Skocz do zawartości

czy to ma sens próby astrofoto ds na Newton 203/800 na SVP (Lucky Imaging)?


Rekomendowane odpowiedzi

Od razu powiem że jestem zielony (bez żadnej praktyki) jeśli chodzi o astrofoto ... do tej pory tylko wizual

 

Dużo wpierw czytałem i się uczułem w teorii co i jak ... i mam taki pytanie.

Chciałbym zacząć zabawę w astrofoto (DS) i na początku myślałem o jakimś Seestar S50, potem jednak doszedłem do wniosku że zbyt wiele zrobi za mnie i będzie za mało zabawy. Nie chcąc od razu inwestować chciałbym się zapytać czy dobrze kombinuje:

Mam Netwona Bresser-Messier 203/800 i montaż SVP. Do wizuala styknie. Czy jeśli taki S50 robi stacki z 10s klatek i generalnie jest fajnie (jak dla mnie) .. to czy na moim Newtonie i moim montażu mając jakby nie było 4x większą aperturę i f4 zamiast f5 (S50) to naświetlając powiedzmy 1s max to jest szansa na to że przy kilkuset takich stackach będzie to miało sens? Jeśli tak to zakładając korektor komy taki jak ten:

https://starizona.com/products/starizona-nexus-0-75x-newtonian-focal-reducer-coma-corrector

Dostaję f3 (i szersze pole) i teoretycznie mogę spokojnie robić po 1s (a może więcej) bez obawy czy montaż da radę czy nie .. skoro taki S50 robi 10s to ja chyba (? nie liczyłem ?) w 1s na 200mm/f3 zbiorę więcej światła ??

Tak sobie myślę i nie wiem czy w ogóle warto tego próbować ... i się zniechęcać od razu na początku

 

Ps. Kamera na początku to mój fujifilm Xt1 a jeśli to co piszę ma sens to rozważałbym coś w tym stylu (kamera) na początek (jeśli on dał radę ...) :

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Aaa nie zorientowałem się, ale jeśli to SkyView Pro to mam dokładnie taki sam :)

Wygląda solidnie (na moje oko). Mam zamiar go zmotoryzować i posadzić na nim Niutona 130/650...

Musialbys mu dokupic jakies dobre silniki ( w zasadzie jeden wystarczy) i paski zębate. Inaczej typowy naped krokowy do EQ5 wali jak mlot o kowadlo, przenoszac drgania na teleskop.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie montaże nie nadają się do astrofoto nawet do lucky imagingu. Oczywiście, ktoś powie, że można bo zrobił mody czy się nauczył ale to męczarnia. Dodatkowo na takiej ogniskowej druga męczarnia to trafianie w obiekt. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, flamezz napisał(a):

Takie montaże nie nadają się do astrofoto nawet do lucky imagingu. Oczywiście, ktoś powie, że można bo zrobił mody czy się nauczył ale to męczarnia. Dodatkowo na takiej ogniskowej druga męczarnia to trafianie w obiekt. 

jesli czas ekspozycji jest na tyle krotki ze gwiazdy sie nie poruszą to niby czemu mialby sie nie nadawac? Z korektorem/reduktorem nexusa dostaje f3 i 450mm i np. robie stacki po 1s to jaki wplyw ma tu montaz? Przeciez on wtedy praktycznie tylko utrzymuje mi obiekt w polu i zapobiega rotacji… chyba ze czegos nie ogarniam…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.