Skocz do zawartości

Sprawdzony, tani, jasny obiektyw <> 100mm?


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :)

 

Zastanawiam się, czy nie zrobić sobie zestawu mini opartego o obiektyw 90-110mm i kamerkę 585. Zestaw miałby wykorzystać zalety kamerki i jasnego obiektywu.

 

I tu kwestia podstawowa - czy znacie jakikolwiek obiektyw o ogniskowej 90-110mm (nie Samyang 135 ;)) który ma światłosiłę

1.4-2.0, jest ostry i bez wad optycznych przy pełnym otworze? Nie widzę sensu takiego zestawu jeśli miałbym robić zdjęcia przy f5.6 ;(

 

Obiektyw może być z jakimkolwiek mocowaniem - do kamery astro ze względu na odległość da się chyba cokolwiek podłączyć...

 

Tylko _sprawdzone_ empirycznie obiektywy, żadnych ruskich "znakomitych" szkieł ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tanich to mogę polecić Sigma AF 105/2.8 MACRO, światło co prawda 2.8, ale to jest obiektyw na FF. Ja swój kupiłem z lekko uszkodzonym autofocusem, za 400zł. Jak robiłem na Canonie 6d, to przymykałem do f3.5, ale jak będzie okazja to spóbuje na pełnym otworze na apsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 mm i f/1.4  do f/2.0 noooooooooo... f/2.8 i 100 mm Canona "L" to ponad 5k PLN. Używki śrubokręty (czyli nie L) można trafić za 1500 PLN). 

 

Każdy obiektyw ma swój "sweet point" i w 99% przypadków jest on o ok. 2 EV od pełnej dziury. Czyli najostrzejszy Canon 100 L jest przymknięty do 4.0 do 5.6

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomekL napisał(a):

.... Jak robiłem na Canonie 6d, to przymykałem do f3.5, ale jak będzie okazja to spóbuje na pełnym otworze na apsc.

 

Na większym sensorze trzeba więcej przymykać 🙂 MTF nie da się oszukać. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
7 minut temu, tomekL napisał(a):

Z tanich to mogę polecić Sigma AF 105/2.8 MACRO, światło co prawda 2.8, ale to jest obiektyw na FF. Ja swój kupiłem z lekko uszkodzonym autofocusem, za 400zł. Jak robiłem na Canonie 6d, to przymykałem do f3.5, ale jak będzie okazja to spóbuje na pełnym otworze na apsc.

 

Coś takiego mogło by być o ile te 2.8 dałoby już dobry wynik. Kojarzę, że starsze Sigmy nie działają z cyfrówkami co znakomicie wpływa na cenę ;) Jakbyś mógł zrobić zdjęcie gwiazd przy f2.8 i f4 byłoby fajnie :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy od fotografii do astro to nie jest dobry pomysł. To są wszystko układy wielosoczewkowe - od 8 do 14 i więcej. Im lepszy, i zwykle droższy obiektyw tym tych soczewek więcej. Światłosiła nie mówi wszystkiego - to zwykła proporcja ogniskowa/średnica. Każda soczewka po drodze oznacza straty światła. To będą "procenty składane". Załóżmy że każda soczewka daje 2% straty - przy 14 soczewkach masz 25% łącznej straty.  Tak, aż tyle. Co z tego, że ma światłosiłę i 1.0 skoro i tak traci 1/4 sygnału.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Wiesiek1952 said:

Obiektywy od fotografii do astro to nie jest dobry pomysł. To są wszystko układy wielosoczewkowe - od 8 do 14 i więcej. Im lepszy, i zwykle droższy obiektyw tym tych soczewek więcej. Światłosiła nie mówi wszystkiego - to zwykła proporcja ogniskowa/średnica. Każda soczewka po drodze oznacza straty światła. To będą "procenty składane". Załóżmy że każda soczewka daje 2% straty - przy 14 soczewkach masz 25% łącznej straty.  Tak, aż tyle. Co z tego, że ma światłosiłę i 1.0 skoro i tak traci 1/4 sygnału.

 

 

Tak to prawda. Jednakże jeśli weźmie się czynnik kosztowy, to okaże się, że jednak korzystanie z obiektywów ma jakiś sens. Mając do dyspozycji obiektyw można nim fotografować niebo ale można i robić np. portrety. Oczywiście lepiej mieć dedykowany krótki teleskop, ale z drugiej strony lepiej mieć coś niż nie mieć nic :) No i pytanie ja często będzie się go używać. W moim przypadku jest to bardzo rzadko, bo jednak fotografuję głównie teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomekL napisał(a):

 

Tak to prawda. Jednakże jeśli weźmie się czynnik kosztowy, to okaże się, że jednak korzystanie z obiektywów ma jakiś sens. Mając do dyspozycji obiektyw można nim fotografować niebo ale można i robić np. portrety. Oczywiście lepiej mieć dedykowany krótki teleskop, ale z drugiej strony lepiej mieć coś niż nie mieć nic :) No i pytanie ja często będzie się go używać. W moim przypadku jest to bardzo rzadko, bo jednak fotografuję głównie teleskopem.

 

 

Dokładnie tak. 🙂 Jak mam obiektyw od aparatu od fotografii dziennej to go mogę wykorzystać "od czasu do czasu". Zwykle rzadko - nawet bardzo rzadko. Nawet zanabyłem od ruska (astromechanics) pierścień z AF z ASCOMA i podpięciem astro kamery i... używam raz na ruski rok. 🙂  Czyli używam "bo już mam" i drobne doinwestowanie, żeby to używanie nie było katorgą - to na tak. Kupować obiektyw, zwłaszcza jakiś drogi, z myślą o astrofoto - zdecydowanie na nie. 🙂 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Drogi obiektyw to nie ten wątek ;)

 

Na OLX widzę kilka 135mm Canona z bagnetem FD - używał może ktoś z Was?

Miałem wersję f2.5 i od f4 zaczynał się akceptowalny obraz n APSC. 

Nie idź w żadne stare, takie szkła - mają po prostu słabą korekcję. Dobre do astro to mogą (ale nie muszą) być dopiero obiektywy APO i SuperAPO od analogów, ale to już koszmarne pieniądze.

A czemu nie ten Samyang? Tania prosta i dobra konstrukcja. 

 

> który ma światłosiłę 1.4-2.0, jest ostry i bez wad optycznych przy pełnym otworze?

 

Tak jak wyżej koledzy piszą - może mieć taką przysłonę, ale T będzie nawet o 1/3 działki mniejsze. Obiektywu ok 100 mm ostrego od 1,4 na FF nie ma.
Najbliżej Twoich założeń jest Sigma A 135 1,8 i Sigma A 105 1,4. A jak dodasz kryterium ceny to... Samyang.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Drogi obiektyw to nie ten wątek ;)

 

W pierwszym poście nie było nic o budżecie ani o taniości. Warunki brzegowe które narzuciłeś ze światłosiłą typu 1.4 czy nawet 2.0 to... aż tak to się tanio nie da.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max f2 i tanie - tak są, ale głównie obiektywy 50/55 mm... Ewentualnie Tamron 90 f 2.5/2.8 Macro w dowolnej, nawet bardzo starej wersji, ale nie używałem na gwiazdach.

Fajny jest SMC Pentax (K) 135/2.5, ale pytanie na ile faktycznie byłby tańszy od Samyanga i którego mocniej trzeba przymknąć (pewnie dobry egzemplarz Samyanga mniej).

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Miesilmannimea said:

 

Tego mam. Niestety przy f1.4 jest jak-tako. Trzeba go przymykać...

Nawet na 585? Przy F/2 czy F/2.8 już chyba jest ok?

 

Edit.

@Miesilmannimea skoro już jesteśmy przy tym szkle, jak się sprawuje na APS-C? Na f/2.8 idzie coś uzyskać? Mój Nikkor 85/1.8 niestety cienko wypada i zastanawiam się czy wypróbować samyanga kiedyś

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.