Skocz do zawartości
  • 0

Przesiadka na inny sprzęt prośba o opinie.


Przemek Woźniak

Pytanie

Posiadam obecnie SW Newton 150/750 na EQ3-2 (leży u się kurzy). Używam obecnie SWSA i ASCAR 180mm.

W pierwszej kolejności chciałem dodać upgrade GoTo do montażu EQ3-2. Jednak po refleksji doszedłem do wniosku że kupię 

Sky-Watcher EQM-35 PRO Synscan GOTO + statyw NEQ-5 WiFi
lub
Sky-Watcher EQ5 PRO GoTo SynScan z WiFi (głowica EQ-5 + trójnóg polowy stalowy 1,75" NEQ5, wersja 2022)
a tubę Newtona zostawię. 

Jednak po obejrzeniu tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=B8LlWY4BK_A&t=1001s

doszedłem do wniosku że chyba lepiej newtona zamienić też na refraktor. Zależy mi też na wizualu. 

I tu moje pytanie jaki setup złożyć tak do 5-6k i jakie drodzy użytkownicy są wasze opinie. Widziałem że parę osób tutaj używa w/w newtona do astro. 

Nadmienię że używam Nikona D5300 astromod. 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 29.08.2023 o 13:07, dobrychemik napisał(a):

Nic poniżej HEQ5 nie kupuj skoro celujesz w astrofotografię.

 

W dniu 29.08.2023 o 14:13, tomekL napisał(a):

Odpuść sobie EQ5, to starsza konstrukcja i szkoda w nią inwestować.

Tylko może tego nie napisałem ale u mnie foto będzie bez guidingu sam aparat Nikon D5300 plus newton o którym pisałem. I też wizual. Czy przy takim założeniu to HEQ5 nie będzie trochę nad wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Przemek Woźniak napisał(a):

 

Tylko może tego nie napisałem ale u mnie foto będzie bez guidingu sam aparat Nikon D5300 plus newton o którym pisałem. I też wizual. Czy przy takim założeniu to HEQ5 nie będzie trochę nad wyrost.

 

Montaż jest najważniejszy. HEQ5 jest jeszcze na tyle niewielki, lekki i niedrogi, że nigdy nie okaże się "na wyrost". Jeśli tylko nie jest poza zasięgiem możliwości finansowych, to bierz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 9/1/2023 at 10:49 PM, Przemek Woźniak said:

 

Tylko może tego nie napisałem ale u mnie foto będzie bez guidingu sam aparat Nikon D5300 plus newton o którym pisałem. I też wizual. Czy przy takim założeniu to HEQ5 nie będzie trochę nad wyrost.

Bez guidingu z tym Newtonem na EQ5 to raczej za wiele nie pofocisz, nie chcę Cię martwić ale słabo to widzę. To 750mm ogniskowej i dosyć pokaźna tubka więc jak będziesz robił bez guidingu to przy np. 60s ekspozycjach będziesz miał sporo pojechanych klatek. Nie tedy droga. jeśli już bez guidingu to tylko ten Askar 180. Od X lat piszę, jeśli ktoś się pyta, aby przygodę z astrofoto zaczynać od dobrego, dobrze dobranego montażu. Mam nawet taki gotowy tekst, coś w tym stylu: "zbierz wszystkie oszczędności. Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji" :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten Newton jest i był często wykorzystywany przez wielu. Na ten moment lepiej jest przeznaczyć 4k na HEQ5, 1,5k na guiding a resztę na korektor i złączki. Jak dozbierasz to kupisz Canona 6D albo jakąś kamerę z chłodzeniem. Dopiero wtedy pozbywałbym się Newtona.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minutes ago, everr said:

Ten Newton jest i był często wykorzystywany przez wielu. Na ten moment lepiej jest przeznaczyć 4k na HEQ5, 1,5k na guiding a resztę na korektor i złączki. Jak dozbierasz to kupisz Canona 6D albo jakąś kamerę z chłodzeniem. Dopiero wtedy pozbywałbym się Newtona.

 

Popieram w 100%

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.09.2023 o 23:03, dobrychemik napisał(a):

 

Montaż jest najważniejszy. HEQ5 jest jeszcze na tyle niewielki, lekki i niedrogi, że nigdy nie okaże się "na wyrost". Jeśli tylko nie jest poza zasięgiem możliwości finansowych, to bierz.

 

W dniu 4.09.2023 o 10:39, tomekL napisał(a):

Bez guidingu z tym Newtonem na EQ5 to raczej za wiele nie pofocisz, nie chcę Cię martwić ale słabo to widzę. To 750mm ogniskowej i dosyć pokaźna tubka więc jak będziesz robił bez guidingu to przy np. 60s ekspozycjach będziesz miał sporo pojechanych klatek. Nie tedy droga. jeśli już bez guidingu to tylko ten Askar 180. Od X lat piszę, jeśli ktoś się pyta, aby przygodę z astrofoto zaczynać od dobrego, dobrze dobranego montażu. Mam nawet taki gotowy tekst, coś w tym stylu: "zbierz wszystkie oszczędności. Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji" :)

 

 

W dniu 4.09.2023 o 11:16, everr napisał(a):

Ten Newton jest i był często wykorzystywany przez wielu. Na ten moment lepiej jest przeznaczyć 4k na HEQ5, 1,5k na guiding a resztę na korektor i złączki. Jak dozbierasz to kupisz Canona 6D albo jakąś kamerę z chłodzeniem. Dopiero wtedy pozbywałbym się Newtona.

 

 

Dziękuję za podpowiedzi zaczynam zbierać/polować na HEQ5

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.