. Budzet parokrotnie większy niż ten cały teleskop.

 

Tak jak koledzy napisali. Spróbuj zrobić zdjęcie księzyca tym telefonem, skoro uchwyt juz masz. Nawet to będzie wyzwaniem. Zobczysz czy Cię to kręci i czy chcesz więcej.

 

Lustrznkę pewnie będzie cięzko podłaczyć. Jak wspomniano, jest ciężka a ten wycią okularowy nie stworzono do podłączania ciężkich elementów.

Po drugie podłaczajac lustrzanke masz dwie opcje: z kątówką: wtedy do linkowanego adaptera potrzebujesz jeszcze tzw nosek, i wtedy masz lustrzankę z tubą 1.25" która wchodzi w diagonala tak jak okular. Ale wtedy lustrzanka jest daleko odsuinęta, i trzeba całość przysunąć na wyciągu okularowym. Duża szansa że zabraknie możliwości regulacji, i nie ustawisz wtedy ostrości. Możesz to sprawdzić. Przytxymaj lustrzankę nad diagonalem, odsuń ją na taką odleglość jak jest grubość tego adaptera i sprawdź czy ustawisz wtedy ostrośc (patrząc przez lustrzenkę). Mie musisz patrzeć na niebo. Jakiś daleki obiet, z kilometr dalej, powinien już być dobrym przybliżeniem nieskończoności.

 

Druga opcja to wywalasz diagonal, i zamiast niego montujesz lustrzanke. Tu nie podpowiem, bo nie wiem jak jest motnowany ten diagonal do wyciągu - gwint tam jest, czy jak, czy wogóle to się da odłaczyć.

 

image.png

Diagonal jak rozumiem to jest to?

Jest wsuwany. Czyli jeśli w jego miejsce zamontuję aparat bede potrzebował pierścień, który podlinkowałem i soczewkę barlowa z gwintem t 2?

Czy takie coś będzie ok? https://fotozakupy.pl/product-pol-13819-Achromatyczna-soczewka-Barlowa-Sky-Watcher-2x-1-25-z-gwintem-T2.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gclid=CjwKCAjwyqWkBhBMEiwAp2yUFsWhen2LpFuFixEGs7l62GavXwmL4xqd9B4X5NoPkagXNF0eTbPL6RoCbaAQAvD_BwE

Skoro już mam lustrzankę to spróbuję ją wykorzystać. Mam do niej pilota. Jeśli nie zda to egzaminu to skoncentruję sie na zdjęciach z telefonu.

 

354094595_824943535729535_8459042121104552867_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nie musi być barlow. Możesz zastosować nosek / adpater 1,25" na T2.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004986954648.html

Tylko nie widzę w polskich sklepach. Ale poszukaj, może znajdziesz.

 

Soczewka barlowa miałaby jednak tę zaletę, że możesz jej użyć standardowo i zyskać dwukrotną ogniskową swojego teleskopu, czyli 1800mm, a jak to się okaże jednak za dużo, to możesz wykręcić zestaw soczewek i otrzymać w ten sposób samą pustą tulejkę z mocowaniem T2.

Tu masz taniej:
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-i-1,5x-(2-w-1)-/-1,25''-z-gwintem-T2-teleskopy-4572.html
W opisie masz wyjaśnienie na temat wykręcania zestawu soczewek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, to co na zjdieciu to diagonal, kątówkea, zwierciadło kątowe. Rózne nazwy.

W miejsce wsadzasz bezpośrednio apart. Żadnych barlowow nie potrzebujesz.

Zmierz tylko czy to ma średnicę 1.25" (cala). Możesz przyłożyć i porównać czy zaznaczona na czerwono element ma tą samą średnicę co okular.

 

Tu masz przykaldowy nosek i kilka zdjęc które Ci powiedzą jak się to podłacza do lustrzanki.

https://teleskopy.pl/Nosek-łącznik-fotograficzny-1,25--/-T2-(M42x0,75)-(GSO-FF023)-teleskopy-6103.html

 

Jak chcesz to Ci taki nosek oddam za koszt trasnportu. Paczkomat, oplacasz paczkę ja Ci wysyłam. Leżą mi dwa i oba nieużywane.

 

image.png.4efafec9410f0ab510aa4fd331f64435.png

Edytowane przez ko20
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podpowiem tylko że telefonem można robić nie tylko  Księżyc ale także Słońce , należt tylko zakupić folię Baadera ND5 zrobić odpowiednią oprawę co jest proste, a koszt znikomy .Najlepszym przykładem takich fotek  był  ich wysyp podczas ostatniego zaćmienia , także na tym forum

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, wimmer napisał(a):

To nie musi być barlow. Możesz zastosować nosek / adpater 1,25" na T2.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004986954648.html

Tylko nie widzę w polskich sklepach. Ale poszukaj, może znajdziesz.

 

Soczewka barlowa miałaby jednak tę zaletę, że możesz jej użyć standardowo i zyskać dwukrotną ogniskową swojego teleskopu, czyli 1800mm, a jak to się okaże jednak za dużo, to możesz wykręcić zestaw soczewek i otrzymać w ten sposób samą pustą tulejkę z mocowaniem T2.

Tu masz taniej:
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-i-1,5x-(2-w-1)-/-1,25''-z-gwintem-T2-teleskopy-4572.html
W opisie masz wyjaśnienie na temat wykręcania zestawu soczewek.

Dziękuję za link do tańszego barlowa :) Bardzo fajne ma możliwości konfiguracji.   Znalazłem na tej samej stronie pierścień też taniej niż ten poprzedni:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=850&lunety=Pier cie T2 M42x0 75 dla Sony Alpha mocowanie Sony A

Czy ten pierścień i barlow to będzie komplet czy coś jeszcze potrzeba? W opisie pierścienia wspominają o złączkach projekcyjnych. Tak na logikę to albo barlow albo złączka ale mogę się mylić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie kupuj żadnego Barlowa do tego teleskopu. Zmarnujesz tylko pieniądze!

 

Też prawda!

 

@demonik_2000 może faktycznie na razie wstrzymaj się z barlowem. Jak bardzo zależy Ci na podłączeniu lustrzanki, to kup nosek 1,25" na T2 (albo skorzystaj z uprzejmości kolegi @ko20 :) ) i adapter T2 - Sony Alpha.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam po przerwie :)

 

Więc tak, kombinowałem z lustrzanką ale faktycznie okazała się zbyt ciężka. Skoncentrowałem się zatem na telefonie. Udało mi się zrobić kilka fajnych fotek księżyca choś nie do końca ostrych. Sam widok księżyca w teleskopie zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Postanowiłem pójść dalej za waszymi radami i kupiłem kamerkę logitech c270. Kolega wydrukował mi adapter wg tego szablonu: https://www.printables.com/pl/model/131989-ultimate-c270-telescope-adapter?fbclid=IwAR3CrbxOx0VPQh6rWQ0vpXraTtyuAtyx71aWG39kw7xXlhGXjQ-t1cthlGQ 

Właśnie zdjęliśmy z tatą obudowę z kamerki i zastanawiamy się co dalej. Odkręcić całkowiecie oryginalną soczewkę i w jej miejsce dać złożony z dwóch częsci adapter? Dołączam zdjęcia

361665342_297125112795192_88310553976277096_n.jpg

361669515_3281611695463866_3749943550493974291_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Tak.

 

Z tym że ten adapter jest przekombinowany, mogę podesłać Ci plik z moją wersja..

Jeśli mógłbym prosić o link to byłbym wdzięczny.

 

Odkręciliśmy soczewkę i zamontowaliśmy adapter. Wszystko gra :) 

Jakiej aplikacji używać do przechwytywania obrazu z kamerki? Póki co użyłem "aparat" z windowsa. Próbowałem Capture One ale nie wykrywa kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam FireCapture.

 

Nb. wg tej strony kamera ma wielkość piksela ok. 2,8 µm, czyli faktycznie Barlow już nic nie wniesie (piksel masz dobrze dobrany do światłosiły teleskopu, próba dalszego powiększenia obrazu nie pokaże z tym sensorem więcej szczegółów).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.