Skocz do zawartości

Mgławica Bańka (Bubble Nebula) NGC 7635


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

Podoba mi się, zwłaszcza sama bańka, ładnie skontrastowana i widać, że "zawartość" jest w środku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2023 o 14:31, Auron napisał(a):

Cześć

 

Mgławica Bańka (Bubble Nebula) NGC 7635. Zdjęcie wykonałem podczas sierpniowych nocy, w sumie dało to ponad 16 godzin ekspozycji. Flaty nie były pierwszej jakości, natomiast sesje były wykonywane przed kolimacją teleskopu i wymianą wyciągu na TomFOC 3 autorstwa Tomka Piwka -  serwisastro.pl 

 

 

Postporcessing: Kolega/Colleague Wiesław Potoczek.

 

Setup: Ritchey-Chretien 8" ZWO 294 MC Pro camera.

 

Final.png

A te gwazdki na rogach w każdym teleskopie muszę byc takie pojechane? Ja mam RC 6 i nie mam takich. Tym bardziej że kamerka ma rozmiar  matrycy nawet nie apsc. I napewno to nie wina wyciągu. (jak rzekomo wymieniacie  hurtem w telskopach) 

 

Czy tak ma być? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriss2022 Gdzie tu widzisz pojechane gwiazdki?

Ja tu niczego takiego nie widzę, widzę natomiast bardzo dobrą, nieprzesadzoną obróbkę. Gwiazdki mogłyby być nieco bardziej kolorowe jedynie

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

@Kriss2022 Gdzie tu widzisz pojechane gwiazdki?

Ja tu niczego takiego nie widzę, widzę natomiast bardzo dobrą, nieprzesadzoną obróbkę. Gwiazdki mogłyby być nieco bardziej kolorowe jedynie

Wlasnie widziałem na telefonie. Ale zerknąłem na zdjecie z komputera i faktycznie jest Oki. 

 

Przepraszam za błąd

 

Co do gwiazdek się nie wylaiadam bo sam koloru nie umiem z nich wydobyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

A te gwazdki na rogach w każdym teleskopie muszę byc takie pojechane? Ja mam RC 6 i nie mam takich. Tym bardziej że kamerka ma rozmiar  matrycy nawet nie apsc. I napewno to nie wina wyciągu. (jak rzekomo wymieniacie  hurtem w telskopach) 

 

Czy tak ma być? 

 

Pierwszą powinnością powinna być wymiana wyciągu, ten od GSO co najwyżej może nadawać się jako stojak na ołówki. Ten, który zamówiłem (na zdjęciu TomFoc3) w serwisastro.pl to synonim odpowiedniej jakości. Tak gwiazdy na rogach są lekko pojechane jednakże po wymianie wyciągu i ponownej kolimacji ten problem nie występuje. 

Zdjęcie WhatsApp 2023-06-07 o 10.22.09_d451e5dc.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

@Kriss2022 Gdzie tu widzisz pojechane gwiazdki?

Na wstawionej tutaj fotce pojechanych gwiazdek nie widać, ale za to widać artefakty wygenerowane przez BXT, który je skorygował. :)

image.thumb.png.0ca2af1df457272cff84f0d5daba6d90.png

 

Gwiazdki są nie tylko pojechane po rogach, ale również chyba widać cień lustra wtórnego co wskazywałoby na brak ostrości (przy krawędziach), prawdopodobnie spowodowaną tiltem.

 

1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

Przepraszam za błąd

Nie popełniłeś błędu. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Auron napisał(a):

 

Pierwszą powinnością powinna być wymiana wyciągu, ten od GSO co najwyżej może nadawać się jako stojak na ołówki. Ten, który zamówiłem (na zdjęciu TomFoc3) w serwisastro.pl to synonim odpowiedniej jakości. Tak gwiazdy na rogach są lekko pojechane jednakże po wymianie wyciągu i ponownej kolimacji ten problem nie występuje. 

Zdjęcie WhatsApp 2023-06-07 o 10.22.09_d451e5dc.jpg

Wygląda solidnie, powinno załatwić problem. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JKbooo napisał(a):

Wygląda solidnie, powinno załatwić problem. :)

Tak, jakość pierwsza klasa i zapewniam, że obrazy wyglądają nomen omen o niebo lepiej :) ale jak to w życiu bywa po wymianie wyciągu, tylko 2 nocki testowałem, bo pogoda na więcej nie pozwala, także biorę winę na siebie jeśli chodzi o pogodę. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JKbooo napisał(a):

Na wstawionej tutaj fotce pojechanych gwiazdek nie widać, ale za to widać artefakty wygenerowane przez BXT, który je skorygował. :)

image.thumb.png.0ca2af1df457272cff84f0d5daba6d90.png

 

Gwiazdki są nie tylko pojechane po rogach, ale również chyba widać cień lustra wtórnego co wskazywałoby na brak ostrości (przy krawędziach), prawdopodobnie spowodowaną tiltem.

 

Nie popełniłeś błędu. :P 

Ja widzę dużo tylko z nazewzewnictwem problem. 

 

2 minuty temu, JKbooo napisał(a):

Wygląda solidnie, powinno załatwić problem. :)

Kolego dużo wychodzi za taki sprzęt?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wybacz, nie og

17 minut temu, JKbooo napisał(a):

Na wstawionej tutaj fotce pojechanych gwiazdek nie widać, ale za to widać artefakty wygenerowane przez BXT, który je skorygował. :)

image.thumb.png.0ca2af1df457272cff84f0d5daba6d90.png

 

Gwiazdki są nie tylko pojechane po rogach, ale również chyba widać cień lustra wtórnego co wskazywałoby na brak ostrości (przy krawędziach), prawdopodobnie spowodowaną tiltem.

 

Nie popełniłeś błędu. :P 

Wybacz, nie oglądam fotek w takim powiększeniu, To ma sens jedynie przy ocenie kolimacji a nie fotki. Fotka ma w tym względzie wystarczająca jakość do nazwania jej bardzo dobrą.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wybacz, nie oglądam fotek w takim powiększeniu

Ja oglądam (przynajmniej swoje), ale nie oceniam zdjęcia pod tym względem. Stwierdzam tylko, że pojechane gwiazdki są i je widać, a raczej to co po nich zostało. :) Ten materiał akurat obrabiałem, dlatego wiedziałem, że tak to wygląda.

 

31 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

To ma sens jedynie przy ocenie kolimacji a nie fotki.

To już kwestia indywidualna. Dla jednego ma sens, dla drugiego nie ma.
 

 

32 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Fotka ma w tym względzie wystarczająca jakość do nazwania jej bardzo dobrą.

Też tak myślę. ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JKbooo napisał(a):

Na wstawionej tutaj fotce pojechanych gwiazdek nie widać, ale za to widać artefakty wygenerowane przez BXT, który je skorygował. :)

image.thumb.png.0ca2af1df457272cff84f0d5daba6d90.png

 

Gwiazdki są nie tylko pojechane po rogach, ale również chyba widać cień lustra wtórnego co wskazywałoby na brak ostrości (przy krawędziach), prawdopodobnie spowodowaną tiltem.

 

Nie popełniłeś błędu. :P 

 

 

 

Czy możesz wskazać fragment zdjęcia (tego zamieszczonego w pierwszym poście) z którego wyciąłeś i powiększyłeś cytowany fragment?   Jakoś nie mogę znaleźć ani kolorystyki ani takiego zagęszczenia gwiazd. Czyżby fragment pochodził z innej obróbki? 

 

 

Tak tylko pytam, dla kolegi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

 

Czy możesz wskazać fragment zdjęcia (tego zamieszczonego w pierwszym poście) z którego wyciąłeś i powiększyłeś cytowany fragment?   Jakoś nie mogę znaleźć ani kolorystyki ani takiego zagęszczenia gwiazd. Czyżby fragment pochodził z innej obróbki? 

 

 

Tak tylko pytam, dla kolegi. 

To screen surowego materiału przed obróbką. Jak już wyżej pisałem, na wstawionym tu zdjęciu zostały tylko niewielkie artefakty po korekcji gwiazd przez BXT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JKbooo napisał(a):

To screen surowego materiału przed obróbką. Jak już wyżej pisałem, na wstawionym tu zdjęciu zostały tylko niewielkie artefakty po korekcji gwiazd przez BXT.

 

Zrobiłem screenshota z tego co napisałeś. Jest poniżej - pokaż mi proszę gdzie napisałeś o surowym materiale przed obróbką bo nie widzę. Widać stary jestem. 

 

No i czemu nie pokazujesz błędów z pojedynczych klatek. Tu przeleciał samolot, tam satelita a gdzieś jeszcze jest cień ptaka i nawet jakiś kawałek chmury.  Na typów odnoszących się do zdjęcia, pokazujących przykłady rzekomej zawartości zdjęcia mam dość dosadne określenie. Pozwolisz, ze nie zacytuje.

 

Za to wyjaśnię co oznacza OGIER. Nie to nie koń. Nie samiec konia. To Oglądacz Gwiazdek I Elementów w Rogach. Taki skrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-10-9 o 6.41.29 PM.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, JKbooo napisał(a):

To screen surowego materiału przed obróbką. Jak już wyżej pisałem, na wstawionym tu zdjęciu zostały tylko niewielkie artefakty po korekcji gwiazd przez BXT.

Pewnie którenś z nich kolimowal RC i się denerwuja.😁😁😁 Jak to tu bywa. No coz.....  

 

Pozdrwiam.... Co złego to nie ja 😪

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie jest złe ale mogło by być lepsze :)

1 Jest ostro - to dużo.

2 Niestety ręczne rysowanie maski wokół obiektu (takie mam wrażenie patrząc na to zdjęcie) przeważnie kończy się  klapą. Podejrzewam że Fitswork tu zadziałał.  Jeśli ni chcesz kombinować w tym zdjęciu to dałbym kropa na mgławicę i wyciął ciemne dookoła - psuje odbiór a do tego kolorowy gradient jest widoczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

Zdjęcie nie jest złe ale mogło by być lepsze :)

1 Jest ostro - to dużo.

2 Niestety ręczne rysowanie maski wokół obiektu (takie mam wrażenie patrząc na to zdjęcie) przeważnie kończy się  klapą. Podejrzewam że Fitswork tu zadziałał.  Jeśli ni chcesz kombinować w tym zdjęciu to dałbym kropa na mgławicę i wyciął ciemne dookoła - psuje odbiór a do tego kolorowy gradient jest widoczny.

 

Z tego co wiem, maski nie były używane. A o resztę szczegółów trzeba pytać @Wiesiek1952 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JKbooo napisał(a):

To screen surowego materiału przed obróbką. Jak już wyżej pisałem, na wstawionym tu zdjęciu zostały tylko niewielkie artefakty po korekcji gwiazd przez BXT.

Z całym szacunkiem - przez Ciebie mój okulista mało nie dostał w dziób :) Pisz o tych obrazkach które TU są pokazywane a nie o tych które gdzieś tam ktoś kiedyś widział. Tu nic takiego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Zrobiłem screenshota z tego co napisałeś. Jest poniżej - pokaż mi proszę gdzie napisałeś o surowym materiale przed obróbką bo nie widzę. Widać stary jestem. 

 

No i czemu nie pokazujesz błędów z pojedynczych klatek. Tu przeleciał samolot, tam satelita a gdzieś jeszcze jest cień ptaka i nawet jakiś kawałek chmury.  Na typów odnoszących się do zdjęcia, pokazujących przykłady rzekomej zawartości zdjęcia mam dość dosadne określenie. Pozwolisz, ze nie zacytuje.

 

Za to wyjaśnię co oznacza OGIER. Nie to nie koń. Nie samiec konia. To Oglądacz Gwiazdek I Elementów w Rogach. Taki skrót.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-10-9 o 6.41.29 PM.png

 

Może się niejasno wyraziłem, chodziło mi o fotkę wstawioną przez autora. Dla mnie jest jasne, że to co widać na screenshocie to nie artefakty BXT, ale nie musi być to jasne dla każdego. Panowie, nie rozumiem skąd to kręcenie małysza tutaj. Chciałem jedynie zaznaczyć, że uwaga @Kriss2022 nie wzięła się znikąd. W żaden sposób nigdzie nie dyskredytuję autora zdjęcia. Uważam jednak, że skoro coś takiego zauważyłem to warto o tym wspomnieć nie tylko autorowi, ale również innym osobom, które przeglądają taki wątek, a mogą mieć podobny problem. To czy ktoś będzie chciał coś z tym zrobić to już od niego zależy. Jak się okazuje, autor sam ten problem zobaczył i najwidoczniej mu przeszkadzał, skoro podjął stosowne kroki w celu jego eliminacji.

Człowiek chce dobrze, a tu taki najazd. Strach się tu czasami wypowiadać...

 

Miłego wieczoru. :) 
 

comment_1642681612aW6zdJcHXjAIFYfEM1xYe7.gif.a2f990f7a92ed868ba68da8bac583742.gif

Edit. Polszczyzna. Screenshoty niepotrzebne. ;) 

Edit.2 Skoro już jesteśmy tacy dokładni, to uchronię się przed wytknięciem jeszcze jednego błędu. :D Otóż nie był to screen surowego materiału, a po mojej obróbce, bez BXT na gwiazdkach. Wczytałem XISFa i zrobiłem screena, aby zilustrować problem. Nie przywiązywałem większej uwagi, czy była to surówka po autostrechu, czy obrobiona fotka.

 

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tu nic takiego nie widać.

 

2 godziny temu, JKbooo napisał(a):

Stwierdzam tylko, że pojechane gwiazdki są i je widać, a raczej to co po nich zostało.

Widzę artefakt po BXT, który spowodował wspomniany przeze mnie problem. Reszta jak wyżej, żadne doczepianie się i ujmowanie czegokolwiek autorowi. Zwykła przyjacielska uwaga. Jak już wspomniałem zdjęcie mi się jak najbardziej podoba. :) Jeśli takie uwagi nie są tutaj mile widziane, to następnym razem zostawię lajka i sobie pójdę. Pod moimi zdjęciami proszę się jednak wyżywać. :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JKbooo napisał(a):

 

Widzę artefakt po BXT, który spowodował wspomniany przeze mnie problem. Reszta jak wyżej, żadne doczepianie się i ujmowanie czegokolwiek autorowi. Zwykła przyjacielska uwaga. Jak już wspomniałem zdjęcie mi się jak najbardziej podoba. :) Jeśli takie uwagi nie są tutaj mile widziane, to następnym razem zostawię lajka i sobie pójdę. Pod moimi zdjęciami proszę się jednak wyżywać. :D 

Jeśli o mnie chodzi, to jako autor serdecznie dziękuję, za wszelkie uwagi naprawdę, to dużo daje mojemu słabemu i skromnemu warsztatowi w obróbce astrofoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.