Skocz do zawartości

Plany na przyszłość, czyli powolne ulepszanie wyposażenia pod astrofotografię


Polska Lama Bojowa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Ze względu na to, że udaje mi się pomału odłożyć kilka złotych na swoje hobby, zastanawiam się na powolnym "ulepszaniem", lub całkowitej wymianie swojego setupu do astrofotografii. 


Moje obecne wyposażenie to:                                                              Na co chciałbym zmienić:
1. Montaż EQ-5 z SynScan GOTO                                                         Montaż paralaktyczny EQ6-R PRO
2. Teleskop Sky-Watcher 200/1000                                                     William Optics Gran Turismo GT 81 IV 
3. Lustrzanka Canon 6D mark II                                                            ZWO ASI 2600 lub ZWO ASI 533
4. Guidescope Lunetka guidująca 60/240
5. Kamera ZWO ASI 120mm Monochromatyczna 
6. Obiektywy:

                        Canon 24-105mm
                        Canon 50mm 

                        Canon 100mm 

                        Sigma 150-600mm 
7. Montaż Sky Watcher Star Adventurer 2i

 

Założenia są takie by dokupić jeszcze ASI AIR PLUS i skompletować zestaw by działał praktycznie "Sam" bez ingerowania w czasie sesji. 

 

I tu pojawiają się moje pytania do Was:
1. Czy EQ6-R PRO to odpowiedzi wybór który wystarczy na lata? Czy lepiej kupić cos typu AM-3 lub dozbierać do AM-5?
2.  ZWO ASI 2600 czy ZWO ASI 533? Czy między tymi kamerkami jest aż tak duży przeskok jakościowy, że opłaca się dozbierać do 2600? 
3. Co jeszcze muszę dokupić by zestaw działał "sam" sterując go wygodnie z domu? 
4. Jak to jest z tymi kamerkami, na stronie teleskopy.pl pod niektórymi widnieje napis "kamerka nie lubi się z filtrami" jakie za tym idą konsekwencje?

 

Żeby post był w miarę czytelny chwilowo nie zadaję wszystkich pytań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

1. Czy EQ6-R PRO to odpowiedzi wybór który wystarczy na lata? Czy lepiej kupić cos typu AM-3 lub dozbierać do AM-5?

jeśli stacjonarnie - AM5 jest stratą pieniędzy, bo nie korzystasz z głównej funkcji za którą płacisz, a za to musisz się mierzyć ze sporymi wadami. Czy na lata? To pytanie dokąd lecisz :) w jakie apertury i ogniskowe. EQ6 nie jest maxem możliwości na jakie stać tę cywilizację, ale jest sensowny :) No tylko bardziej stacjonarny, niż przenośny. Ma też sensowną konkurencję, skywatcher nie jest jedynym producentem. Technicznie - na tę chwilę montaże z przekładnią falową nie stanowią wyższej półki jakościowej względem montaży z przekładnią np. ślimakową (a raczej jest odwronie). To po prostu osobna linia pod inne zastosowania. Czy nie będziesz zmieniać EQ6 na coś lepszego - trudno wróżyć. Raczej wiesz tylko ty dokąd zmierzasz. Jeśli masz w planach wieszać duże tuby, to EQ6 jest do tego za słaby niestety.

 

1 godzinę temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

ZWO ASI 2600 czy ZWO ASI 533? Czy między tymi kamerkami jest aż tak duży przeskok jakościowy, że opłaca się dozbierać do 2600? 

różnica cenowa wynika głównie z wielkości matrycy, ADC który ma rozdzielczość o 2 bity większą i wyższego współczynnika "prestiżu". Sprzęt astro jednak srogo się przepłaca. Reszta różnic to już grosze.

Różnica w jakości uzyskanych zdjęć jest pomijalna, dyskusja o 14 vs. 16 bitów w segmencie amatorskim trwa wiele lat i w sumie nie ma żadnych spójnych wniosków. Z pewnością nie jest to "significant increase of" cokolwiek, jak to reklamuje producent, więc do celów amatorskich można olać temat. Pytanie jakie wielkie pola chcesz osiągać, jakie obiekty cię interesują, i na tej podstawie podejmij decyzję. Matryce APS-C wymagają już filtrów 2", ASI533 ładnie działa z 1.25". Obie kamery mają zbliżone parametry szumowe i czułość.

 

1 godzinę temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

4. Jak to jest z tymi kamerkami, na stronie teleskopy.pl pod niektórymi widnieje napis "kamerka nie lubi się z filtrami" jakie za tym idą konsekwencje?

ach te enigmatyczne określenia... jakby nie można było napisać wprost. Zapewne chodziło o rozmiar filtra i winietę, ale musiałbyś pokazać przykład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lkosz napisał(a):

ADC który ma rozdzielczość o 2 bity większą i wyższego współczynnika "prestiżu". Sprzęt astro jednak srogo się przepłaca. Reszta różnic to już grosze.

Różnica w jakości uzyskanych zdjęć jest pomijalna, dyskusja o 14 vs. 16 bitów

Obie kamery mieszczą się rozpiętością tonalną w czternastu bitach, więc ten szesnastobitowy ADC w 2600 nic nie wnosi, tylko dokładniej rejestruje szum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ograniczeniach budżetu imo powinieneś określić sobie plany fotograficzne, one ci lepiej doprecyzuja optykę a optyka zdeterminuj potrzebny montaż. 

Druga sprawa to wielkość sensora vs korekcja, przy asi 2600 żebyś był zadowolony z gwiazdek w wo81 będziesz musiał mieć farta żeby trafić na dobry egzemplarz (Chociaż tej zmiany nie rozumiem szczerzę pisząc). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to warunek podstawowy ogranicza wszystko. AsiAir to nie jest "system" do rozwiązań stacjonarnych. AsiAir nie działa z wiekszością urządzeń zewnętrznych producentów innych niż ZWO. Na dzisiaj nie działa z (chyba) żadnym z fokuserów, rotatorów itp. Nie działa z kamerami innymi niż ZWO. To jest albo może być dość bolesne ograniczenie bo sporo tańszy a jakościowo doskonały sprzęt rodzimej produkcji pod AsiAir niestety nie działa. AsiAir to doskonały sprzęt do mobilnych setupów, na wyjazdy ale ograniczony i do astrobudki jako drugi - tak. Jako podstawowy - nie.

 

Chyba większość istniejących astrobudek działa w oparciu o PC (minPC, laptop, stary komputer PC). To rozwiązanie o wiele tańsze od AsiAir bo nawet szarpiąc się na nowe mini PC to wydatek rzędu 600 - 800 zł (używane albo stare PC poradzi sobie równie dobrze) a dodatkowe koszta typu Fokuser od ZWO zamiast DreamFocusera czy produktów Astrojolo czy Tomcia tylko tę różnicę pogłębiają. Oprogramowanie jest darmowe (NINA, PHD2) i można mieć pełną automatykę wszystkiego od odsuwania dachu po całą sesję i to nawet trwającą wiele dni i uruchamiającą się w zależności od pogody.

 

pozostałe rzeczy to koledzy napisali. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. Nie lubię osobiście zamkniętych rozwiązań i dlatego korzystam z mini pc+ nina+dreamfocuser. Poza tym nie jestem pewien czy mój montaż (em-200) współpracowałby z AsiAir. A z nina wszystko działa jak malina, zero problemów. Drugi plus to koszty, bo są sporo niższe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek- nie współpracowałby. Mój EM-11 Z z najnowsza elektroniką nie współpracuje  z AA.

Ja akurat jestem nieco konserwatywny i korzystam z Maxima, ale uważam że instalacja AsiAir to jest wpuszczanie siebie w kanał sprzętu jednej firmy, która w mojej opinii robi dużo- ale niczego nie robi na najwyższym poziomie.

Zwykły miniPC załatwia sprawę harware a soft jak koledzy powyżej napisali - jest darmowy.

I teraz wyobraźmy sobie sytuację - na giełdzie pojawia się fokuser FLI ATLAS za 500 zł - zrobiłeś rezerwacje- jest prawie Twój - a ty możesz tylko obgryzać paznokcie bo ... nie funguje z tym AA :) Albo montaż dajmy na to EM-200 za 2000 zł... i nic. Zapomnij. Możesz tylko od ZWO !!!

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tomek- nie współpracowałby. Mój EM-11 Z z najnowsza elektroniką nie współpracuje  z AA.

Ja akurat jestem nieco konserwatywny i korzystam z Maxima, ale uważam że instalacja AsiAir to jest wpuszczanie siebie w kanał sprzętu jednej firmy, która w mojej opinii robi dużo- ale niczego nie robi na najwyższym poziomie.

Zwykły miniPC załatwia sprawę harware a soft jak koledzy powyżej napisali - jest darmowy.

I teraz wyobraźmy sobie sytuację - na giełdzie pojawia się fokuser FLI ATLAS za 500 zł - zrobiłeś rezerwacje- jest prawie Twój - a ty możesz tylko obgryzać paznokcie bo ... nie funguje z tym AA :) Albo montaż dajmy na to EM-200 za 2000 zł... i nic. Zapomnij. Możesz tylko od ZWO !!!

akurat montazy konkurencji to AA obsluguje bardzo duzo. (tak kamere, focuser, kolo tylko zwo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lkosz napisał(a):

Czy nie będziesz zmieniać EQ6 na coś lepszego - trudno wróżyć. Raczej wiesz tylko ty dokąd zmierzasz. Jeśli masz w planach wieszać duże tuby, to EQ6 jest do tego za słaby niestety.

11 godzin temu, diver napisał(a):

ie rozumiem idei zamiany Newtona 200/1000 na apo 81 mm. Przecież to dwie zupełnie różne tuby - każda do czegoś innego.

Właśnie problem w tym, że z ogniskową 1000mm jest mi jakoś ciasno więc chciałbym zmienić tego Newtona na coś mniejszego. Na EQ-6. Wieszał bym maksymalnie tego Newtona.

 

 

12 godzin temu, lkosz napisał(a):

Zapewne chodziło o rozmiar filtra i winietę, ale musiałbyś pokazać przykład

Np.: Kamera ZWO ASI 294 MC-P 
image.png.2c76ad1be6e09c424d46ba01e9747422.png

 

 

5 godzin temu, orlen napisał(a):

Przy ograniczeniach budżetu imo powinieneś określić sobie plany fotograficzne, one ci lepiej doprecyzuja optykę a optyka zdeterminuj potrzebny montaż. 

Druga sprawa to wielkość sensora vs korekcja, przy asi 2600 żebyś był zadowolony z gwiazdek w wo81 będziesz musiał mieć farta żeby trafić na dobry egzemplarz (Chociaż tej zmiany nie rozumiem szczerzę pisząc). 

Aktualnie zakładam, że na sam montaż i optykę wydam ok. 14k. Natomiast nie znam właściwości optycznych tych wszystkich teleskopów APO bo jeśli mam kupić coś co optycznie jest jak Sigma 150-600 to zostanę na sigmie.
Dodatkowo jak będę miał drogi cel to łatwiej mi będzie zmobilizować się do pracy ;) 

Jeśli przy WO81 mogę być niezadowolony z gwiazdek to w jakie APO/ED mam celować?

 

 

5 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Poza tym nie jest jasno określone, czy kamera będzie w wersji mono czy kolor.

 Nie wiem czy to odpowiednio dobrze zrozumiałem z tymi kamerkami: 
        Jeżeli mam kamerkę mono i filtry RGB i SII,Ha,OIII to mogę składać zdjęcia RGB i SHO,

        natomiast kamerkę kolorową mogę używać tak samo tylko nie potrzebuję filtrów do RGB 
(Tak?)

 

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Po mojemu to warunek podstawowy ogranicza wszystko. AsiAir to nie jest "system" do rozwiązań stacjonarnych.

Czyli, kupuję raspberry pi albo jakiegoś małego taniego PC. Pytanie tylko czy NINA i PHD2 to wszystko co muszę mieć i czy na systemie Raspbian lub innym linuxie wszystko będzie działać jak należy?

 

 

2 godziny temu, tomekL napisał(a):

Nie lubię osobiście zamkniętych rozwiązań i dlatego korzystam z mini pc+ nina+dreamfocuser.

Czy do dreamfocusera potrzebuje jakiejś aplikacji do sterowania? Czym się różni dreamfocuser od ZWO EAF? (Pomijam cenę)
        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, orlen napisał(a):

 

Druga sprawa to wielkość sensora vs korekcja, przy asi 2600 żebyś był zadowolony z gwiazdek w wo81 będziesz musiał mieć farta żeby trafić na dobry egzemplarz (Chociaż tej zmiany nie rozumiem szczerzę pisząc). 

WO 81 GT z APSC poradzi sobie na pewno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

.....

 

Czyli, kupuję raspberry pi albo jakiegoś małego taniego PC. Pytanie tylko czy NINA i PHD2 to wszystko co muszę mieć i czy na systemie Raspbian lub innym linuxie wszystko będzie działać jak należy?

 

 

Czy do dreamfocusera potrzebuje jakiejś aplikacji do sterowania? Czym się różni dreamfocuser od ZWO EAF? (Pomijam cenę)
        

 

 

Nie. Nie kupujesz RPi. Po pierwsze to od dwóch lat są ciężkie do kupienia a jak się pojawią to znikają w ciągu godziny. Po drugie kosztują tyle co miniPC albo i więcej (z powodu braków za RPi 4 z 8GB trzeba zapłacić 800+ płn). Po trzecie Astroberry to kolejny zamknięty 'one man project'. Kupujesz miniPC (może być używane z nowym dyskiem SSD) są takie na allegro za około 400 zł.  Jak masz stary komp od gier w domu to go stawiasz w astrobudce - istotne jest, żeby miał Win 10 Pro bo na Home nie da się uruchomić Microsoft Remote Desktop a inne AnyDesk czy TeamViewery zaczęły być płatne.

 

EDIT stawianie windows na RPi aczkolwiek możliwe (jak mawia mój znajomy angol) ale jest równie ekscytujące jak posiadanie psa z "wybuchowym rozwolnieniem" przy mieszkaniu na czwartym pietrze bez windy.

 

Tak musisz mieć kilka dodatkowych programów typu ASTAP czy Platesolve 3.8. Wszystkie darmowe.

 

Nie, nie, nie dla Linuxa. Ciężko mi to pisać bo sam jetem Linuxowy ale... NINA pod Linuxem nie działa, wiele innego oprogramowania też nie i Linux to INDI a z tym znowu jest różnie. Windows to ASCOM a chyba nie ma obecnie producenta, który cokolwiek wypuszcza na rynek bez sterowników ASCOM (Ascom to taki "pośrednik" gadający z urządzeniem i z windozą).

 

DreamFocuser potrzebuje sterowników ASCOM - są do ściągnięcia ze strony producenta.  Czym się różni? - Jest lepszy 🙂 

 

 

EDIT2:  Producenci wymienionych urządzeń (DreamFocuser, Astrojolo, Tomcio) są tu na forum i porównanie ewentualnego supportu, gwarancji i naprawy jest poza wszelka dyskusją. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie podpisuję się pod postem wyżej kolegi @Wiesiek1952 odnośnie Astroberry. Jako, że lubię bardzo ideę linuxa to Astroberry wydał mi się naturalnym do mojego setupu. Niestety poległem, nie udało mi się uruchomić guidingu na zwo120 mm. Druga rzecz, jeśli ktoś nie jest obyty z linuxem to może trochę czasu mu zająć zanim to oswoi. Z drugiej strony znam osoby, które z powodzeniem go stosują. Chyba największym minusem jest to, że to jest projekt Radka Kaczorka i w sumie wszystko zależy od niego i tego ile wolnego ma czasu.

50 minutes ago, Polska Lama Bojowa said:

Czy do dreamfocusera potrzebuje jakiejś aplikacji do sterowania? Czym się różni dreamfocuser od ZWO EAF? (Pomijam cenę)

        

Potrzebujesz sterowników ASCOM i one są dostarczone przez autora tego projektu. Poza ASCOM'em potrzebujesz np. NINA, która automatyzuje cały proces ostrzenia, lub innego softu do automatyzacji sesji astrofoto.

Nie znam EAF, ale zakładam, że funkcjonalnie generalnie robią obydwa to samo, czyli ostrzą. Zapewne są różnice w szczegółach, trzeba by je porównać. U mnie DeramFocuser działa jak malina. Duży plus taki, że może napisać do autora i na pewno Ci odpisze, można zgłaszać sugestie, etc. To nasz kolega z forum :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomekL napisał(a):

Z drugiej strony znam osoby, które z powodzeniem go stosują.

Jestem taką osobą, ale nie będę lobbował za Astroberry, bo z supportem ostatnio jest słabo. Przejście na nowsze wersje INDI/Kstars wymaga  migracji na 64 bity, a to jest według Radka większa operacja.

Jest jeszcze StellarMate (w wersji na Raspberry i na miniPC), ale to jest płatna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, orlen napisał(a):
35 minut temu, Robson_g napisał(a):

WO 81 GT z APSC poradzi sobie na pewno.

na papierze 

No dobrze zakładając że na montaż wydam 7,5k to zostanie mi jeszcze 6,5k na jakiś teleskop więc co najlepiej wybrać?

 

 

36 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie, nie, nie dla Linuxa. Ciężko mi to pisać bo sam jetem Linuxowy ale... NINA pod Linuxem nie działa

Szkoda że NINA nie działa na linuxie bo sam lubię linuxy  😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się delikatnie. Sam mam montaż, który średnio pracuje z Asi air plus, tyle że całe to bawienie się w mini pc i laptopa, który by to uciągnął zdalnie, to trochę czarna magia dla mnie. Ma ktoś może film pokazujący w sposób,,dla laika" jak to ogarnąć? Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

Właśnie problem w tym, że z ogniskową 1000mm jest mi jakoś ciasno więc chciałbym zmienić tego Newtona na coś mniejszego. Na EQ-6. Wieszał bym maksymalnie tego Newtona.

a to EQ6 + ten newton to ok. Z dowieszonym dodatkowo jakimś refraktorem będzie już gorzej prowadził

 

Godzinę temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

Np.: Kamera ZWO ASI 294 MC-P 

kamera nie kocha filtrów... :facepalm: zapewne chodzi o silny ampglow (z filtrami wąskopasmowymi można wydłużać czas ekspozycji, co przy kamerach z ampglow nasila to zjawisko i trzeba klatek kalibracyjnych, które nota bene i tak trzeba robić). Ale to by trzeba było dopytać poetę który to napisał, o co mu do cholery chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Ftraw said:

Podepnę się delikatnie. Sam mam montaż, który średnio pracuje z Asi air plus, tyle że całe to bawienie się w mini pc i laptopa, który by to uciągnął zdalnie, to trochę czarna magia dla mnie. Ma ktoś może film pokazujący w sposób,,dla laika" jak to ogarnąć? Pozdrawiam serdecznie.

Filmów jest naprawdę dużo, ale może to:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

No dobrze zakładając że na montaż wydam 7,5k to zostanie mi jeszcze 6,5k na jakiś teleskop więc co najlepiej wybrać?

 

Co kupić? Powszechnie wiadomo, że najłatwiej wydaje się cudze pieniądze więc każdy coś doradzi 🙂 Sam piszesz, że 1000 mm to dla ciebie "trochę ciasno" . Może więc warto poczekać aż sam będziesz wiedział co tak naprawdę potrzebujesz i wtedy sam zdecydujesz co Tobie odpowiada. Może zamiast pakować kasę (sporą bo 7-8 k zł) w niewiadomą to lepiej kupić reduktor ogniskowej do Newtona i samemu sprawdzić czy np. 630 mm ci pasuje? 

 

Montaż - hmmmmm.... byłbym bardzo ostrożny z tym EQ-6. To nie jest żaden skok ani jakościowy ani w udźwigu w stosunku do EQ-5 (te teksty typu z GoTo to można śmiało olewać bo NINA czy inny program do akwizycji zrobi ci dowolne GoTo). Jak dla mnie skokiem od EQ-5 jest dopiero EQ-8. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ftraw napisał(a):

Podepnę się delikatnie. Sam mam montaż, który średnio pracuje z Asi air plus, tyle że całe to bawienie się w mini pc i laptopa, który by to uciągnął zdalnie, to trochę czarna magia dla mnie. Ma ktoś może film pokazujący w sposób,,dla laika" jak to ogarnąć? Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Warto ujawnić ścisłą tajemnicę z miejscem zamieszkiwania bo może np. mieszkasz "za rogiem" i duuuużo łatwiej pomóc i podglądnac co jest u innych. 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.