Skocz do zawartości

Plany na przyszłość, czyli powolne ulepszanie wyposażenia pod astrofotografię


Polska Lama Bojowa

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

lepiej kupić reduktor ogniskowej do Newtona i samemu sprawdzić czy np. 630 mm ci pasuje?

Posiadam też sigmę 150-600 i ogniskowa 600mm mi pasuje tylko problem też w tym, że gdy podepnę guiding do SW200/1000 i całą resztę to nawet lekki wiatr powoduje, że wszystko się telepie. Z sigmą tak nie mam ale wkurzające jest to że jest słaba optycznie i nie mam jak stabilnie wszystkiego złączyć w całość z guidingiem. 

 

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Kupujesz miniPC (może być używane z nowym dyskiem SSD) są takie na allegro za około 400 zł.

Jakiś monitor do niego chyba też by się przydał tylko nie mam pojęcia jaki.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

Posiadam też sigmę 150-600 i ogniskowa 600mm mi pasuje tylko problem też w tym, że gdy podepnę guiding do SW200/1000 i całą resztę to nawet lekki wiatr powoduje, że wszystko się telepie. Z sigmą tak nie mam ale wkurzające jest to że jest słaba optycznie i nie mam jak stabilnie wszystkiego złączyć w całość z guidingiem. 

 

Jakiś monitor do niego chyba też by się przydał tylko nie mam pojęcia jaki.  

 

 

 

Ale po co Ci monitor? Mini Pc wisi w budce na statywie a łączysz się z nim z kompa w domu przez sieć.  EDIT: Nawet jak montaż stoi na balkonie to dalej siedzę w domu a nie na wygwizdowie w zimową noc. Jak potrzebuję monitor na balkonie to z mini PC łączę się z telefonu, tabletu, laptopa - w domowej sieci lag jest praktycznie zerowy i nie przeszkadza.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że coś się z siecią/komputerem popieprzy wtedy się nie łączysz :) Po to monitor.

Polecam zamiast miniPC silniejszy laptop 12" za podobną kwotę - sam mam Elitebooka 820 i jestem

z niego cholernie zadowolony. Wbrew temu co się opowiada moc obliczeniowa ma znaczenie - choćby

podczas ustawiania ostrości czy "fotografii krótkoczasowej" każde kilka sekund na przetworzenie pliku

ma znaczenie...

Przy dłuższych ekspozycjach można spokojnie w międzyczasie zrobić wstępne stacki i obrobić zdjęcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilkanaście lat takiego użytkowania miniPC przy setupie RAZ ( słownie RAZ) miałem kłopot ze startem . Wtedy wysiadła bateria BIOS a setup był nie używany przez dwa-trzy tygodnie. Raz na kilkaset włączeń. Nie demonizowałbym sprawy.

Laptop to rozwiązanie na krótko- w zimie leje się po nim woda. Ja i kilku kolegów stosujemy mini PC takie jak w tym linku - dodatkowo mają natywny port com, co jeszcze czasem się przydaje zamiast zastosowania szitowych konwerterów

https://pl.aliexpress.com/item/32737713199.html?spm=a2g0o.productlist.main.39.35924edeletIwP&algo_pvid=dfc326a8-0288-4427-9107-cc63c08c6214&algo_exp_id=dfc326a8-0288-4427-9107-cc63c08c6214-19&pdp_npi=4%40dis!PLN!610.19!609.73!!!147.67!!%402103223016914180839307766e7c1e!12000021865504598!sea!PL!0!A&curPageLogUid=YV9FK9GygHrF

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Przez kilkanaście lat takiego użytkowania miniPC przy setupie RAZ ( słownie RAZ) miałem kłopot ze startem . Wtedy wysiadła bateria BIOS a setup był nie używany przez dwa-trzy tygodnie. Raz na kilkaset włączeń. Nie demonizowałbym sprawy.

Laptop to rozwiązanie na krótko- w zimie leje się po nim woda. Ja i kilku kolegów stosujemy mini PC takie jak w tym linku - dodatkowo mają natywny port com, co jeszcze czasem się przydaje zamiast zastosowania szitowych konwerterów

https://pl.aliexpress.com/item/32737713199.html?spm=a2g0o.productlist.main.39.35924edeletIwP&algo_pvid=dfc326a8-0288-4427-9107-cc63c08c6214&algo_exp_id=dfc326a8-0288-4427-9107-cc63c08c6214-19&pdp_npi=4%40dis!PLN!610.19!609.73!!!147.67!!%402103223016914180839307766e7c1e!12000021865504598!sea!PL!0!A&curPageLogUid=YV9FK9GygHrF

 

 

mogę się tylko podpisać pod powyższym "obydwiema rencami". Też mi się raz zdarzyło na kilkaset włączeń (jeśli nie kilka tysięcy), że coś nie chciało działać i też BIOS się zbiesił. Na dwóch różnych setupach z dwoma różnymi komputerkami RAZ.  Ten poniżej (to taki sam jak ten z linku) jeszcze ani razu. Miałem to wcześniej na jakimś starym Beelinku i też działało. Laptop to nie wiadomo jak to zamocować, woda, ekran, pudełko, kable....   nieeeeee.... 

IMG_2691.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy okazji warto zwrócić uwagę na element występujący na zdjęciu Wieśka - ten w czerwonym kółku na zdjęciu poniżej. To jest niezbędne wyposażenie astrofotografa ceniącego sobie długie życie czyli transformator separujący 230/230 V. W dobie powszechnego stosowania zasilaczy przetwornicowych, które szczególnie w swoich tańszych wykonaniach niekoniecznie zapewniają wystarczającą separacje galwaniczną od sieci zasilającej i do tego bardzo często są stosowane przy setupach na polu (nie będąc w ogóle opisane jako "outdoor"). Mam takie dwa- przy każdym z setupów i spokojnie mogę dotykać urządzeń nawet na mokrej po deszczu trawie.

 

Untitled-1.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

A po miniPC nie? Macie wykonania wojskowe? ;)

 

Do lapka dobiera się plastikowe pudełko, wycina otwory na kable i problem z głowy.

Ja stosuje inne rozwiązanie, opisane poniżej - ma dodatkową zaletę że PC robi za grzałkę w walizce i nie ma tam śladu wilgoci. Oczywiście sprzęt tam zupełnie inny w środku, bo to rozwiązanie sprzed czterech lat...

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Myślę że przy okazji warto zwrócić uwagę na element występujący na zdjęciu Wieśka - ten w czerwonym kółku na zdjęciu poniżej. To jest niezbędne wyposażenie astrofotografa ceniącego sobie długie życie czyli transformator separujący 230/230 V.....

 

 

Nie sądziłem, że ktoś to zauważy 🙂 Raczej przypuszczałem, że jestem "ostatni Mohikanin" używający tego typu zabezpieczeń. Tak, jest dokładnie tak jak napisałeś - "a must have". 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu moich kolegów stosuje tego typu zabezpieczenia, a szczególnie ci, którzy podczas jednego z naszych spotkań widzieli wypadek jednego z kolegów porażonego przez zasilanie setupu po dotknięciu oczodołem okularu lunetki biegunowej. Na szczęście skończyło się na strachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.