Skocz do zawartości

Potrzebna dokladna mapa M45


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Aquarius
... Przy moim sprzecie (6'')...  ...Po prostu zaczyna wygladac mniej wiecej tak jak to wyglada w okularku. Wydaje mi sie, ze z poczynionych juz obserwacji moge powiedziec, ze moim teleskopem mam od +8M do +10M przyrostu zasiegu na obektach punktowych...

 

!6 mag. z 6'' ??? :whistling::icon_eek::brawo::brawo::ha::Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!6 mag. z 6'' ???  :whistling:  :icon_eek:  :brawo:  :brawo:  :ha:  :Loveit:

 

???? :scratchhead:

 

Nie czaje. Napisalem to co uznalem za zaobserwowane, moze blednie (kurde chyba mam omamy, moze ktos bardziej doswiadczony na Kudlaczach mnie naprostuje.) W zal. jest fragment mapki z zaznaczonym wianuszkiem ktory zaobserwowalem juz kilka razy.

 

test.JPG

 

Pozdrawiam.

 

PS. Uznalem, ze mapka winna miec nieco wiekszy zasieg niz teleskop dlatego zaczalem jeczec o cos wiecej niz moje 12M. Na GSC2.2 do 17M zaczalem rozpoznawac szkicowane wczasie obserwacji uklady z Plejad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka rozwiązań:

-Katalog jest niedokładny, albo ma podane jasności tylko dla B albo R (to drugie raczej mniej prawdopodobne).

-Masz CCD zamiast oczu :szczerbaty:

 

BTW Najsłabsze gwiazdki z tego wianuszka po sprawdzeniu katalogu mają 15mag +/-0.41mag

 

Hmm, wzrok mam raczej przecietny. Przyjmijmy najslabszy wariant, czyli, ze zobaczylem gwiazdke 14,5M przy widocznosci golym okiem 5,5M. Przyrost +9M Jest to nie mozliwe? Lamie jakies prawo optyki? Jakie wzory powinienem zastosowac, zeby sprawdzic obserwacje z teoria i upewnic sie, z nie mam jakis omamow?

 

BTW. Pracuje na SN Pro i nie mam tak dokladnych map. Wianuszka na szkicu obserwacyjnym nie moglem wiec zasugerowac podswiadomie z jakiejs wczesniej zauwazonej mapki. W ogole staram sie byc ostrozny w opisywaniu tego co obserwuje. Mam w notatniku np. tylko dwie obserwacje cassiniego na 100% mimo, ze zerkaniem widywalem je mniej wiecej co drugie/trzecie podejscie. Tak samo z WCP. Nigdy do ntatnika nie wpisalem "zaobserwowana" bo nigdy nie mialem 100% pewnosci, ze sobie jej nie zasugerowalem/wmowilem/bardzo chcialem ja zobaczyc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do WCP i Szczeiliny Cassiniego to widuje je praktycznie zawsze w 114/900 no chyba ze seeing jest 2/10.

 

Co do zasięgu było 16.0 mag a teraz juz 14,5 to ogromna różnica, zresztą jak dla mnie bajki piszesz zwłaszcza że najslabsze gwiazdki wianuszka leżą obok Mai, jej blask by je zgasił.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do WCP i Szczeiliny Cassiniego to widuje je praktycznie zawsze w 114/900 no chyba ze seeing jest 2/10.

 

Co do zasięgu było 16.0 mag a teraz juz 14,5 to ogromna różnica, zresztą jak dla mnie bajki piszesz zwłaszcza że najslabsze gwiazdki wianuszka leżą obok Mai, jej blask by je zgasił.

 

Masz wieksze doswiadczenie obserwacyjne i wyglada na to, ze musze dac sobie siana z tymi mapkami. Wyszlo, ze zbyt bardzo moje szkice przeklamuja to co bylo rysowane, a po zagladnieciu do nich i analizie po paru tygodniach/miesiacach blad rosnie jeszcze bardziej.

 

Przepraszam wszystkich za niepotrzebne zawracanie glowy i mieszanie zielonym zagladajacym do watku. Uleglem jednak autosugestii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wygranie z Tobą w potyczce, może za bardzo na silę wypatrujesz obiektów, one muszą być dostrzeżone a nie wypatrzone bo się człowiek sugeruje.

Ja zamiast mapek wolę wziąć zdjęcie pod 12 lub 15 mag i zaznaczyć dostrzeżone gwiazdki a dopiero potem spróbować zidentyfikować w programie.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę wątek; lekko już zakurzony. :rolleyes:

Do określenia zasięgu gwiazdowego teleskopu potrzebuję dokładnej mapki Plejad do około 15m ale z jasnościami podanymi przy gwiazdkach, a nie w legendzie i dokładnością do 0,1m. Mam wydrukowane mapki z tego wątku (nawet do 20m), ale ich skale jasności w legendzie są mało czytelne.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.