Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy


Luptr

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie o to biega, że dopiero wczoraj sobie uświadomiłem, że ma gwint. Jestem w śódmym niebie, bo teraz mogę używać filtra do większych zoomów :D.

Złączkę dostałem razem z telepem. To chyba ta: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=158

 

 

 

BTW: Mam pytanko odnośnie złączek, żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj. Czy złączka taka jak ta: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=188 służy do tego, aby podpiąc aparat bezpośrednio do gwintu wyciągu okularowego (tego na którego nakręcam mocowanie do okularów 2")???

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to biega, że dopiero wczoraj sobie uświadomiłem, że ma gwint. Jestem w śódmym niebie, bo teraz mogę używać filtra do większych zoomów :D.

Złączkę dostałem razem z telepem. To chyba ta:  http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=158

BTW: Mam pytanko odnośnie złączek, żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj. Czy złączka taka jak ta: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=188  służy do tego, aby podpiąc aparat bezpośrednio do gwintu wyciągu okularowego (tego na którego nakręcam mocowanie do okularów 2")???

 

Dzieki ! Zamawiam :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrako: Przejsciówka do której podałeś link przechodzi z gwintu M42x1 na M42x0.75 Nakręca się na wyciagi z astrokraka po zciagnięciu tulejki od okularu - ale nie wiem czy gwint T2 wkręci się w Twój aparat.

 

zbig: Redukcje 2" do 1,25" z gwintem są dostepne w Astrokraku jako extrasy. Czasami jak mają promocję to dają je w zestawach.

 

UWAGA REKLAMA!

Ja do Taurusów daję redukce z gwintem z Astrokraka, stąd wiem, że tam takie są.

I PO REKLAMIE.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej to nie ta...

 

Niedawno się pytałem P.Janusza o redukcję z gwintem 2", to odpisał, że jest ale za ok.70 zł (ale też z clamping ringiem - czy jak to się tam nazywa). Cena mnie odstraszyła.

 

Pytałem go, bo chciałem sprzedać Barlowa Soligora 2x/2", który ma redukcję z gwintem.

Chyba już lepiej kupić tego Barlowa - dobra jakość, ma 2", clamping ring (czy jak to się tam nazywa)  i oczywiście gwint

 

Redukcja "zestawowa" podczas obserwacji leży w pudełku a używam tej od Barlowa.

 

O masz ! :Boink: Mam akurat tego Barlowa :Boink: i nie zwrocilem uwagi ze ma gwint! :Boink::ha:

Super!

 

:Salut::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrako: Przejsciówka  do której podałeś link  przechodzi z gwintu M42x1 na M42x0.75  Nakręca się na wyciagi z astrokraka po zciagnięciu tulejki  od okularu - ale nie wiem czy gwint T2 wkręci się w Twój aparat.

 

No na wyciąg to T2 się wkręci, a z drugiej strony złączki jest gwint M42 (przynajmniej tak to rozumiem :unsure: ), więc czemu miało by się nie wkręcić w Prakticę MTL-5B?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki !  Zamawiam  :helo:

Moja redukcja jest tez z tej samej strony http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=158 , nie ma gwintu , a srodek ładnie błyszczy aluminium . Farba co to pomalowalem nie trzyma sie i znowu błyszczy .

Widocznie taka była promocja w Astrokraku - na błysk .

Jak zamawiasz to zastrzez ,zeby takiego szmelcu jak mnie Ci nie posłali . Musi być także czarny w środku i z gwintem na filtr .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu filtra mgławicowego. Jaki wpływ będzie miał taki filtr na aberracje chromatyczną we w miare szybkim refraktorku f5-6. Teoretycznie ścinąjąc skrajne pasmo powinien sporo poprawić pod tym względem (takie 2 w 1 :)). Tylko jak się to przekłada na praktyke. Próbował ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu filtra mgławicowego. Jaki wpływ będzie miał taki filtr na aberracje chromatyczną we w miare szybkim refraktorku f5-6. Teoretycznie ścinąjąc skrajne pasmo powinien sporo poprawić pod tym względem (takie 2 w 1 :)). Tylko jak się to przekłada na praktyke. Próbował ktoś?

 

Ja próbowałem w mojej ZRT jak pracuje achromat z filtrami.

 

Z filtrem OIII abberacji chromatycznej nie ma. Gwiazdki bardzo pociemnione ale mgławicę Cirrusa widać. M57 też bardzo ładna.

 

Z filtrem ALP - który przepuszcza zieloną(OIII) i czerwoną (Halfa) barwę, widać dokładnie że te 2 kolory nie mają focusa w tym samym miejscu. Mogę mieć malutkie zielone gwiazdki z czerwoną obwódką lub żółte z zieloną. W sumie przeszkadza mi to bardziej niż zwykły obraz. Ale w końcu nie do obserwacji gwiazd ten filtr stworzono.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.