Skocz do zawartości
  • 0

Three point polar alignment NINA manualnie bez polarnej


MarekS99

Pytanie

Witam

 

Wczoraj bawiłem się tym programem pod kątem wyrównania na polarną bez widoczności tej gwiazdy
Dodam, że mam napęd tylko w jednej osi. 

Najpierw ustawiłem ostrość na jakąś gwiazdę przy bardzo grubym wyrównaniu. Nie widzę gwiazdy polarnej więc było bardzo niedokładnie.  Następnie po odpaleniu NINY i ręcznego wprowadzeniu teleskopu (kamera w ognisku):
1. Wycelowałem gdzieś w niebo na wschód. Program odczytał pierwszą fotę i ustalił punkt odniesienia
2. Obróciłem ręcznie tubę w osia RA o jej średnicę (program prosi o >10 stopni). Przy moim SW 120/600 to dużo więcej ale program się nie buntował
2a. Program w tym czasie sekwencyjnie robi zdjęcia więc w podczas obrotu na zdjęciach gwiazdy są kreskami i strasznie długo trwa znalezienie fragmentu nieba z wykorzystaniem ASTAP
2b. Dopiero kolejne zdjęcie jest ok i znajdowany kolejny punkt odniesienia
3. Znowu obracam tubę w osi RA o  kolejną średnicę i znowu tracone jest zdjęcie i dopiero kolejne jest dobre. Na koniec program komunikuje gotowość do regulacji montażu na polarną
4. Po paru próbach ustala się prawidłowe położenie montażu.

 

Czy jest możliwość zatrzymania robienia zdjęcia na czas obrotu tuby? Wydaje mi się że przycisk pauzy nie działa.

"Plate solving" trwa strasznie długo (minutę na fotę - kiedy gwiazdy są kreskami) lub czy inny program umożliwia szybsze ustalenie jaki fragment nieba był fotografowany?

 

pozdrawiam

Edytowane przez MarekS99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A skąd wiadomo czy montaż na filmie nie jest wcześniej ustawiony na Polaris?

Jeśli ustawiasz montaż raz na jakiś czas to bym się nie przejmował ale jeśli codziennie składasz i rozkładasz sprzęt to faktycznie może to być frustrujące. Jeśli to drugie to zrób wyrównanie raz a porządnie, pod miejsca gdzie są nogi statywu daj znaczniki żebyś za każdym razem miał mniej więcej tak samo. Tak mam na balkonie i rozstawiam sprzęt za każdym razem. Ja widzę polarną ale bardzo to pomaga. Praktycznie stawiam i montaż mam już w okolicy bieguna. Drobna korekta w SharpCap i gotowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, MarekS99 napisał(a):


2. Obróciłem ręcznie tubę w osia RA o jej średnicę (program prosi o >10 stopni). Przy moim SW 120/600 to dużo więcej ale program się nie buntował

 

 

Że jak? Ręcznie? - przecież tam wszystko idzie w automacie - program sam obraca montaż o te 10° - co zresztą jest  obrotem minimalnym - jeśli tylko nic nie zawadza to zwiększyć do 20-30° a sam montaż na początku najlepiej jak celuje w okolice południka. Może jechać sam na wschód albo na zachód - trzeba kliknąć jeśli chce się na W.. Niczego ale to niczego się ręcznie nie obraca za wyjątkiem śrub od Alt i Az.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minutes ago, MarekS99 said:

Jak pisałem w poście. Ja nie mam napędu automatycznego tylko w jednej osi. Więc autoamatycznie nic się nie stanie :)

Tak. W punkcie 4 obracam śrubami wysokości i azymutu a tuba zostaje na pozycji po drugim obrocie.

 

Akurat ten jeden silnik wystarczy do pełnej automatyzacji polar alignmentu, bo montaż jedzie tylko w osi RA a zakładam, że na tą oś właśnie masz napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minutes ago, Wiesiek1952 said:

 

 

Że jak? Ręcznie? - przecież tam wszystko idzie w automacie - program sam obraca montaż o te 10° - co zresztą jest  obrotem minimalnym - jeśli tylko nic nie zawadza to zwiększyć do 20-30° a sam montaż na początku najlepiej jak celuje w okolice południka. Może jechać sam na wschód albo na zachód - trzeba kliknąć jeśli chce się na W.. Niczego ale to niczego się ręcznie nie obraca za wyjątkiem śrub od Alt i Az.

 

 

 

 

No nie koniecznie. Jest opcja w NINA manual i można kręcić ręcznie, też działa, dokładnie analogicznie jak w automacie tylko trzeba sobie samemu przekręcić tubę. W moim dosyć wiekowym Takahashi em200 coś nie bangla i ta procedura się zacina. Nie drążyłem tematu ale nigdy nie udało mi się wykonać procedury w pełnym automacie. Też więc kręcę tubą ręcznie :) I działa jak malina :) A poza tym o dziwo mój montaż w każdej innej sytuacji działa jak należy. Wygląda jak bug w pluginie polar alignment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale w opcji "manual" chyba nie robi tych zdjęć pośrednich tylko czeka na potwierdzenie, że obrócony. Nie wiem - nigdy ręcznie tego nie robiłem bo i po co skoro jest automat. 

 

Takahashi jest znane z tego, że robi świetne teleskopy i mniej świetne montaże 😉 Z NINA wychodzi prosty sygnał GoTo tak samo jak przy każdej innej komendzie typu slew czy meridian flip więc najbardziej podejrzewał bym ASCOM od tego Takahashi. 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

NINA robi fotki, tylko samemu się kręci.

Co do montażu, to mi wygląda na jakiś błąd po stronie NINA, bo wszędzie indziej mi on działa bez problemów. No i nie wiem czy nie jest świetny, kiedyś zrobiłem sobie testy, fotki bez guiding po 7 minut z askarem 600 i miałem gwiazdy punktowe. Elektronika może raczej słabsza w tych montażach.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

 

Akurat ten jeden silnik wystarczy do pełnej automatyzacji polar alignmentu, bo montaż jedzie tylko w osi RA a zakładam, że na tą oś właśnie masz napęd.

tylko jak go podłączyć i do czego?

Jedna wtyczka DIN wchodzi do silnika i nie ma innej. Pilot ma 4 przyciski i kierunek S / N...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ale w opcji "manual" chyba nie robi tych zdjęć pośrednich tylko czeka na potwierdzenie, że obrócony. Nie wiem - nigdy ręcznie tego nie robiłem bo i po co skoro jest automat. 

 

no właśnie o tym pisałem. Cały czas robi zdjęcia i pytałem czy da się zrobić przerwę w ich robieniu. To zdjęcie robione w trakcie obrotu jest długo sprawdzane bo program stara się je dopasować do wycinak nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, MarekS99 said:

tylko jak go podłączyć i do czego?

Jedna wtyczka DIN wchodzi do silnika i nie ma innej. Pilot ma 4 przyciski i kierunek S / N...

 

ok, może się pośpieszyłem. Sam silnik nie jest wystarczający.  Muszą być jeszcze enkodery, aby przesunięcie było kontrolowane, czyli żeby NINA umiała przesunąć teleskop o np. 10 stopni.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Takahashi jest znane z tego, że robi świetne teleskopy i mniej świetne montaże 😉

 

No ciekawe- a dlaczego masz takie kiepskie zdanie o montażach Takahashi? Mialem 4 montaże Takahashi  i żaden nigdy mnie nie zawiódł. Nigdy nie musiałem pisać na forum - ratunku, pomóżcie trzecia noc do kosza montaż źle prowadzi. Tylko ASA okazała się bardziej precyzyjna.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Enkodery? Do niczego nie są potrzebne. Sterownik wie przecież jakie jest przełożenie przekładni...

Bzdura. Błędy sterowania plus błędy przekładni silnika plus błędy przekładni głównej powodują że enkodery jednak się do czegoś przydają. Sygnał zwrotny pozwala je zniwelować.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, MarekS99 napisał(a):

no właśnie o tym pisałem. Cały czas robi zdjęcia i pytałem czy da się zrobić przerwę w ich robieniu. To zdjęcie robione w trakcie obrotu jest długo sprawdzane bo program stara się je dopasować do wycinak nieba

tak głośno myśle skoro soft nie chce współpracować. Moze zakryj tube na czas obrotu, nie wykryje gwiazd to może  nie bedzie tyle myślał  i zrobi następne zdjęcie

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.