Skocz do zawartości
  • 0

Przenośna stacja zasilania


dakwather

Pytanie

Cześć, przymierzam się do zakupu przenośnej stacji zasilania, aby ułatwić sobie nocne sesje.

Mam do zasilenia montaż EQM35 Pro oraz grzałkę do teleskopu. Zmierzyłem watomierzem zużycie energii przez te urządzenia i podczas śledzenia obiektu montaż pobiera ok. 18,5W natomiast grzałka 20W. W przybliżeniu daje to nam ok. 40W.

Zakładam sesję ok. 6h, więc mamy razem 240Wh (oczywiście będzie to trochę więcej z uwagi na większe zużycie prądu przy kalibracji, znajdowaniu obiektu itp.). Znalazłem taką stację zasilania Stacja 299Wh. Czy jesteście w stanie mi doradzić czy jest to dobry wybór? Na co zwrócić uwagę oprócz samej pojemności? Uwzględniając straty pewnie będzie tutaj +- 250Wh z tej wymienionej stacji. Za każde wskazówki dziękuje, nie są to grosze, stąd wolę dopytać.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jesteś pewien, że grzałka bierze 20W? Trochę dużo...
Ja osobiście używam akumulatora samochodowego 45Ah  w skrzynce na narzędzia (ciągnę na tym montaż, grzałkę i chłodzoną kamerę przez całą noc) - rozwiązanie tanie, ale wymagające podłubania DIY, ciężkie i duże gabarytowo.

Kolega @siutek zakupił niedawno stację Orion Dynamo Pro 155Wh (tak to chyba się nazywa) i po pierwszej testowej nocy jestem pod wrażeniem możliwości i w stosunku do gabarytów.
https://teleskopy.pl/Orion-Dynamo-Pro-155-Wh---bateria-przenośna-3-x-USB,-3-x-12-V-DC,-1-x-220-V-AC-standard-EU-(zasilacz-/-powertank;-SKU---02313)-teleskopy-5487.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, count.neverest napisał(a):

Kup coś sprawdzonych marek jak Suaoki, Ground Zero, Jackery. Nie szedłbym nigdy przy zasilaniu w taki no name.

Trochę Ci dużo mocy na grzałce wyszło. 

 

 

Faktycznie wyszło sporo, mierzyłem ustawiając maksymalną moc grzałki. Czytałem sporo opinii i podobno sprzęt godny polecenia. Dzięki za odzew.

 

edit: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6725 to ta grzałka, podają 7W. Nie wiem skad taki pomiar w takim razie.

Edytowane przez dakwather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@dakwather Zalogowałem się do zdalnego obserwatorium. Masz zrzut ekranu z Asiair (tak wiem, zasilacz do wymiany):

 

image.png.9f373dcab4011a97b3b06f1a3afbfb35.png

 

kamera ma -10°

 

image.png.3a1d462727e29290a937208bee9cc136.png

 

AA zasila mi w tej chwili grzałkę na obiektywie o aperturze 50mm i ona pracuje na 100%, a to o wiele za dużo. Do tego chłodzenie pełno klatkowej kamery i podgrzanie jej od przodu. Na zewnątrz jest 18,6C° 

 

 

2. Po wyłączeniu coolera na kamerze (sama grzałka):

 

image.png.6f19f474a1264cc787436fc7ea73bf74.png

 

3. Grzałka na 30% i tyle zostawię docelowo. Tak naprawdę miałem to dawno zrobić, ale zapomniałem :P

 

image.png.5b59404e5d70759aca103d5c42cc3ab9.png

 

 

 

EDIT: Montaż pobiera podczas trackingu 2,4W (Rainbowastro RST-135), ale on ma osobne zasilanie. Serio EQM35 aż >18W?

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):


Kolega @siutek zakupił niedawno stację Orion Dynamo Pro 155Wh (tak to chyba się nazywa) i po pierwszej testowej nocy jestem pod wrażeniem możliwości i w stosunku do gabarytów.
https://teleskopy.pl/Orion-Dynamo-Pro-155-Wh---bateria-przenośna-3-x-USB,-3-x-12-V-DC,-1-x-220-V-AC-standard-EU-(zasilacz-/-powertank;-SKU---02313)-teleskopy-5487.html

Widziałem tę opcje, ale mam wrażenie, że co produkt jest dedykowany do astro to cena jego rośnie drastycznie :D Pojemność ma 155Wh, za 720zł natomiast stacja Jackery Explorer 240EU w cenie 830zł oferuje 240Wh (choć tu nie ma wyjścia 12VDC).

 

Tak sobie teraz pomyslałem, że może ta opaska grzejna na teleskop pobiera więcej podczas podgrzewania do pewnej temperatury, a potem się stabilizuje na tych kilku watach.

Edytowane przez dakwather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Mumia napisał(a):

Możesz zrobić fotkę jak to się prezentuje ;) ?

Nic szczególnego :) Z tyłu jest jeszcze dodatkowy bezpiecznik z tym modułem, który zapobiega nadmiernemu rozładowaniu - teraz zdjęty bo muszę wydrukować do tego jakąś zgrabną obudowę.
image.png.3597b7405dccec53c7a4504057cb5d05.png

 

Wykorzystałem taki moduł XH-M609:
image.png.d0ed5f4a11b901b2803ccd63a648ef03.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem totalnie nowy (wręcz dopiero się uczę i czytam żeby nie zadawać głupich pytań od startu) ale nie łatwiej wziąć konkretnego LiPo albo LiFe, do tego prosty balancer, jakiś Imax B6 nawet do ładowania, dobry stepdown/regulator i mieć dużo prądu przy małej wadze? to z linka z ali to jakiś plastic fantastic moim skromnym zdaniem, ładowanie solarne i inne zbędne wodotryski podbijające cenę marketingowo, jednak najważniejsze to jakie ogniwa w środku siedzą? w tych pieniądzach naprawdę można kupić Tattu czy inne sprawdzone pakiety o prawdziwym C i pojemności, pakiety które jak je podłączymy przy minus 10 stopniach to krócej ale nadal zadziałają..

 

..chyba że nie doczytałem przez te kilka dni czegoś i w astrofoto są parametry użytkowania o których jeszcze nie wiem - spora szansa że tak jest :)

Edytowane przez JohnFalcon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.