Skocz do zawartości

Tilt sensora ZWO?


Byku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ostatnio rwę włosy z głowy z powodu najprawdopodobniej tiltu który mam w kamerce. 

Chodzi o ASI 1600MM pro. Najpierw zacząłem zauważać tilt z newtonem ale tam wiadomo, ugięcia wyciągu, kolimacja itd. za dużo zmiennych żeby coś rzetelnie zweryfikować.

Wczoraj postanowiłem pofocić z obiektywem CZJ 50mm. Przymknięty do f5.6 pokazuje pojechane gwiazdki z jednej strony. Wszystko zmontowane razem złączkami gwintowymi, filtr Ha 1,25 jest wkręcony w adapter T2/1,25 tuż przed sensorem. Połączenia nie mogą być przyczyną ugięcia obiektyw - kamera więc doszedłem do wniosku że to najprawdopodobniej tilt samego sensora.

Jak będzie pogoda to sprawdzę jeszcze z innym obiektywem i tym obiektywem z inną kamerką.

 

Będę wdzięczny za rady czy diagnoza jest prawidłowa. I jeśli tak to jak to 100% zweryfikować i naprawić?

 

Tak wyglądają gwiazdki w 70% kadru, od środka do prawej. Wszystko cacy

Zrzutekranu2023-07-03114647.png.02ca317a298ccdfa448e7872dad4c648.png

A tutaj lewa góra

Zrzutekranu2023-07-03114625.png.b03223caceb131a060161123c491d274.png

I lewy dół.

Zrzutekranu2023-07-03114638.png.ba31e0dceb81d3b1042f01d57c7cb8f7.png

Lewy środek jest też horyzontalnie pojechany.

Light_NGC6960_240.0s_Bin1_gain300_20230703-001649_-20.0C_0012.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Byku napisał(a):

.....Wszystko zmontowane razem złączkami gwintowymi, filtr Ha 1,25 jest wkręcony w adapter T2/1,25 tuż przed sensorem. Połączenia nie mogą być przyczyną ugięcia obiektyw - kamera więc doszedłem do wniosku że to najprawdopodobniej tilt samego sensora.....

 

 

 

Połączenia jak najbardziej mogą być przyczyną "ugięcia" czyli tiltu. Zwykle to właśnie połączenia są źródłem tiltu zwłaszcza w bagnetach od obiektywów. Najmniej podatny jest stary standard M42 ale też nie jest wolny od błędów.

 

Po pierwsze do testów powinieneś robić bez filtra. Filtr też potrafi psuć.

 

Zrób po 2-3 zdjęcia, obróć kamerę  o 90° i zrób kolejne 2-3 zdjęcia. Potem obrót o kolejne 90 i kolejne 2-3 zdjęcia. To powinno pomóc określić gdzie jest tilt.  Kamera jest ostatnim podejrzanym. Aż takich błędów w montażu nie robią. 🙂

 

Poniżej screenshoty z CCD Inspektora z Twojego zdjęcia.  EDIT: Coś strasznie duże FWHM tak z 15 razy za duże. Coś nie tak z ostrością?

 

 

image.thumb.png.fd344e1a71467aff40833b6e3869c878.png

 

 

image.thumb.png.e928893724e77a19f6087b28fa809b0b.png

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Połączenia jak najbardziej mogą być przyczyną "ugięcia" czyli tiltu. Zwykle to właśnie połączenia są źródłem tiltu zwłaszcza w bagnetach od obiektywów. Najmniej podatny jest stary standard M42 ale też nie jest wolny od błędów.

 

Po pierwsze do testów powinieneś robić bez filtra. Filtr też potrafi psuć.

 

Zrób po 2-3 zdjęcia, obróć kamerę  o 90° i zrób kolejne 2-3 zdjęcia. Potem obrót o kolejne 90 i kolejne 2-3 zdjęcia. To powinno pomóc określić gdzie jest tilt.  Kamera jest ostatnim podejrzanym. Aż takich błędów w montażu nie robią. 🙂

 

Poniżej screenshoty z CCD Inspektora z Twojego zdjęcia.

 

 

 

Czy to możliwe żeby na tak krótkim połączeniu - wszystkie złączki gwintowane, przejściówka z m42 na T2 itd. pojawił się taki tilt? Pytanie ile mm ugięcia to te 33% z ccd inspektora?

Jak mądrze obracać kamerką w tym położeniu? Pozostaje mi chyba tylko przekręcać względem siebie złączki ale wtedy to zwiększy potencjalne ugięcie i zakłóci test. 

image.png.6ee43229c4cfe4326949299d5343788d.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Byku napisał(a):

Czy to możliwe żeby na tak krótkim połączeniu - wszystkie złączki gwintowane, przejściówka z m42 na T2 itd. pojawił się taki tilt? Pytanie ile mm ugięcia to te 33% z ccd inspektora?

Jak mądrze obracać kamerką w tym położeniu? Pozostaje mi chyba tylko przekręcać względem siebie złączki ale wtedy to zwiększy potencjalne ugięcie i zakłóci test. 

 

 

 

Tak możliwe. Te chińskie złączki mają luźny gwint, nawet bardzo luźny i trzymają "czołowo". Sam gwint też może być przekoszony. 

 

To nie jest dobra skala do testów. Masz około 15-16 arcsec/pix. To tak trochę jak mierzenie ułamków milimetra metrówką. Te obrazki z CCD Inspektora nie są jakoś tragicznie złe choć dobre też niezabardzo - tylko nie wiem czy to nie sam obiektyw bo jakiś "mercedes" to to nie jest.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Tak możliwe. Te chińskie złączki mają luźny gwint, nawet bardzo luźny i trzymają "czołowo". Sam gwint też może być przekoszony. 

 

To nie jest dobra skala do testów. Masz około 15-16 arcsec/pix. To tak trochę jak mierzenie ułamków milimetra metrówką. Te obrazki z CCD Inspektora nie są jakoś tragicznie złe choć dobre też niezabardzo - tylko nie wiem czy to nie sam obiektyw bo jakiś "mercedes" to to nie jest.

 

 

 

Ok, sprawdzę bez filtra i na innym obiektywie i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Byku napisał(a):

Ok, sprawdzę bez filtra i na innym obiektywie i zobaczymy.

Strasznie duże to FWHM. Średnie masz około 28.0". Nigdy nie widziałem większego od 5" ale też nie sprawdzałem na tak dużej skali. Dla skali około 1 arcsec/pix to gdzieś na poziomie 2-3" powinno być. Albo ostrość albo ten obiektyw to mydło straszne. 🙂 

 

 

EDIT: Tak się jeszcze przyglądam zdjęciu - coś blisko kamery ten obiektyw. Dal obiektywów w większości przypadków odległość bagnet (tył obiektywu) a sensor (obraz) to około 43-44 mm - Ty na oko masz ze 35 mm. Coś mi tu nie gra. Daje się to w ogóle wyostrzyć? 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki gwint ma ten obiektyw: M42x??? 1, czy 0.75? Jeśli x1 (tak obstawiam) i wkręcasz go do złączki z skokiem gwintu 0.75 (tak obstawiam) to >>> masz książkowy tilt :) Na zdjęciu wygląda, jakby wkręciło się jakieś 1,5zwoja, bo dalej się nie uda;), czyli by pasowało!?

Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tom-cio napisał(a):

A jaki gwint ma ten obiektyw: M42x??? 1, czy 0.75? Jeśli x1 (tak obstawiam) i wkręcasz go do złączki z skokiem gwintu 0.75 (tak obstawiam) to >>> masz książkowy tilt :) Na zdjęciu wygląda, jakby wkręciło się jakieś 1,5zwoja, bo dalej się nie uda;), czyli by pasowało!?

Ale może się mylę.

Popieram, raczej dokładnie tak się dzieje w tym przypadku. 
No i stare szkło może mieć samo w sobie luzy między blokiem optycznym a mechanizmem ustawiania ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Strasznie duże to FWHM. Średnie masz około 28.0". Nigdy nie widziałem większego od 5" ale też nie sprawdzałem na tak dużej skali. Dla skali około 1 arcsec/pix to gdzieś na poziomie 2-3" powinno być. Albo ostrość albo ten obiektyw to mydło straszne. 🙂 

 

 

EDIT: Tak się jeszcze przyglądam zdjęciu - coś blisko kamery ten obiektyw. Dal obiektywów w większości przypadków odległość bagnet (tył obiektywu) a sensor (obraz) to około 43-44 mm - Ty na oko masz ze 35 mm. Coś mi tu nie gra. Daje się to w ogóle wyostrzyć? 

Specjalnie tor optyczny jest nieco krótszy żeby łatwiej ostrzyć w pełnym zakresie.

Na wartościach fwhm się nie znam ale obiektyw przy f5.6 jest raczej dość ostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Popieram, raczej dokładnie tak się dzieje w tym przypadku. 
No i stare szkło może mieć samo w sobie luzy między blokiem optycznym a mechanizmem ustawiania ostrości.

Niestety to nie to. Mam specjalną złączkę "magiczną" z m42/T2 i gwintem zewnętrznym m48 obiektyw wkręca się w całości, następnie tulejka od zwo jest nakręcana na ten gwint m48. 

 

Ale mam już jedno podejrzenie, obiektyw chyba był przymknięty do f4 a nie f5.6. matryca w 1600mm nie jest 100% na środku toru i część pola załapała się na wadę obiektywu. Potwierdze to na gwiazdkach jak będzie pogoda.

 

Pytanie czy jest jakiś rozsądny sposób na zbadanie tiltu w kamerze bez obiektywu. Tak żeby wyeliminować potencjalne wady innych elementów układu w badaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Byku napisał(a):

...

Pytanie czy jest jakiś rozsądny sposób na zbadanie tiltu w kamerze bez obiektywu. Tak żeby wyeliminować potencjalne wady innych elementów układu w badaniu.

 

Chcesz to masz ale... to jest ostatnia rzecz jaką bym sprawdzał dopóki Twój układ optyczny nie jest poprawny (a nie jest bo sam piszesz że osie się nie pokrywają) to inne sprawdzenia nie mają sensu za bardzo. 🙂

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Byku napisał(a):

Niestety to nie to. Mam specjalną złączkę "magiczną" z m42/T2 i gwintem zewnętrznym m48 obiektyw wkręca się w całości, następnie tulejka od zwo jest nakręcana na ten gwint m48. 

 

Ale mam już jedno podejrzenie, obiektyw chyba był przymknięty do f4 a nie f5.6. matryca w 1600mm nie jest 100% na środku toru i część pola załapała się na wadę obiektywu. Potwierdze to na gwiazdkach jak będzie pogoda.

 

Pytanie czy jest jakiś rozsądny sposób na zbadanie tiltu w kamerze bez obiektywu. Tak żeby wyeliminować potencjalne wady innych elementów układu w badaniu.

Tak, jest:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ustawienie_prostopadlosci_matrycy_wzgledem_osi_optycznej.htm

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych testach wychodzi na to że to wada obiektywu, z innymi obiektywami tego typu wady pojawiały się w zupełnie innych miejscach, kwestia osiowości soczewek w obiektywie zapewne, takie zalety old-schoolowych obiektywów M42.

Trzeba bardziej przymykać i tyle. 

Dla ciekawych - rezultat z około 7H Ha + kapka Oiii. Zbieram dalej, bardzo podoba mi się ten kadr.

Niezapisanywynikkompozycyjinicestcr2.thumb.JPG.5284c93a3cdda88a9984316512f4d4bf.JPG

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.