Skocz do zawartości

Niuton 8" vs MAK 127/1900 - kilka wątpliwości :)


Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, mkowalik napisał(a):

Niedaleko Oriona jest Jowiszi tez mozna zerknac co widac na tarczy. Jak warunki sa kiepskie to czasem ledwo dwa pasy widac

 

No właśnie jak ostatnio zerkałem na Jowisza to było dokładnie tak jak piszesz - dwa mało widoczne pasy i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyszedłem z TSem 102/1122* na polowanie na Syriusza B. Dawno go nie oglądałem. Udało sìę pomimo raczej słabych warunków, no ale teraz jest najbardziej oddalony od Syriusza A, wiec łatwiej nie bedzie. Cięzko bylo ale po kikunastu minutach gapienia się,  w końcu warunki pozwolily na dostrzezenie przez chwilę  tej malutkiej kropeczki :) Polecam.

 

Przy okazji zerknalem na wielką Mgławice Oriona (widok jak ze szkicu Messiera w innym watku, nawet mocno swiecila jak na 100mm aperture refa). Zerknałem tez na Trapez. Widoczny przez chwile skladnik E, wszystko dosc mocno rozmywalo się, ale dostrzegłem go w 280x powiekszenia! Przy ladnym i stabilnym obrazku wynikajacym z powiekszenia 15mm SWANem (75x) nie mogłem go dostrzec.

 

Ale ogolnie kaszana, bywało lepiej ;) Natagałem sie ciężarow (pomimo ze zestaw ze 100mm refraktorem wydaje sie lekki) i tyle 🤪. Żałowalem ze zamiast refa nie wziąłem 100mm Maka - wyszło by dwa razy mniej do noszenia... no ale nie bylem pewny czy zobacze nim Syriusza B (nie wiem czy da sie tym Makiem, ale pewnie tak?), sprawdzę nastepnym razem... ciekaw jestem tego SyriuszB z Twoich teleskopów czyli Maka 127 i Niutka 10", jak znajdziesz czas to zachecam -  spróbuj.

Edytowane przez JSC
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, JSC napisał(a):

Wczoraj wyszedłem z TSem 102/1122* na polowanie na Syriusza B. Dawno go nie oglądałem. Udało sìę pomimo raczej słabych warunków, no ale teraz jest najbardziej oddalony od Syriusza A, wiec łatwiej nie bedzie. Cięzko bylo ale po kikunastu minutach gapienia się,  w końcu warunki pozwolily na dostrzezenie przez chwilę  tej malutkiej kropeczki :) Polecam.

 

(...)

 

Serdecznie dzięki @JSC za odpowiedź na pytanie które nurtuje mnie już bardzo długo.

Syriusz B z Polski jest pewnie jednym z najlepszych testów jakości tych 102 mm apertury.

Paradoksalnie jeden Twój wpis najprawdopodobniej zakończył moje długie rozterki, o których kiedyś tu wspominałem i o których dyskutowaliśmy.

I proszę, jak to jeden wpis może czasem bardzo pomóc !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Serdecznie dzięki @JSC za odpowiedź na pytanie które nurtuje mnie już bardzo długo.

Syriusz B z Polski jest pewnie jednym z najlepszych testów jakości tych 102 mm apertury.

Paradoksalnie jeden Twój wpis najprawdopodobniej zakończył moje długie rozterki, o których kiedyś tu wspominałem i o których dyskutowaliśmy.

I proszę, jak to jeden wpis może czasem bardzo pomóc !

 

I jestem tego calkowicie pewien! 

Szukalem go nie z tej strony co trzeba, a widzialem po drugiej, zastanawialem sìe co jest grane, a prostu juz mi sie wszystko pokielbasilo. Mapki z orbitami sa zwykle zoreintowane na pólnoc. SkySafari pokazuje prawidłowo, a ja ogladam odbite prawo-lewo. I dopiero na koniec obsetwacji zajarzylem ze jest tam gdzie powinien byc.

Pomóglby mi Rigel, bo tez na towarzysza w podobnej odległosci (na innej pozycji) i podobnie to wyglada aczkolwiek jest łatwieszy...ale akurat byl za chmurka.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

I jestem tego calkowicie pewien! 

Szukalem go nie z tej strony co trzeba, a widzialem po drugiej, zastanawialem sìe co jest grane, a prostu juz mi sie wszystko pokielbasilo. Mapki z orbitami sa zwykle zoreintowane na pólnoc. SkySafari pokazuje prawidłowo, a ja ogladam odbite prawo-lewo. I dopiero na koniec obsetwacji zajarzylem ze jest tam gdzie powinien byc.

Pomóglby mi Rigel, bo tez na towarzysza w podobnej odległosci (na innej pozycji) i podobnie to wyglada aczkolwiek jest łatwieszy...ale akurat byl za chmurka.

 

 

Do takich ekstremalnych celów wolę Stellarium+, bo jak uruchomię go z dostępem do Internetu, to można poprosić o pokazanie gwiazd chyba do 20 mag, i wtedy tak ustawiam zasięg, aby było widać mniej więcej tyle gwiazd co w okularze.

Tak samo w obu programach zaznaczam sobie kółkiem pole widoczności okularu dla jeszcze lepszej orientacji (zresztą dla szukacza też).

W obu programach można sobie odbić lustrzanie widok niezależnie w obu płaszczyznach.
W przypadku Niutka to byłoby odbicie w obu płaszczyznach, więc po prostu obracam telefon o 180* przy przechodzeniu od szukacza z widokiem ziemskim do okularu.

 

Osiową pozycję Syriusza B wyznacza dobrze jedna z sąsiednich gwiazdek 11.1 mag o bardzo długiej nazwie, którą niestety nie pokazuje mi SkySafari, tylko Stellarium+:

 

image.jpeg.2851a94d0db49a6a8bb77675dccde749.jpeg

 

To jest pole widzenia w XW 3.5 i Niutku 300/1500.

 

Przed podejściem do Syriusza B dobrze jest rzeczywiście na Rigielu sprawdzić jak mniej więcej wygląda separacja.
 

Ty @JSC pewnie to wszystko już wiesz, ale piszę, bo może to komuś innemu pomoże w upolowaniu Syriusza B.

Mi w tym roku jeszcze się niestety nie udało go zobaczyć.
Na weekendzie warunki były nawet dobre, ale zanim ustały mi prądy termiczne w Niutku, to Syriusz już mi się schował za domem.

W tym roku może już być ciężko do niego podchodzić, ale za to na dłużej zostaje Procjon B.

Tego jeszcze nigdy nie widziałem.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to już ostatnie chwile na Syrisza w tym sezonie. 

Na gwiazdy podwojne dobra jest ponizsza stronka (jak ktos nie zna)

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=27936

 

Wczoraj, tak jak pisałem, warunki nie byly najlepsze. Syriusz bulgotal, nie bylo widac pierscieni dyfrakcyjnych, ale składnik B był momentami widoczny, nawet dośc dobrze. Wygladalo to bardzo podobnie jak na zdjęciu z neta poniżej (zdjecie obrócone do wlasciwej pozycj).

 

 

image-130~2.png

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro ma podobno być okienko wieczorem. Planuję zabrać MAKa i pojechać 10km na południe na punkt widokowy z którego będę miał lepsze warunki do obserwacji. Kierunki bez północnego. Mogę prosić o propozycję obiektów do sprawdzenia?

Trapezium, Syriusz?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jutro ma podobno być okienko wieczorem. Planuję zabrać MAKa i pojechać 10km na południe na punkt widokowy z którego będę miał lepsze warunki do obserwacji. Kierunki bez północnego. Mogę prosić o propozycję obiektów do sprawdzenia?

Trapezium, Syriusz?...

Będziesz miał tego trochę. Proponuję gromadki typu M41, M46 wraz z M47. Dodatkowo Winter Albireo, czyli 145 Canis Majoris o przepięknych kolorach. Możesz próbować jeszcze złapać w Zającu gromadę kulistą M79.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie miałem energii na jazdę gdzieś, wypadłem tylko na chwilę na pole z Makiem i kamerką SV305.

Wyszło coś takiego jak widać ;) 

Cały Księżyc  Ci się w jakiś sposób zmieścił, czy to mozaika?

Dla mnie bardziej interesująca byłaby fotka pojedynczego krateru lub jakiejś góry na krawędzi Księżyca, tym bardziej, że to z Maka f/15...

Ale co kto lubi, bo wiem ze jesteśmy z innych bajek jesli chodzi o powiększenia i szczegóły ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mogę ogłosić zwycięzce - na placu boju pozostał MAK 127/900 na montażu paralaktycznym.

 

Wygrał w zasadzie z jednego powodu - ergonomia.

 

Gdybym miał taras na którym Niuton mógłby stać przykryty pokrowcem, do tego wygodne krzesło, a przede wszystkim dużo lepsze niebo pod którym większa apertura mogłaby pokazać mgławice to Niutek miałby większe szanse. A ponieważ warunki mam jakie mam to obserwować da się praktycznie tylko planety, łysego, gromady gwiazd etc. Większa apertura niż 127mm nie wnosi tu wiele. Różnice skutecznie zabija seeing i konieczność noszenie znacznie większego sprzętu...

Do paralaktyka planuję dorobić napęd żeby jeszcze poprawić wygodę obserwacji.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rok temu porownywalem maka SW127 pod brandem Levenhuka z Newtonem Atm 120/875 na optyce od Pana Stefana. Warunki byly takie sobie, bo dosyc wialo. W Newtonie gwiazdki byly wyraznie ostrzejsze a sama M42 rowniez wyraznie jasniejsza. Mam wrazenie, ze Maki (uwzgledniam tu tez Maka102 SW) sa czulsze na gorsze warunki niz Newton o podobnej srednicy. Co otwarta tuba to otwarta tuba. Wspomiane maki daja ladne obrazy.

 

Wedlug mnie lepsza alternatywa dla balkonowego wymiatacza w postaci Maka127 jest podobnej srednicy Newton z swiatlosila F/7 lub F/8 na bdb optyce i baflami, bo da wyraznie jasniejsze obrazy niz seryjny mak. Minus Newtona to dluzsza rurka, a w przypadku atmu masa tej rurki. Na Eq3-2 to tak sobie to chodzilo.

 

 

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkowalik napisał(a):

Z rok temu porownywalem maka SW127 pod brandem Levenhuka z Newtonem Atm 120/875 na optyce od Pana Stefana. Warunki byly takie sobie, bo dosyc wialo. W Newtonie gwiazdki byly wyraznie ostrzejsze a sama M42 rowniez wyraznie jasniejsza. Mam wrazenie, ze Maki (uwzgledniam tu tez Maka102 SW) sa czulsze na gorsze warunki niz Newton o podobnej srednicy. Co otwarta tuba to otwarta tuba. Wspomiane maki daja ladne obrazy.

 

Wedlug mnie lepsza alternatywa dla balkonowego wymiatacza w postaci Maka127 jest podobnej srednicy Newton z swiatlosila F/7 lub F/8 na bdb optyce i baflami, bo da wyraznie jasniejsze obrazy niz seryjny mak. Minus Newtona to dluzsza rurka, a w przypadku atmu masa tej rurki. Na Eq3-2 to tak sobie to chodzilo.

 

 

 

Byłbym w stanie się z tym zgodzić gdyby nie dwie rzeczy:

- nadal całkowity brak ergonomii,

- całkowity brak na rynku Niutonów f8 z optyka "od Stefan Optics"...

 

:)

 

Nie wyklucza to tego, że jak się trafi okazja to kupię Niutona 1200/150 ale tylko do łysego i planet, żadnego wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, Miesilmannimea said:

Byłbym w stanie się z tym zgodzić gdyby nie dwie rzeczy:

- nadal całkowity brak ergonomii,

- całkowity brak na rynku Niutonów f8 z optyka "od Stefan Optics"...

 

:)

 

Nie wyklucza to tego, że jak się trafi okazja to kupię Niutona 1200/150 ale tylko do łysego i planet, żadnego wizuala.

 

Newton chyba nie jest gorszy na balkon od dlugiego refraktora. Na rynku masz dostepne 114/900 oraz 130/900. Tego pierwszego w brandzie Oriona porownywalem na Jowiszu i Saturnie do ww Makow i mam wrażenie, że bylo w nim ciut lepiej. Wg tej ruskiej strony z testami (pozniej wkleje linka) te dlugie rurki od chinczyka maja bdb sztrechle. Minusem jest ze trzeba je wybaflowac / wyczernic i wyxiag podmienic, bo te seryjne na zebatce to jakas masakra.

 

Newton tez bedzie lepszy do plam na Sloncu. Maki mnie rozczarowaly w tym temacie. Ewentualnie mozna jakis maly refraktorek ed.

 

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorów szczególnie długich w tym wątku nie ma w ogóle:)

 

Nie chodzi o balkon, tylko ergonomię - pozycję obserwatora przy teleskopie.

Wyginanie się w chiński paragraf przy Niutonie może być zabawne przez moment. Na dłuższą metę odpada.

 

Pozycja przy Maku jest naturalna i wygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Refraktorów szczególnie długich w tym wątku nie ma w ogóle:)

 

Nie chodzi o balkon, tylko ergonomię - pozycję obserwatora przy teleskopie.

Wyginanie się w chiński paragraf przy Niutonie może być zabawne przez moment. Na dłuższą metę odpada.

 

Pozycja przy Maku jest naturalna i wygodna.

Hej

     Jeżeli chodzi o wygodę obserwacji to masz rację, makówki są najbardziej wygodnymi sprzętami. 

     Z sentymentem wspominam swojego SW 127 i wygodę obserwacji obiektów w zenicie. Teraz z refraktorem to nie ma tak miło😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Miesilmannimea said:

Refraktorów szczególnie długich w tym wątku nie ma w ogóle:)

 

Nie chodzi o balkon, tylko ergonomię - pozycję obserwatora przy teleskopie.

Wyginanie się w chiński paragraf przy Niutonie może być zabawne przez moment. Na dłuższą metę odpada.

 

Pozycja przy Maku jest naturalna i wygodna.

 

Maczek 127 to super teleskop. A refraktor is Newton sa jego swietnym uzupelnieniem.

 

Jak powiesisz Newtona montazu AltAz / Dobsonie to tez bedzie wygodnie. Natomiast calkowicie sie zgadzam, ze bardzo niewygodne jest skakanie po obiektach w Newtonie powieszonym na montazu paralaktycznym. Chociaz zawsze mozna go obrocic w obejmach, ale to jest tak srednio wygodne.

 

Jakie okulary uzywasz w maczku?

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.