Skocz do zawartości

Która lornetka lepsza? 22x32 czy 10x25 ?


Samwise

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy,

 

Od razu zaznaczam, że nie znam się na lornetkach prawie w ogóle ;)

 

Jaka lornetka byłaby lepsza?

Tasco 22x32 z powłokami chyba rubinowymi... czy jakaś 10x25 ?

 

Czy dobrze myślę, że 10x25 ?

 

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez Samwise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsza do czego? Do astro nie nadaje sie zadna z nich.

Tak, wiem... Ma ona służyć do celów czysto amatorskich, a dokładniej - na wycieczkę.

Wiem, że obie uznacie za kiepskie, ale ja potrzebuję właśnie czegoś takiego, tzn. czegoś niewielkiego, poręcznego i taniego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem... Ma ona służyć do celów czysto amatorskich, a dokładniej - na wycieczkę.

Wiem, że obie uznacie za kiepskie, ale ja potrzebuję właśnie czegoś takiego, tzn. czegoś niewielkiego, poręcznego i taniego :)

 

to moze ta Meade 10x25 z aparatem 2mpix sa na allegro za 240zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem ostatnio w rękach lornetke Vanguard 8x30 i do takich zastosowan

sie nadaje idealnie-wycieczki, itp. Lekka, ładna, dobre wykonanie, optycznie tez

ok, bez zadnych rubinow, itp. Duze pole. Zastanawialem sie nawet czy sobie jej

nie zostawic (wygodniejsza od 10x50). Nowa kosztuje ok. 120 zl, uzywana juz od ok 40 zl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10x25 tez moze miec zmyslone parametry . Na ogól im taniej tym gorzej . Kupilem jakas z 50 mm szklami za 35 zl z przesylka i na nic sie nie nadawala za wyjatkiem eksperymentow w postaci rozbiórki , usunieca warstw odblaskowych . Miała szkla odlane z 1 materiału . Możesz trafic lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tani kompakcik na wycieczkę to niezła rzecz. Faktycznie lepiej brać tę o rzetelnie podanych parametrach, zwłąszcza jeśli nie ma ona rubinowych powłok [przy dziennych zastosowaniach nie ma to jednak takiego znaczenia]. Sprawdź w obu modelach srednicę obiektywów [rzeczywistą] i spróbuj ocenić źrenicę wyjściową [to ten krążek światła w okularach lornetki]. Powinien być tyle razy mniejszy od srednicy obiektywów, ile razy lornetka powiększa. Jesli się to nie zgadza, coś jest nałgane w oznaczeniach. Sprawdź kolimację lornetki. Popatrz raz jednym, raz drugim okiem na odległy obiekt [kilkadziesiat, kilakset metrów!]. Nie powinno być przesunięcia obrazu. Jezlei dla stosunkowo bliskich obiektów masz niewielkie przesunięcie w poziomie [tylko w poziomie!] to jest O.K. -naturalny efekt paralaksy, powinien maleć dla odleglejszych obiektów. Jesli kupujesz wysyłkowo, to bierz raczej tę 10x25, a nie tę '22x32', obejrzyj zdjecia itp. Ale jeśli możesz, wypróbuj i nie kupuj kota w worku. Jesli trafi Ci się rozkolimowany egzemplarz, to marnie, bo tak taniej lornetki chyba sie nie opłaci wysyłać do kolimacji u fachowca. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj ocenić źrenicę wyjściową [to ten krążek światła w okularach lornetki]. Powinien być tyle razy mniejszy od srednicy obiektywów, ile razy lornetka powiększa. Jesli się to nie zgadza, coś jest nałgane w oznaczeniach.

Jeśli dobrze mierzę, to ten krążek w okularach ma średnicę 2,5mm... Średnica obiektywów: właściwie 30mm, bo jest jeszcze coś w rodzaju uszczelki, więc jej nie liczę. Z tego by wychodziło powiększenie 12x.

 

Aha - jestem winien jedno małe wyjaśnienie: tą lornetkę mam niestety w domu, bo ojciec sprawił mi taki "prezent"... choć mówiłem mu, żeby niczego nie kupował, bo się na tym nie zna i ja sobie sam wybiorę... ech... I teraz zastanawiam się czy warto jednak kupić 10x25, a tą '22x32' zostawić rodzicom.

 

Kolimację zaraz spróbuję sprawdzić.

 

Edycja: chyba nie potrafię sprawdzić kolimacji, bo przecież moja ręka nie jest statywem i chcąc nie chcąc drga :huh: Mam rozumieć, że jeśli mam jakąś wieżyczkę w oddali, i jeśli w jednym okularze lornetki jest ona pośrodku, to w drugim okularze też ma być pośrodku? Ciężko to sprawdzić bez jakiegoś statywu...

 

Anyway - dzięki za odpowiedzi :)

Edytowane przez Samwise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze mierzę, to ten krążek w okularach ma średnicę 2,5mm... Średnica obiektywów: właściwie 30mm, bo jest jeszcze coś w rodzaju uszczelki, więc jej nie liczę. Z tego by wychodziło powiększenie 12x.

 

Aha - jestem winien jedno małe wyjaśnienie: tą lornetkę mam niestety w domu, bo ojciec sprawił mi taki "prezent"... I teraz zastanawiam się czy warto jednak kupić 10x25, a tą '22x32' zostawić rodzicom.

 

 

Edycja: chyba nie potrafię sprawdzić kolimacji, bo przecież moja ręka nie jest statywem i drga   Mam rozumieć, że jeśli mam jakąś wieżyczkę w oddali, i jeśli w jednym okularze lornetki jest ona pośrodku, to w drugim okularze też ma być pośrodku? Ciężko bez jakiegoś statywu...

 

 

Bez paniki. Oprzyj sobie lornetkę o coś -książki na parapecie albo co. Przy 12x to jeszcze ujdzie bez statywu. Tak, wieżyczka ma być w tym samym miejscu w polu widzenia. Zamykaj na przemian po jednym oku, ewentulane przesunięcie wychwycisz natychmiast. Skoro już masz tę lornetkę, to o ile kolimacja jest poprawna, do Twoich celów się nada. Może trochę powiększenie przyduże, bo może mieć 12-15x, może ciut więcej [zakładam ew. błąd pomiaru źrenicy wyjściowej]. Minimalnie za duże powiększenie w praktyce jest niewygodne drgania i małe pole widzenia], ale w tym przypadku to nie tragedia, tylko kwestia mniejszej lub większej wygody. Ciekaw jestem jak wygląda sprawa odległosci źrenicy wyjściowej -ja też mam takiego bazarowego kompakta noname i trzeba strasznie wciskać oczy w okulary lornetki, ale da się żyć. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki. Oprzyj sobie lornetkę o coś -książki na parapecie albo co. Przy 12x to jeszcze ujdzie bez statywu. Tak, wieżyczka ma być w tym samym miejscu w polu widzenia. Zamykaj na przemian po jednym oku, ewentulane przesunięcie wychwycisz natychmiast.

Zrobiłem tak i jest lekkie przesunięcie w poziomie, wieżyczki oddalonej o...nie mam pojęcia, ale o dobre pareset metrów (bo gołym okiem jest malutka). W prawym okularze jest pośrodku, a w lewym trochę na lewo.

Edytowane przez Samwise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.