Skocz do zawartości

Spajki w APO, ściśnięta soczewka w teleskopie/reduktorze?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Po zakupie ZWO ASI2600MC w zasadzie bez testów ruszyłem w celu fotografowania galaktyki M31, z wykorzystaniem TS 90/600 trypletu z reduktorem 0.79x. Przypatrzcie się prawym dolnym jaśniejszym gwiazdom. Zdjęcie jest po flipie i normalnie jest to lewa górna część wg. sensora.

 

image.jpeg

 

Pojawiły się jakby takie spajki. Na początku nie zdawało się to być dużym problemem. Rogi pokazały, że do backfocusa powinienem nieco dołożyć - tak też uczyniłem. W związku z tym, kamera znajduje się w innej rotacji względem flattenera/reduktora 0.79x. Przeprowadziłem drugą nockę fotograficzną, którą w zasadzie... zakończyłem przedwcześnie z powodu kiepskich warunków. Na niebie unosił się cirrus, jasne gwiazdy miały wyraźne halo.

 

Przed spakowaniem sprzętu wycelowałem w Wegę, by zobaczyć czy jest już wszystko okej z tymi spajkami. Okazało się, że niekoniecznie. Przedstawiam w takim razie zrzuty ekranu z programu ASTAP.

 

Tak wygląda lewy górny róg aktualnie:

image.png

 

Jest jakaś asymetryczność, ale to wziąłem taki stretch tylko eksperymentalnie. Gwiazda jest konkretnie prześwietlona, więc totalnie rozumiem i nie ma z tym żadnego problemu.

 

Lewy dolny róg wygląda także git. Nawet jest jeszcze bardziej równo :)

 

image.png

 

Prawy dolny róg mam w tej chwili taki - jest coś nie tak. O ile słabe gwiazdy wyglądają dobrze, to jaśniejsze mają jakieś pióropusze.

 

image.png

 

Ale prawy górny róg to już masakra. Są spajki. Nawet gwiazdy są bardziej jajowate, a Wega pokazuje jak to wygląda w wyolbrzymieniu. Masa pióropuszy i mocne dwa spajki, tak jak to było widać w M31.

 

image.png

 

Rotacja sensora względem teleskopu jest taka sama, a pozycja w kierunku którego rogu ma miejsce ten problem, zmieniła się. Inny jest tylko obrót flattenera. Czy w tym przypadku chodzi więc o ściśnięcie soczewek w nim? Czy to jest coś, co mogę samemu "naprawić" poprzez poluzowanie? Kojarzę sytuacje jak psuł się obraz w ściśniętych soczewkach teleskopu, ale w reduktorze/korektorze nie pamiętam. Dajcie znać co o tym sądzicie.

 

Wcześniej, mając ASI1600MM-c, zupełnie nie obserwowałem tego problemu. Być może to zawsze było, tylko teraz mam większy sensor i mogę bardziej sięgnąć do tego, co siedzi bardziej po boku. Tam też obserwowałem jak jeden róg był delikatnie skoszony i dalsza odległość od centrum potęguje teraz ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.