Skocz do zawartości

IC1396 [tak kolejna, ale w pelnym wydaniu] Elephant trunk


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

Podoba się :)

Fajnie poskromiłeś gwiazdy, ale zupełnie brak im koloru. W ogóle nie widać, że jest w tym 4 h OSC. Mam też wrażenie, że jest trochę rozmydlony detal. Nie przesadziłeś z odszumianiem? Zakładałbym, że przy takiej ilości materiału w ogóle nie trzeba odszumiać, ale nie mam doświadczenia z takimi filtrami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@holerisNo gwiazdki, moze troche po macoszemu potraktowalem, lekko wyciagnalem i troszke dodalem im saturacji, poza tym nic wiecej. Co do detalu, to sam nie wiem, mam tu spory undersampling i robilem drizzle 2x. Nie odszumialem agresywnie, ale dzieki za rade i sprobuje inaczej.

 

A przy okazji, moze ktos bardziej doswiadczony poradzi, czy przy tej skali, aby drizzle dawal lepsze efekty, dither powinien byc/ moglby byc agresywniejszy? Obecnie ustawilem na 2 piksele co 3 klatki. To dopiero druga praca na tym zestawie.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrażenie- bardzo fajne. Ulotne, ale bardzo pożądane wrażenie głębi jest obecne. Centrum mgławicy wygląda jakby znajdowało się dalej i wciągało całą strukturę dookoła.

 

Natomiast powiększając da się zauważyć pewne mankamenty. W wielu miejscach detale są bardzo "rozsmarowane":

 

Zrzutekranu2023-07-06213906.png.4d431e4e35ce826bd44db4b849fad7d3.png

 

Zrzutekranu2023-07-06213921.png.495b8b9d0fad9b4c5182bc05a1295cdf.png

 

Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że doszło do "black clipping" i najciemniejsze partie pyłów stały się płaskie i jednolicie czarne:

 

Zrzutekranu2023-07-06213941.png.2ce6e6fd3bdd2034db52f0bd8032c753.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Herbert West napisał(a):

Centrum mgławicy wygląda jakby znajdowało się dalej i wciągało całą strukturę dookoła.

Michal, tak, o to mi chodzilo oczywiscie.

 

Drugi komentarz co do detalu, wiec musze popatrzec na inne prace w tej skali, czy to moja obrobka, czy jednak moze ten udersampling i moze agresywniej ditherowac przy tej skali 2,59"/piksel.

 

10 minut temu, Herbert West napisał(a):

black clipping" i najciemniejsze partie pyłów stały się płaskie i jednolicie czarne

 

jest bardzo ciemno, L=0,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam na kiepskim ekranie, więc trudno mi na pewno powiedzieć jak z czernią. Natomiast problem rozmytych detali nie wynika z natury materiału. Coś się zadziało podczas obróbki. Teraz wyzwanie- zachować tą "wciągającą" głębię i przywrócić detal 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wyjaśnione- 15 godzin materiału z jasnej mgławicy + redukcja szumu dała taki efekt. Ja bym na twoim miejscu zostawił w jasnych partiach cały ten szum, który tam jest i umiarkowanie odszumił tylko bardzo ciemne partie i tło. Ciekawy przypadek, powiem Ci.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie rysuje ten FRA300, mam jednak klika uwag.

1. Absolutnie zgadzam się z przedmówcami w zakresie mydełka.

2. OSC na gwiazdki było, a kolorów gwiazd brak.

3. No i ten dualband... Dwa jednym to zawsze gorzej niż dwa w dwóch. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie nie. Nie przyjmuję tej wersji. Proszę ładnie maski zrobić do odszumiania i ostrzenia. Wyciągnąć  L i zastosować jako maskę. Może na mocniej rozciągniętym materiale żeby uwydatnić szum a później ściągnąć poziomami lub kontrastem. 

Na koniec maska z gwiazd i saturacja / koloru nie żałować. Unikać kisielu. 

Spróbować:

wyciągnąć L i nie tykać, szum + detal  na RGB z maskami > połączyć ładnie z nietykaną L  > L dać w proporcji np 100% rgb + 40-50% L  - pokombinować.

2023-07-06_23h27_50.jpg

2023-07-06_23h27_57.jpg

2023-07-06_23h28_02.jpg

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2023 o 21:48, Herbert West napisał(a):

Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że doszło do "black clipping"

Hej, @Herbert West zaczalem obrobke od nowa i specjalnie zwrocilem uwage na ten black clipping, otoz uwaga, winowajca byl bXt! Obcial czesc lewego histogramu. Jest o tym filmik na YT, ponoc w nowej wersji bXt ma byc ten problem rozwiazany.

Co do zdjecia, nowa wersja powoli powstaje. Wszystkie rady wezme pod uwage.

 

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, BXT czasami obcina cienki plasterek z samej lewej strony, nie wiem czy zawsze. Jednak u siebie nie zauważyłem negatywnego wpływu na cokolwiek, chociaż szukałem uważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.