Skocz do zawartości

Zorza Polarna - 24/25.03.2024


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Charon_X napisał(a):

Skąd wiedziales że będzie zorza o 21:00 ? Sprawdzałem prognozy kp przed 20:00 i było słabo i nie wychodziłem. Potem o północy widzę zdjęcia zorzy. Poszedłem po 4:00 z aparatem i nie ma nic. 

Kp to nie wyrocznia. Gęstość wiatru i Bz na -15 i coś już widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pięknie ta wczorajsza zorza wyszła. Ja tam miałem deszcz i tylko obserwowałem wskaźniki, które pokrywały się z nadchodzącymi zdjęciami. Zorza wyszła trochę lepiej niż oczekiwania, bowiem ze wzoru wychodził mi wynik -13, a wyszło jak -15. Zapewne ta dobra gęstość podsyciła i łatwiej wyłoniła spod Księżycowej łuny :)

 

Tymczasem zaczynamy śledzenie :D Pojawiła się nowa predykcja na uderzenie CME (ze strony NASA Scoreboard) na pół godziny od mojej. To oznacza, że uderzenia CME można oczekiwać w każdej chwili. Dane z DSCOVR podczas pisania i wysyłania tego postu, czyli z 8:07 czasu polskiego, jeszcze pokazują, że jesteśmy przed.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy czekają na zorze. Prognozy są wszędzie dobre. Tak naprawdę w okolicach maksimum aktywności Słońca jak tylko jest pogoda i nawet tylko burze G1, G2 warto ryzykować i spoglądać na niebo. Poziom burzy geomagnetycznej  24 marca może  dodatkowo wzrosnąć z powodu dziury koronalnej. Dziura wędruje przed grupą 3615. Pochodzący od niej wiatr zmierza do Ziemi. Może  zejdą się razem z tym od rozbłysku.

 

 

mar24_2024_ch.jpg.0558653e3a2ba43457a981609f4e6cca.jpg

 

 

 

 

Na wykresie poniżej mamy od lewej 24 marca, 25 marca, 26marca.

 

kp_graph_mar24.png.bb11ee774076b1958b079acc0874fea2.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem wczoraj pewną niezgodność, którą dopiero teraz wyliczam :)

 

13 godzin temu, LibMar napisał(a):
  • erupcja filamentu - 17 III 02:05 UT
  • dotarcie CME do sondy - 18 III 16:57 UT (38h 52m) = 2332 minuty
  • dotarcie CME do Ziemi (L1, DSCOVR) - 21 III 02:22 UT (96h 17m) = 5777 minut

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt prędkości lotu, to wyjdzie, że DSCOVR wykryło ostatnio uderzenie trochę za wcześnie. Średnia prędkość między Słońcem a sondą jest nieco niższa niż między sondą a DSCOVR.

Więc jeśli teraz weźmiemy pod uwagę odległość zamiast stosunek momentów czasowych, czyli traktujemy tę samą prędkość (1323 km/s), to CME dotarłoby do Ziemi 102 minuty później niż z powyższej predykcji. Wiadomo, że CME po drodze też trochę zwalnia, ale też DSCOVR wykryje szok wcześniej niż Ziemia. Tak więc do uderzenia może dojść jeszcze dopiero nawet za godzinę (co dla nas jest na plus, bo bliżej zachodu Słońca).

 

Dane z 7:39 UT (8:39 u nas) nadal ~500 km/s.

Obecna predykcja (nie wcześniej niż 102 min później): 8:41 UT (9:41 czasu polskiego)

 

Dane z 8:30 UT - 503.6 km/s. Utrzymując 1323 km/s, DSCOVR powinien to widzieć już w 8:21 UT, więc zwalniając mamy już to o 9 min później :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Charon_X napisał(a):

Skąd wiedziales że będzie zorza o 21:00 ? Sprawdzałem prognozy kp przed 20:00 i było słabo i nie wychodziłem. Potem o północy widzę zdjęcia zorzy. Poszedłem po 4:00 z aparatem i nie ma nic. 

Sprawdzałem wskaźniki po za tym miałem człowieka na miejscu😉 łowcę zórz Marka Staną, Ona była bardzo nieregularna jak wogóle można tak nazwać takie zjawisko jak zorza , spóźniłem się na pierwsze uderzenie i wyczekałem drugiego około 23:20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na pewien update podczas oczekiwania :)

 

DSCOVR oraz ACE nadal nie zarejestrowały CME. To oznacza, że wiatr słoneczny nieco zwolnił, ale nadal nie wiadomo o ile.

Ostatni pomiar (podczas pisania tego postu) wypadał 9:50 UT, gdzie nadal mamy ~500 km/s. Od tej godziny minęło 10:30+9:50= 20h 20m, gdzie dystans między SolO a DSCOVR to około 92.1 mln km. To daje 1258 km/s podczas dalszego "lotu wiatru", czyli o 65 km/s mniej.

 

W praktyce opóźnienie działa na naszą korzyść. Jesteśmy coraz bliżej zachodu Słońca, a więc bliżej załapiemy się na to "początkowe i efektywne coś" :)

 

EDIT (11:48): następne predykcje NASA/niezależne SolO wskazują tuż po południu w UT, czyli tuż po 13:00 naszego czasu. To już chyba bardziej pewne, bo na pewno łączy się w tym wiele innych dodatkowych parametrów. Moja efemeryda z wykorzystaniem poprzedniego CME nie sprawdziła się, ale nadal to predykcje za dzisiejszego dnia (przed zachodem) zamiast tego co myśli NOAA, czyli jutro :P Prędkość na teraz to <1202 km/s.

 

EDIT (12:30): wykres EPAM wskazuje wzrost ilości protonów, co jest charakterystyczne tuż przed uderzeniem CME. Ono jest już nie więcej niż kilka milionów kilometrów od nas.

Image 1 of 6

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Palacz79 napisał(a):

Sprawdzałem wskaźniki po za tym miałem człowieka na miejscu😉 łowcę zórz Marka Staną, Ona była bardzo nieregularna jak wogóle można tak nazwać takie zjawisko jak zorza , spóźniłem się na pierwsze uderzenie i wyczekałem drugiego około 23:20.

 

Ale konkretnie - jaka strona/aplikacja i jakie wskaźniki. Tak, abym zawsze z z lekkim wyprzedzeniem wiedział o możliwości pojawienia się zorzy.  Bo wczoraj słyszałem, że może być zorza - przejzrałem prognozy KP, fora, FB i wyszło mi, ze będzie dopiero jutro, więc zostałem w domu i włączyłem film. Gdzieś o północy się dowiedziałem, że była zorza i zobaczyłem zdjecia. To już 2 zorza stracona w tym roku, poprzednio byłem na balkonie i nagrywałem Jowisza, a o zorzy dowiedziałem się, jak nachodziły chmury. W podobny sposób przepada mi większość zórz, bo dowiaduje się o nich dopiero po kilku godzinach, albo na drugi dzień, jak na necie posypią się zdjęcia. I tak ostatnią dobrą zorzę widziałem mniej więcej rok temu, chociaż mieszkam na Pomorzu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tex88 napisał(a):

Czy południe Polski może na coś liczyć skoro ma być taka WIELKA ? 😁

 

Jeśli wskaźnik mocy zorzy (WMZ) przekroczy -16, to jak najbardziej :) Poniżej jest przykład jak wyglądałaby zorza na północnym horyzoncie (filary sięgające na wysokość dołującego Wielkiego Wozu) i jakie WMZ byłoby do tego potrzebne :)

 

image.png

 

A WMZ, co przydaje się także w przewidywaniu o której ta zorza nastąpi (dla @Charon_X), to patrzymy 75 minut na lewo od "Ziemia" i wyznaczamy średnią kroczącą dla Bz i prędkości wiatru (nie 60 minut, to jest aktualizacja) ;)

 

WMZ = Bz -(prędkość-360):60)^(1.2)

 

Przykładowo jak na to patrzeć:

image.png

 

Trochę więcej i dokładniej opowiadałem o tym na LIVE u AstroLife (https://www.youtube.com/watch?v=gXMX31Ti_Jk), tylko tam pisałem o 60 minutach. Aktualizacja wynika z tego, że z zorzy z początku tego miesiąca byłem w stanie określić timing znacznie lepiej i wychodziło to bardziej adekwatnie dla 0-75 min po lewej od Ziemia niż 0-60 min.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tex88 napisał(a):

No u mnie to by musiałbyć chyba coś pomiędzy -18 a -20. Mimo wszystko wyskoczę za miasto bo mają być przejaśnienia 😁

To znaczy wiesz, między -18 a -20, żeby była taka jak na zdjęciu :D A żeby w ogóle zorza się złapała, to i -14 wystarczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CME dotarło! ACE zaobserwował wzrost wiatru słonecznego do poziomu 800 km/s. Reszta parametrów zaczyna rosnąć. DSCOVR jest jednak dalej od Słońca niż Ziemia i również on zaraz to zarejestruje :) Dane na SWL pokazują już wzrost, tak więc podawane tam dane pochodzą od ACE.

 

ace-mag-swepam-24-hour.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, LibMar napisał(a):

CME dotarło! ACE zaobserwował wzrost wiatru słonecznego do poziomu 800 km/s. Reszta parametrów zaczyna rosnąć. DSCOVR jest jednak dalej od Słońca niż Ziemia i również on zaraz to zarejestruje :) Dane na SWL pokazują już wzrost, tak więc podawane tam dane pochodzą od ACE.

A tak dla zwykłych śmiertelników nie ogarniających jeszcze TLSów (Trzy LIterowych Skrótów) - planuję podjechać gdzieś w trójkąt Elbląg - Iłałwa - Kwidzyń (tam mam najmniejsze LP i najlepszą dziurę w chmurach), tak, żeby być na miejscu ok 19:00. Warto, nie warto, czy warto, ale zmieniłbyś coś w planach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WojtasSP320 napisał(a):

A tak dla zwykłych śmiertelników nie ogarniających jeszcze TLSów (Trzy LIterowych Skrótów) - planuję podjechać gdzieś w trójkąt Elbląg - Iłałwa - Kwidzyń (tam mam najmniejsze LP i najlepszą dziurę w chmurach), tak, żeby być na miejscu ok 19:00. Warto, nie warto, czy warto, ale zmieniłbyś coś w planach?

 

Godzina całkiem dobra - ogólnie potrzebujemy wysokości Słońca około -11 stopni, żeby sensownie robić pierwsze zdjęcia (no chyba, że wyrzuci Bz -20, to już -9 do -10 stopni). Dopiero o godzinie 17:00 będą spływały pierwsze dane używane do naszych warunków, a o 18:15 będzie dopiero komplet, aby wiedzieć co będzie o ~18:45 na niebie (u mnie to godzina startu). Czyli, jeśli wcześniejszy wyjazd jest konieczny, to nadal w ciemno. Pewnie dopiero około 17:30 będzie taka pierwsza sensowna ocena czy warto ruszać w kilkudziesięciokilometrową wyprawę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie mam włączonego bota, który (trochę niestety) liczy 60 minut zamiast 75 minut, ale nadal można go wykorzystać ;)

Okno zorzowe (K5) rozpoczyna się od 16:26 naszego czasu, bowiem WMZ (z Bz i prędkości wiatru słonecznego) sięga -10 lub głębiej :)

Czyli tak inaczej - gdyby było ciemno, to zorza powinna pojawić się od 16:26. I teraz pytanie czy te wartości się utrzymają i co będzie z IMF później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, LibMar napisał(a):

W tym momencie mam włączonego bota, który (trochę niestety) liczy 60 minut zamiast 75 minut, ale nadal można go wykorzystać ;)

Okno zorzowe (K5) rozpoczyna się od 16:26 naszego czasu, bowiem WMZ (z Bz i prędkości wiatru słonecznego) sięga -10 lub głębiej :)

Czyli tak inaczej - gdyby było ciemno, to zorza powinna pojawić się od 16:26. I teraz pytanie czy te wartości się utrzymają i co będzie z IMF później...

 

Po 14 minutach, poziom WMZ osiąga poziom K6 (-15.0). Dla Ziemi przypada on o 16:40 czasu polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maretranquilis napisał(a):

Pytanie od laika. Mieszkam na południu polski, mam tu fajną miejscówkę do oglądania. Zachód słońca u mnie ok 17:52, planuje pojechać, może uda się zobaczyć tą zorzę. Pytanie czy nie będzie za późno, i czy czekać na zmierzch?
Dzięki

 

W zasadzie sytuacja podobna jak wyżej u Wojtasa. Musimy poczekać choćby do 17:00. Na razie obserwujemy co nas omija za dnia :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.