Skocz do zawartości

Potrzebna dokladna mapa M45


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzieki. Ta pierwsza jest tak samo jak moja do 12M. Ta druga byla by super, gdyby miala jakas legende. Przy moim ekranie kropka gwiazdy 12M jest taka sama jak tej 15.5M :angry:

 

Wiec gdyby sie dalo jeszcze wycisnac to tak zeby bylo dla mnie rozroznialne...

 

Dzieki :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze, zeby nie zawracac juz glowy, jest jakis patent na dorobienie sobie legendy do takiej mapki samemu? (Jest CDC, ale nie ma tego wypasionego katalogu) No i jakosc mojego LCD jest katastrofalna. Niemniej udalo mi sie to ladnie druknac bez przeskalowania, tylko tej legedy mi brak.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podpinać USNO-B1.0 <- katalog do 21 albo i więcej mag. Jednak nie ma co się podniecać - jest bardzo niedokładny. Do kompaktowego gsc potrzebujemy tego: http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/ftp-ind...s/I/255/GSC_ACT wtdemy mamy go w całości. W inncyh przypadkach lepiej uzywać Plik->Zasoby Internetowe i tam wybrać co się chce dla danego obszaru. Średnie USNO-A2.0 w całości zajmuje dobre kilka giga nie mówiąc juz o USNO-B1.0.

Qbanos, a żebyś wiedział, że się przydaje. Do takich wielkości można spokojnie dojść SC3 podpiętą do ogniska głównego. I nie muszą to być wcale monstrualne ekspozycje - minuta lub półtorej - pojedyńcze klatki - wystarczą na 19-21 mag (w zalezności od nieba). Wiem, bo eksperymentowałem :szczerbaty: choć z troche większym telekopem...

 

Jakie, gdzie są i jak podpinać - napisz proszę, bo to ciekawe.

Trzeba ściągnąć to co napisałem wyżej. W irisie w ścieżce CD-ROM trzeba wpisać folder, do którego sciągnęło się katalog. http://www.astrosurf.org/buil/us/iris/astro/astro.htm w miejscu gdzie się zaczyna "Display sky map..." można przeczytać więcej.

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, a żebyś wiedział, że się przydaje. Do takich wielkości można spokojnie dojść SC3 podpiętą do ogniska głównego. I nie muszą to być wcale monstrualne ekspozycje - minuta lub półtorej - pojedyńcze klatki - wystarczą na 19-21 mag (w zalezności od nieba). Wiem, bo eksperymentowałem :szczerbaty: choć z troche większym telekopem...

W astrofoto to wiadomo że się przydaje ale tu jest, z tego co wiem, mowa o wizualu przez teleskop 6" więc chyba już nie bardzo :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Najdokladniejsza mapka Plejad jaka dysponuje to ta w zalaczniku. Czy ktos moglby mi udostepnic cos bardziej zaawansowanego?

 

Pozdrawiam.

 

Jak chcesz mogę przeskanować mapki z NRD-owskiego atlasu STERNATLAS.

Tam są Plejady do 13,76 m z legendą, a także Praesepe (do 13,97m) i Coma-Field (do 14,50). Wszystko z legendą.

Wygląda to jak w załącznikach (fotki zrobione przed chwilą), ale na skanie może być czytelniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czyście zajarzyli co napisał Piotrek:

 

CDC

 

Plik->Zasoby Internetowe -> USNO-A -> ESO Skycat USNO-A2.0

 

i mamy 20mag!!! dla danego obszaru i już CDC na zawsze pamięta to pole z tym katalogiem.

 

i można jechać w pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mogę przeskanować mapki z NRD-owskiego atlasu STERNATLAS.

Tam są Plejady do 13,76 m z legendą, a także Praesepe (do 13,97m) i Coma-Field (do 14,50).

 

To nie tak Lampka. To nie jest mapa Plejad ( M 44,Come) ze wszystkimi gwiazdami do 13,76 mag widać to już na pierwszy rzut oka <_< miałem kiedyś od Heńka ten atlas i są to mapki do wyznaczenia zasięgu, czyli co jakąś wartość mag. jest reprezentatywna gwiazdka aby szukając coraz słabszej dojść do max zasięgu.

Nie ma to nic wspólnego z mapą plejad z gwiazdami do 13,76 mag.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem.

Sądziłem, że właśnie Hans potrzebuje je do wyznaczenia zasięgu. Fakt - 13 z kawałkiem to niewiele, no i tylko wybrane gwiazdeczki.

Innych nie mam, z wyjątkiem CdC - ale to widzę wszyscy mają.

Pozdrawiam

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka bedzie mi potrzebna do testowania zasiegu na dany dzien dla telepa. (Tak sie pomalutku do komet przymierzam). Przy moim sprzecie (6'') najbardziej podchodzi Piotrowa GSC2.2 do 17M. Po prostu zaczyna wygladac mniej wiecej tak jak to wyglada w okularku. Wydaje mi sie, ze z poczynionych juz obserwacji moge powiedziec, ze moim teleskopem mam od +8M do +10M przyrostu zasiegu na obektach punktowych i granice zasiegu 11-12M dla obiektow mglawicowych (ale tu juz nie jest to taka wyrazna granica, zdaza sie wylowic 11,5M i nie znalezc 10M obok).

 

Jeszcze musze sobie rozpracowac jakis analogiczny obiekt-tester na lato. Mysle, ze bedzie to ktoras z gromad otwartych w Kasjopei (moze NGC663?)

 

Pozdrawiam.

 

Kurde, nie moge sobie dorobic tej legendy, tzn. legende sobie zrobilem, tylko nie moge sie upewnic, czy dobrze ja wyskalowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.