Skocz do zawartości

Książka „THE DOBSONIAN TELESCOPE”


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Czy posiada ktoś może PDF tej książki?

Ewentualnie chce odsprzedać albo pożyczyć? 
Byłbym również wdzięczny za polecenie literatury w dziedzinie ATM budowy niutków. 

Pozdrawiam Krystian :) 

6AB1CC81-6706-4D39-A5C5-CB7C3DAF708A.jpeg

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THE DOBSONIAN TELESCOPE ma swoje lata i opisuje projekt budowy dobsona Obsession Classic. Jest też nowsza pozycja PORTABLE NEWTONIAN TELESCOPES Highea.

Portable Newtonian Telescopes – ShopAtSky.Com na której bazują aktualnie budowane dobsony: Taurusy, Astrofaktoria, Jale ect.

 

Dla szukających literatury:

 

Wybór pozycji z wydawnictwa Will-bell:

Willmann-Bell, an imprint of AAS Sky Publishing, LLC – ShopAtSky.Com

 

Wybór z serii The Patrick Moore Practical Astronomy Series

The Patrick Moore Practical Astronomy Series | Book titles in this series (springer.com)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mumia, wygląda na to, że ta książka jest bardzo trudno dostępna w skali globalnej.

Jedyny egzemplarz jaki udało mi się znaleźć jest na amazon.com, niestety za ~ 250 $ razem z cłem i przesyłką do Polski.

To byłaby chyba najdroższa książka, jaką kiedykolwiek kupiłem.

Mi się nie spieszy, więc będę czekał, może kiedyś pojawi się na rynku wtórnym.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mumia napisał(a):

@bartolini czy jest jakiś europejski dystrybutor ?

Kiedyś kupowałem (np. NSOG) bezpośrednio z Will-Bell. Potem, przez  parę lat zamawiałem z Book repository, ale widzę, że Amazon wykupił ich i zamknął. Egzemplarz o którym wspomina Mareg, jest pewnie z jakiegoś antykwariatu, sprzedającego przez Amazona. Z tego co wiem 2~3 lata temu prawa i wydrukowane książki Will-Bella przejął S&T. Zapytam z ciekawości, czy/kiedy planują wznowić te pozycje.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mumia napisał(a):

PDF w linku nie działa, masz może inne źródło, albo zapisany na komputerze ?

 

Spytałem się autora i otrzymałem odpowiedź, że podręcznik ten jest do ściągnięcia z jego bloga:

 

https://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/jak-zbudowac-samemu-teleskop/

Edytowane przez majer
zmiana linka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to trochę naiwne ale czy da się pójść na skróty i jest jakaś pozycja, w której są gotowe projekty Newtonów? Np. Newton kratownicowy o aperturze 16" F4.5 z całą dokumentacją w postaci wymiarów poszczególnych elementów kratownicy, klatki LG, LW itp. Zlecam wycięcie elementów, kupuje lustro, składam i korzystam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, micropoint napisał(a):

Może to trochę naiwne ale czy da się pójść na skróty i jest jakaś pozycja, w której są gotowe projekty Newtonów? Np. Newton kratownicowy o aperturze 16" F4.5 z całą dokumentacją w postaci wymiarów poszczególnych elementów kratownicy, klatki LG, LW itp. Zlecam wycięcie elementów, kupuje lustro, składam i korzystam :)

O to to! Lubię majsterkować, ale na pierwszy strzał fajnie by było zrobić coś po blueprintach. Dołączam się do @micropoint może ktoś coś ;) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dodam, z tego co pisze Janusz Wiland u siebie, wykonanie światłosilnego lustra jest trudne. O wiele łatwiej zrobić takie o światłosile F10 lub podobnej. Zwłaszcza, jeśli się to robi pierwszy raz.

 

Na stronie, do której link usunąłem: https://www.astrojawil.pl/tel_jawil.htm jest link do pliku excelowego, gdzie po wpisaniu parametrów lustra można otrzymać wymiary tubusa i przesłon, poprawiających jakość obrazu. Niestety na tej stronie nie działa link na dole do poradnika, poprawny link jest w pierwszym moim poście.

 

Zawsze też można napisać do Janusza Wilanda maila jeśłi się ma jakieś szczegółowe pytanie (adres można znaleźć na stronach jego bloga, nie wiem, czy powinienem tu podawać). Powinien odpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.