Skocz do zawartości
  • 0

Alignacja Star Discovery


Mati_zmc

Pytanie

Na wstępie witam wszystkich użytkowników. 

Jestem totalnym amatorem, podobnie jak mój syn, który to zafascynował się niebem. Dostał ode mnie teleskop, dostał również montaż z drugiej ręki https://www.astroshop.pl/azymutalny-z-goto/skywatcher-montaz-star-discovery-az-synscan-wifi-goto/p,57362

No i tutaj zaczęły się schody. Pomimo szukania po internecie, chyba nie do końca wiemy jak to ustawić. Balkon mamy na południową stronę. Stawiam montaż (na ile jestem w stanie to go poziomuje, wychodzę z założenia, że skoro półka jest poziomo to i cały montaż taki być powinien). Teleskop daję na pozycję zero, czyli też ustawiam w poziomie. Włączam montaż, łącze się z aplikacją, klikam alignacja, biorę najjaśniejsza gwiazdę, na przykład Saturn... no i teleskop jedzie sobie gdzie chce, a do Saturna to mu daleko zarówno w pionie jak i poziomie. 

Czy ktoś miał z tym styczność i podpowie w jaki sposób to najłatwiej ustawiać na balkonie? 

Edytowane przez Mati_zmc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A w instrukcji nie ma procedury? 

 

W poziomie i na północ w momencie włączenia.  Tak to chyba jest w tym montażu. Nie pamietam ale instrukcja obsługi prawdę Ci powie. 

 

 

EDIT: Aha... i Saturn jest planetą a nie gwiazdą. 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

A w instrukcji nie ma procedury? 

 

W poziomie i na północ w momencie włączenia.  Tak to chyba jest w tym montażu. Nie pamietam ale instrukcja obsługi prawdę Ci powie. 

 

 

EDIT: Aha... i Saturn jest planetą a nie gwiazdą. 🙂 

W instrukcji (tej którą znalazłem, wersja z pilotem na mediaexpert) nie ma słowa o ustawieniu teleskopu, jest tylko informacja jak przeprowadza się alignacje, czyli co i jak klikać na pilocie. Saturn, czymkolwiek by nie był, znajduje się na liście wyboru alignacji jednogwiazdowej - a że nie sposób go pomylić, dlatego wybieram go do alignacji. Próbowałem też alignacji na Arktura - po wyrównaniu na niego, chciałem by znalazł Saturna... oczywiście go nie znalazł. Jeżeli znajdę obiekt który mnie interesuje i dam wskaż i podążaj - obiekt pozostaje w polu widzenia, więc tutaj to działa prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Statyw wypoziomowany, tuba ustawiona poziomo, wylot tuby na północ, dopiero potem uruchamiasz.
 

Przy alignacji montaż powinien z grubsza pójść w pobliże wybranej gwiazdy/planety, trafić to raczej nie trafi dlatego ustaw sobie dobrze szukacz. Na koniec wyrównujesz strzałkami na pilocie lub w apce, zatwierdzasz i tyle. Wyrównanie zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy montaż (no prawie każdy) włącznie z tymi profesjonalnymi w obserwatoriach na Atacamie potrzebuje synchronizacji z niebem. Mapowanie będzie tym dokładniejsze im więcej punktów jest użytych do synchronizacji. Synchronizacja "na jedną gwiazdę" z zasady jest dobra tylko dla tej jednej gwiazdy i jej okolic. Minimum przyzwoitości to trzy sync. Najlepiej w różnych częściach nieba. Montaż wypracuje sobie poprawki dla różnych azymutów i będzie trafiał w pobliże. Dokładnie raczej nigdy nie będzie. Nawet montaże z górnej półki do dobrego "trafienia" używają PlateSolve czyli zdjęcie, wyliczenie gdzie naprawdę patrzy montaż i adekwatna poprawka pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bawiłem się czymś podobnym.  Ja odrobinę się orientuję w temacie ale dla osoby świeżej (człowiek to miał przywiezione z Niemiec i jeszcze menu w tym języku) to jest nie do ustawienia bez wcześniejszego poparcia odrobiną wiedzy z układu gwiazdozbiorów.  Saturn jest planetą i na pewno bym nie synchronizował sprzętu na niego. Nie pamiętam marki tamtego sprzętu ale allign zaskoczył dopiero po ustawieniu na polarną. 

1 Albo kompas albo apka na telefon jak nie widzisz polarnej - na nią ustawić wstępnie montaż - raczej każdy soft w jakimś pilocie jest na nią zorientowany

2 Wysokość na jakiej się znajdujemy - odczytać z byle apki na tele pewnie w okolicy 51-52

3 wypoziomować

4 allign

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam dwa montaże azymutalne z gotu jeden celestona drugi od SW. I nigdy w żadnym z nich nie musiałem ustawiać na gwiazdę polarną. Najważniejsze było w poziomowanie montażu wpisuję dane w pilocie lokalizacji godzinę i zazwyczaj aligacje robię na najjaśniejszą gwiazdę w SW. Wybieram tam Saturna teleskop strzałkami ustawiam na Saturna tak aby był widoczny w okularze naciskam eligmet. I w zasadzie używam już montażu Fakt nie jest to bardzo dokładne ale zazwyczaj sprawdza się na jednej półkuli nieba obiekty widzę w szukaczu 9x50. Lepiej by było tak jak piszą przedmówcy ustawić na trzy punkty. Pamiętam też że jak chciałem skorzystać z aplikacji SW czyli sterować teleskopem przez WiFi i wybrałem Saturna to od razu teleskop podążał mi zupełnie innym kierunku tak jakby aplikacja zakładała że  teleskop jest ustawiony w pozycji 0. W przypadku pilota nie miałem nigdy takiej sytuacji. Dane do pilota zazwyczaj wprowadzam z tej aplikacji synscaninit 2.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To  poziomowania na tej  półce rozporowej ja też tak robiłem ale po czasie odkryłem że czasem ta tacka potrafi być pod innym kątem dlatego teraz najpierw poziomuje statyw a potem nakładam głowice. No i miałem taką poziomicę za 3 zł z Castoramy która raczej sama wymagała wypoziomowania ale ten fakt odkryłem po czasie Choć w tym wypadku powstawał problem czy obiekt szybko uciekał z okularu podczas śledzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam starego Celestrona NextStar 5 na azymucie z GOTO. No i u mnie ta procedura jest następująca:

0. W teleskopie muszę mieć ustawione: współrzędne geograficzne miejsca obserwacji, czas

1. włączam teleskop

2. za pomocą pilota ustawiam tubę w poziomie i w kierunku północnym

3. Na pilocie wybieram opcje Alignment-> 2Star alignment. I tutaj uwaga, trzeba trochę znać niebo, polecam mimo wszystko, choć to może trącić myszką, obrotową mapkę nieba, albo program Stellarium na laptopie. Trzeba sobie wybrać 2 jasne gwiazdy do tego procesu i je zidentyfikować na niebie

4. Na pilocie wyświetla mi się coś takiego: Wybierz pierwszą gwiazdę

5. wybieram z listy pierwszę gwiazdę do alignacji np. Artctur, odszukuję ją na niebie i teleskopem się na nią ustawiam i klikam OK

6. Pilot mówi: Wybierz drugą gwiazdę

7. wybieram z listy drugą gwiazdę do alignacji np. Altair, odszukuję ją na niebie i teleskopem się na nią ustawiam i klikam OK. Ważne aby te gwiazdy nie były bardzo blisko siebie

8. Teleskop jest ustawiony i mogę wybierać sobie obiekt i powinien się na niego ustawić

Generalnie działa na tyle dobrze, że przy ogniskowej 1250 i okularze 25mm obiekt zazwyczaj trafiał w pole widzenia.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taki z ciekawości sprawdziłem jak to jest w nowym montażu SW i tam do wyboru jest aligacja na najjaśniejsze gwiazdy albo trzy gwiazdy albo deilig time. Jeśli wybierzemy najjaśniejsze bridges Star wtedy musimy wybrać stronę nieba od której teleskop ma zacząć i sam wybiera pierwszą gwiazdę potem daje propozycję drugiej problem z tym że jeśli nie ma się widoku na wszystkie strony świata może być problem z wybraniem. Ja ustawiam montaż na delingtime i tam zazwyczaj wybiera najjaśniejsze obiekty dostępne na niebie w tym planety wybieram Saturn strzałkami nakierowuje teleskop na na Saturn i wciskam enter i wyskakuje aligacja zakończone sukcesem, ale jak pisałem wcześniej potem go tu nie jest idealne ale dla mnie na tyle wystarczające Żeby obiekt był w polu szukacza. Kiedyś miałem eq 5 z go to od SW i tam akurat nie było opcji dailying time tylko błąd najjaśniejsza gwiazda czyli ustawienia na jedną dwie albo trzy a w przypadku tej jednej nigdy nie pojawiały mi się planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaznaczę jeszcze, że montaż jaki posiadam nie ma pilota, jest to montaż wi-fi, w aplikacji teoretycznie nic nie muszę wpisywać - chyba nawet gdybym chciał, to się nie da. Nie wiem też, czym są enkodery pomocnicze, ale je włączam dla pewności. Typ montażu oczywiscie mam AZ

Screenshot_20230913_195330_com.skywatcher.synscanapppro.jpg

Screenshot_20230913_195401_com.skywatcher.synscanapppro.jpg

Screenshot_20230913_200436_com.skywatcher.synscanapppro.jpg

Edytowane przez Mati_zmc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie masz pilota ale masz komórkę, która go zastępuje w jakiś sposób. O tyle masz łatwiej, że czas czy położenie komórka bierz z gps. Generalnie chodzi o idee. U Ciebie widzę masz też opcję wyrównania na 2 gwiazdy, więc powinieneś mniej więcej powtórzyć to ca ja opisałem. Mój montaż też jest oczywiście w azymucie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.