Skocz do zawartości

Pytanie o okulary APM UFF 30/70 vs ES 30/82


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

     Mam pytanie czy ktoś porównywał wyżej wymienione okulary?

     ES ma 12 stopni większe pole, APM waży  połowę mniej. Który z nich lepiej i ładniej pokaże gwiazdki? Jaki bardziej polecacie do przeglądu nieba? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://stargazerslounge.com/topic/309319-30mm-apm-uff-vs-27mm-panoptic-vs-30mm-es-82-opinions/

 

Tutaj masz link, niejaki Louis zrobił porównanie 4 okularów (ES 30 82,AgenaUWA 20,APM UFF 30,Panoptic 27) z Dobson 8, SW 72ED i Mak 127. Okular APM wypadł bardzo dobrze. Pozdrawiam. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

 Mam pytanie czy ktoś porównywał wyżej wymienione okulary?

Ja porównywałem.

Moim zdaniem oba są świetne pod względem ostrości.

ES wygrywa pod względem transmisji i odwzorowania barw.

APM wygrywa pod względem wygody patrzenia.

 

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, stratoglider napisał(a):

Ja porównywałem.

Moim zdaniem oba są świetne pod względem ostrości.

ES wygrywa pod względem transmisji i odwzorowania barw.

APM wygrywa pod względem wygody patrzenia.

 

A wszystkie te cechy (poza polem ESa) spina w całość Pentax XW30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dark1 napisał(a):

A wszystkie te cechy (poza polem ESa) spina w całość Pentax XW30

Hej.

     A czy Pentax XW 30mm jest ostry w całym polu widzenia? Gdzieś tam wyczytałem że dłuższe ogniskowe nie są tak dobrze skorygowane jak te krótkie do 10mm. Ponoć 14 i 20 wypadają najsłabiej. Teleskop w jakim by hulał okular to refraktor TS 115/800...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Amatorex napisał(a):

Powiedzmy, że jak przeczytasz z 30 opini użytkowników i dwóch czy trzech z nich wypowiada się sceptycznie, tzn że okular jest dobry. Takie jest moje zdanie. Ten okular APM UFF 30 zbiera bardzo pozytywne noty, zwłaszcza na Cloudy Nights. Pozastaje jeszcze kwestia indywidualna, bo tobie w użytkowaniu okular podejdzie, a mnie nie albo na odwrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     A czy Pentax XW 30mm jest ostry w całym polu widzenia? Gdzieś tam wyczytałem że dłuższe ogniskowe nie są tak dobrze skorygowane jak te krótkie do 10mm. Ponoć 14 i 20 wypadają najsłabiej. Teleskop w jakim by hulał okular to refraktor TS 115/800...

W moim F4,6 jest bardzo dobrze. Więc w F7 będzie tylko lepiej. Za to transmisja bardzo dobra. Brak odblasków i bardzo przyjemne widoki. I jeszcze coś. W całym polu nie ma zamglenia jak w wielu okularach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartman napisał(a):

Powiedzmy, że jak przeczytasz z 30 opini użytkowników i dwóch czy trzech z nich wypowiada się sceptycznie, tzn że okular jest dobry. Takie jest moje zdanie. Ten okular APM UFF 30 zbiera bardzo pozytywne noty, zwłaszcza na Cloudy Nights. Pozastaje jeszcze kwestia indywidualna, bo tobie w użytkowaniu okular podejdzie, a mnie nie albo na odwrót. 

Tzn poza transmisją nie znalazłem żadnego negatywnego komentarza na temat tego okularu, wszyscy go chwalą. No to prawda, kwesta indywidualna czy komus podejdzie czy nie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

A czy Pentax XW 30mm jest ostry w całym polu widzenia? Gdzieś tam wyczytałem że dłuższe ogniskowe nie są tak dobrze skorygowane jak te krótkie do 10mm. Ponoć 14 i 20 wypadają najsłabiej.

Jest ostry, umieścił bym go gdzieś pomiędzy ESem 30/82 a APM UFF 30mm. Ogólnie Pentaxy XW dają bardzo ostre widoki, a to co napisałeś o 14 i 20, to "najsłabiej" i tak jest bardzo dobrze.

 

Godzinę temu, dark1 napisał(a):

W całym polu nie ma zamglenia jak w wielu okularach.

 

Proszę podaj np dwa okulary, w który takie zamglenie występowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     A czy Pentax XW 30mm jest ostry w całym polu widzenia? Gdzieś tam wyczytałem że dłuższe ogniskowe nie są tak dobrze skorygowane jak te krótkie do 10mm. Ponoć 14 i 20 wypadają najsłabiej. Teleskop w jakim by hulał okular to refraktor TS 115/800...

 Na pierwszym foto xw 30

na drugim UFF 30

60E2E244-9AF5-4CBC-B313-F966FD9A809F.png

21558D4A-9031-4072-9621-E7F0C98D7462.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Mumia napisał(a):

 Na pierwszym foto xw 30

na drugim UFF 30

60E2E244-9AF5-4CBC-B313-F966FD9A809F.png

21558D4A-9031-4072-9621-E7F0C98D7462.jpeg

     No na tych zdjęciach to zdecydowanie lepiej Apm wypada...

     A porównywał może ktoś z Was które z tych dwóch szkiełek daje piękniejsze obrazy gwiazdek? Interesują mnie tylko obserwacje nocne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym raczej APM UFF, mniejsze pole co prawda, ale lepsza korekcja. Dodatkowo okular dużo lżejszy. Mam ES 30 i szczerze powiem, że trzymam go tylko i wyłącznie jako okular rezerwowy, jak chce obserwować na dwa telepy przeglądowo. 
Jako docelowy polecam Naglera 31, w zasadzie jedyny minus na tle pozostałych 30-35mm z 80”+ polem to cena :) 

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

które z tych dwóch szkiełek daje piękniejsze obrazy gwiazdek?

 

Pytasz o piękniejsze a nie ostrzejsze, rozumiem że chodzi w szczególności o kolory. 

Otóż w ES i Pentax jest bez zarzutów,

natomiast APM UFF 30 mm, słabo oddaje błękit od gwiazd z Plejad, albo w pobliżu brzegów pola obiekty takie jak Aldebaran, Artkur, Betelgeza czy Księżyc, tracą swoje złociste zabarwienie, są takie trochę wyprane z koloru, ale podkreślam że to tylko przy brzegu.

 

Dodam jeszcze, że jest też Baader Hyperion Aspheric 31 mm, który w całym polu 72 st rewelacyjnie oddaje barwy gwiazd. Jednak ustepuje powyższej trójce pod względem ostrości na brzegu pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu założyłem podobny temat: 

I jestem posiadaczem APM UFF 30/70. Niestety póki co, przeprowadziłem nim jedną niezbyt długą obserwację, ale faktycznie, wydaje się, że plejady np. w GSO 30mm SuperView są jaśniejsze i bardziej zbliżone do tego, co jest widoczne na zdjęciach (obserwowane poprzez Optolonga L-enhance). Ale to jeszcze muszę sprawdzić podczas następnej obserwacji, zamieniając okulary. Z tym, że GSO nie dorównuje mu ostrością. Gwiazdki jak szplieczki, w zasadzie na całej szerokości pola.

Obserwacja przez niego jest wygodna, nie trzeba blisko przyklejać oka do soczewki, niebo dobrze wyczernione (nie szare jak w GSO), nie jest bardzo ciężki, pole jak dla mnie wystarczające. A i cena nie jest przytłaczająca :)

Przy f4,9 patrząc przez ES 30/82 miałbym wrażenie patrzenia jak przez denko od słoika, a tutaj faktycznie, jest płasko i ostro ;)

 

Edytowane przez zagiell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Dzięki za odpowiedzi. W przyszłym tygodniu ma mnie odwiedzić kumpel i będzie miał Pentaxa 30. Mam nadzieję że pogoda będzie i będzie możliwość porównania bezpośrednio z Es 30.   

      Ten Apm też bardzo ciekawy okular. Niestety nie mam możliwości bezpośredniego porównania.... Sprzętoza😩

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam bliźniacze szkło - Altair UFF 30. W newtonie F/4 pod względem korekcji jest świetnie. Tutaj bym się nie wahał. W mniej światłosilnym sprzęcie który użytkujesz poszedłbym w ESa co do korekcji spodziewam się nie będzie różnic, a zawsze to większe pole.

@stratoglider efekty o których mówisz wyglądają tak samo w APM i Altairze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szymon Szozda napisał(a):

Posiadam bliźniacze szkło - Altair UFF 30. W newtonie F/4 pod względem korekcji jest świetnie. Tutaj bym się nie wahał. W mniej światłosilnym sprzęcie który użytkujesz poszedłbym w ESa co do korekcji spodziewam się nie będzie różnic, a zawsze to większe pole.

@stratoglider efekty o których mówisz wyglądają tak samo w APM i Altairze?

Hej

    Esa 30 to ja już mam.....ale mam też chorobę zwaną Sprzętoza i przez brak pogody kombinuję co by tu zmienić i poprawić na lepsze.

    Może niepotrzebnie kombinuję, sam już nie wiem😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej

    Esa 30 to ja już mam.....ale mam też chorobę zwaną Sprzętoza i przez brak pogody kombinuję co by tu zmienić i poprawić na lepsze.

    Może niepotrzebnie kombinuję, sam już nie wiem😉

A moze televue panoptic 27mm 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.