Skocz do zawartości

Sh2-101 (Tulip Nebula) SHO w białe noce


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ewidentnie widoczne jest coś, ale mam wrażenie Sławek że to jednak jest artefakt np. jakaś rozmazana plamka nieskorygowana flatem. Ja tez przejrzałem referencje i nic takiego nigdzie nie ma. Tam generalnie niewiele jest w siarce w tych okolicach. Oczywiście jakość całej fotki poza dyskusją :)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym chciał, żeby to zjawisko w SII było prawdziwymi danymi, ale najbardziej prawdopodobne jest, że koledzy mają rację 😞 Trzeba mieć na uwadze, że nawet zjawiska rozgrywające się z prędkościami relatywistycznymi, w takiej odległości jak ten obiekt (czy praktycznie dowolny pozasłoneczny), wyglądają z naszej perspektywy na niebywale powolne. Więc coś takiego nie może się akurat tam nagle po prostu pojawić. Niemniej jednak możesz przesunąć teleskop o dosłownie pół kadru, cyknąć klatkę SII i zobaczyć co się dzieje.

Zdjęcia gratuluję- bardzo dobre.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

ale mam wrażenie Sławek że to jednak jest artefakt np. jakaś rozmazana plamka nieskorygowana flatem

 

Maciej, zrobiłem nowego flata, ale on niczego nie zmieni. Nie ma na nim śladu rozmazanych plamek.

 

14 godzin temu, _Spirit_ napisał(a):

Mi to wygląda na jakieś boczne światło.

 

Romek, skąd boczne światło?? Noc bez Księżyca, żadnych lamp na ulicy. Nic oprócz białej nocy. Na dodatek niedawno wyczerniłem wszystkie śrubki wewnątrz tubusu.

 

4 godziny temu, Herbert West napisał(a):

Niemniej jednak możesz przesunąć teleskop o dosłownie pół kadru, cyknąć klatkę SII i zobaczyć co się dzieje.

 

Hmm... Michał, no nie wiem. Materiał był zbierany przez dwie kolejne noce. Na klatkach z obydwu nocy są te artefakty. Wystąpiły na wszystkich klatkach z filtrem SII, a nowy flat z tym filtrem nie pokazał żadnych skaz w obrazie. Co dałoby mi przesunięcie kadru? Oprócz światła gwiazd żadne fałszywe światło nie docierało. Jeżeli byłoby to światło gwiazdy, na materiałach HII i OIII też powinienem dostać takie dżety. A tam ich nie ma.

 

Dzięki za wszystkie spostrzeżenia i rady. Jestem w kropce. :g:

 

14 godzin temu, dimis napisał(a):

Poprawilbym tylko gwiazdy w tulipanie, ta zielen az krzyczy...

 

Nie umiem. ;) Gwiazdki siadają na mgławicowym tle i wtedy niestety zmieniają kolor.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diverTeoretycznie @MaciejW na La Plamie też nie miał a na stacku który udostępnił miał właśnie coś takiego. Chciałbym żeby to było odkrycie ale równomierność prążków jest aż niemożliwa ...  Może któryś z kolegów na forum wyceluje i potwierdzi w SII.

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, _Spirit_ napisał(a):

@diverTeoretycznie @MaciejW na La Plamie też nie miał a na stacku który udostępnił miał właśnie coś takiego. Chciałbym żeby to było odkrycie ale równomierność prążków jest aż niemożliwa ...  Może któryś z kolegów na forum wyceluje i potwierdzi w SII.

kurcze, chyba pomyłka, nie ufam swojej pamięci, ale nie byłem na La Palmie w ciepłej połowie roku. Przejrzałem też nieobrobiony materiał z zeszłego lata i nic tam nie widzę w dualnarrowband. 
15x2min, f/2  135mm nikon d750 idas NBZ
image.png.12a02e205a4909ff75f77b45a6e6fc00.png

Ale przynajmniej przez chwilę serce mi szybciej zabiło, jak zobaczyłem obok mgławicę, której jeszcze nie znałem. Jednak to znana SH2-91

image.png.b9ad1ca762525b91db7fab6f5f63052e.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, _Spirit_ napisał(a):

@diverTeoretycznie @MaciejW na La Plamie też nie miał a na stacku który udostępnił miał właśnie coś takiego

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ja to chętnie sprawdzę przy okazji.

 

13 godzin temu, Robson_g napisał(a):

Moja siarka, tylko mało materiału.

 

Koledzy, żeby była jasność - ja nie wątpię ani przez chwilę, że to artefakty z toru optycznego albo matrycy. Nie potrafię ich jednak w żaden logiczny sposób wyjaśnić. I w tym sensie jestem w kropce.

Dzięki za zaangażowanie w temat.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.