Skocz do zawartości
  • 0

Backfocus canon 1100d


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Przeszedłem z obiektywu dość taniego zoom na Askara 180 pro. Moje pytanie brzmi. Backfocus Askara to 55mm. Canon 1100d z tego co kojarzę to 42 mm ( proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Czyli w teorii złączka 10mm i extender 3mm dałby mi wymagana odległość. Problem jest taki, że nie daje i chyba to powodem plackowatych gwiazd. Jak to ugryźć żeby było ok i czy modyfikacja przez wymianę filtra ma jakiś wpływ na backfocus canona, ponieważ aparat jest po modzie. Jestem po pierwszej próbie i dobrze nie wyszlo. Ostrze ręcznie przez zoom na Jowiszu. W momencie uzyskania najlepszego możliwego dla mnie przynajmniej ustawienia ostrości zablokowałem regulację. Niestety przy 90 sec ekspozycji mam dość plackowate gwiazdy. Guiding nie jest temu winien, bo montaż prowadzi ładnie. Ostrość czy problem z backfocusem? Narożniki są podobne do siebie.

2023-10-18_02-08-16__12c_90.00s_0002.cr2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja z kotkiem robiłem zdjęcia tak, że po prostu robiłem pięć ekspozycji po kilka sekund - dwie przed przewidywanym punktem ostrości - patrząc na skalę na obiektywie oczywiście, jedną w punkcie, dwie poza. Oglądałem pliki i już wiedziałem gdzie leży ostrość ;) Jak mi się chciało to ew. powtarzałem procedurę uwzględniając położenie ostrości i grała muzyka.

 

A tak w ogóle to zrób / kup sobie focuser. Szkoda czasu i kasy na maski i inne wynalazki jeśli pracujesz w NINA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko w swoim czasie :D jest małe dziecko w domu i dopiero doszedł askar. Jak druga połowa dostanie info że kolejna zabawka to... Powiedzmy że poczekam jakąś chwilę :D no i filtr dla mnie jest dość ważny ze względu na bliskość dużej sali weselnej. W weekendy jasno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Robi się trochę offtop, przepraszam za ilość postów z góry. Co do automatyki to taki plan był z AA plus. Niestety bardzo słabo współpracuje z moim montażem, a nie jestem gotowy by go teraz zmieniać. Poza tym z guidingiem jestem z niego zadowolony także AA poszło dalej i z pomocą forumowego kolegi Wiesława zaczynam się bawić w Nina i phd2. Co do backfocusa by nie robić offtopu to dam znać przy następnej próbie jak to wyszło i z ostrzeniem i z backfocusem. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większość adapterów do lustrzanek powinno dawać po zsumowaniu te 55 mm, czyli mieć 11 mm. Jak ma 10, to możesz dać podkładkę pod gwint. Backfocus po usunięciu filtra skraca się o 1/3 jego grubości, ale Twój aparat ma regulację położenia matrycy i może nie zmienił się - jeśli zwykłe obiektywy Ci ostrzą normalnie, to jest skorygowany.

I ostatnia kwestia, to czy nie masz czasem moda na full spcetrum? Wtedy będziesz potrzebował filtr IC cut, bo gwiazdy będą właśnie takie puchate zawsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wracam z info po braku pogody oraz tygodniu nocek w pracy... Wywaliłem złączkę 3mm tak jak radziliście. Dwa dni temu miałem możliwość ustawienia sobie ostrości i jest o niebo lepiej. Wydaje mi się, że znalazłem ten punkt. Fotka 40sec bez placków i każdy narożnik podobny. Za parę dni przyjdzie maska to dopracuje temat jeszcze bardziej, ale niestety pogoda płata figle, jak to się ma po zakupie sprzętu :D. Dziękuję za uwagi i pomoc. Uda mi się coś zrobić to wrzucę. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.