Skocz do zawartości

3 obiekty po długiej przerwie


Rekomendowane odpowiedzi

Piękne klasyki w szlachetnym wydaniu! :thmbup: Ale w galaktykach coś odrobinę przesadziłeś w obróbce gwiazdek - trochę za mocno chyba zlikwidowałeś halo. Wyglądają trochę jak gwiazdy Wolfa-Rayeta. ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, diver napisał(a):

Piękne klasyki w szlachetnym wydaniu! :thmbup: Ale w galaktykach coś odrobinę przesadziłeś w obróbce gwiazdek - trochę za mocno chyba zlikwidowałeś halo. Wyglądają trochę jak gwiazdy Wolfa-Rayeta. ;)

 

Dzięki za słuszną uwagę. W planach mam jeszcze zebranie 2 x tyle materiału + kolor i porządnie przysiądę do obróbki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Duser napisał(a):

Gratuluję zdjęć, widzę, że sprzęt już okiełznany. 10 cali pokazuje już ładny detal. 

Wreszcie okiełznałem, ale łatwo nie było i to nie z winy teleskopu czy też złej kolimacji. Był problem który pojawiał się co jakiś czas i nie umiałem go zdiagnozować. W pewnym momencie miałem ochotę  zrzucić teleskop z pierwszego piętra tak mnie wkurzał.

 

Opiszę wszystko jak znajdę chwilę czasu. Może komuś moje doświadczenie się przydadzą.

 

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne obiekty i świetny detal !

Miałeś dobry seeing

 

Czekamy na jeszcze :) 

 

Hickson 44 trafia na listę do realizacji ( chyba nawet w pierwszym możliwym okienku pogodowym , czyli za 2 miesiące 😄 )

 

 

  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin, 

Koniecznie zrób ze swojej grubej rury. To będzie miazga.

Porównuję fotki z mojego APO 140 z tymi z Newtona 250 i muszę przyznać, że Newton swoją aperturą masakruje refraktor. W końcu powierzchnia zbierająca jest 3 x większa. A u Ciebie z 16 cali mamy koleje 2,5 x więcej złapanych fotonów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będzie pogoda z którą jak na lekarstwo ostatnio...

 

Z tym przyrostem efektywności to, aż tak dobrze nie jest:

 

Licząc zgrubsza efektywne pole powierzchni wychodzi:

 

Dla Newtona 250mm 23500

( uwzględniłem -obstrukcja LW 100mm, -4% jedno odbicie przy Hi-lux , -4% drugie, -1% spajki )
Dla tripletu olejowego 140mm 15230

( uwzględniłem -1% sprawności ) 

 

Co daje "tylko" 1,54x ale nie ma co mówić, to widać! 🙂

 

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się @Marcinos pomyliłeś w obliczeniach, albo ja coś źle liczę:

 

Powierzchnia obiektywu APO 14 cm:    pi x r2 = 154 cm2

Powierzchnia lustra 25 cm:   491 cm2

Powierzchnia lustra wtórnego 8 cm:   50 cm2

Czyli efektywna powierzchnia zbierająca Newtona: 491=50=441 cm minus 10% strat na spajki i odbicie wychodzi 397 cm2

Ostatecznie 397/154 =  2,58

Czyli ok. 2,6 razy Newton bardziej wydajny, co empirycznie potwierdzam.

 

Pozdrawiam, do zobaczenia w Bukowcu

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

 

No faktycznie... mea culpa;)

 

Gdzieś coś za dużo poodejmowałem tych %. 

Tak na marginesie;  obstrukcja w tej Twojej 10" wynosi ciut więcej bo LW ma 100mm, ale oczywiście niewiele to zmienia.

 

Do zobaczenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2024 o 21:30, Marcinos napisał(a):

Hickson 44 trafia na listę do realizacji ( chyba nawet w pierwszym możliwym okienku pogodowym , czyli za 2 miesiące 😄 )

Chyba muszę częściej prowokować pogodę, rach ciach i po 3 dniach zrobiło się całonocne okienko pogodowe. Jednakże zamglenie i nawet niewielki księżyc to nie jest to co lubią galaktyki. Zdecydowanie trzeba dopalić materiału podczas najbliższego nowiu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzędziel – jako że sprowokowałeś mnie, do spojrzenia w tym kierunku – to za to umieszczam zdjęcie w twoim temacie. – Podobny zasięg prezentują te zestawy – materiału mało 1,5h  - no ale coś tam widać. ADL/QSi

Ile czasu poświęciłeś na L ?

NGC3190 Lj.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał(a):

 

Ile czasu poświęciłeś na L ?

Twój ADL to chyba ciut mocniejsza tuba 300 mm, czy się mylę?

Ja paliłem tą fotkę ok. 5 godzin w subach 120 sek. Niestety moje niebo -teoretycznie SQM 20.32 jest dalekie od doskonałości. To początek większego wiosennego galaktycznego projektu: luminancja co najmniej 10 godz. z AG-10, a równolegle  z drugiego setupu (CT-8) kolor po 3 godz. na kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.