Skocz do zawartości

Zorza Polarna - 24/25.03.2024


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Ani napisał(a):

Hej, jako osoba zupełnie amator, czy jest szansa na zobaxzenie czegokolwiek z Warszawy?  Dzieki :)

Musimy poczekać na godzinę przynajmniej 17:30, żeby mówić o szansach. Parametry mogą nagle się zmienić i musimy liczyć się z tym, że najlepsze co jest może wypadać akurat teraz, zanim jeszcze zrobi się ciemno. Będę informował ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawdopodobnie ostatni alert na pewien czas, ale niezwykle ważny :)

 

Cytat

2024-03-24 16:32, WMZ (L1, za 32min) = -25.3 (-14.9nT | 781km/s | 8.3p/cm3 | 61/60)

 

-25.3 daje już K8, a więc wartość przebija też zorzę kwietniową z 2023 roku i prawdopodobnie wszystkie po wrześniowej z 2017 roku.
EDIT: Ale w sumie głębiej mogło być w tej kwietniowej kolejnego dnia jak już mieliśmy rano, a w Stanach obserwowano zorzę z Bz -30. To może jeszcze trochę brakuje do ich zorzy, ale jest mocniejsza od naszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, że od kilkunastu minut są słyszalne u nas stacje amatorskie na 144 MHz wołające w odbiciu zorzowym. Na razie 500-800 km.

Nie tylko optyka poszła w ruch, ale wszystkie anteny ukf-owców także skierowano na północ.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiemy, trwa rollercoaster - Bz poszło do góry, jednak prawdopodobnie i tak czeka nas powrót do negatywnych wartości za jakiś niedługi czas. W momencie zachodu Słońca najprawdopodobniej nie będzie żadnej zorzy polarnej... no chyba że w ciągu pół godziny nastąpi spadek znowu. Nie wiadomo, ale skoro wiatr słoneczny leci zaledwie pół godziny, to jadę w teren i sobie posiedzę :)

 

A więc na pytanie - czy warto jechać? Warunki w każdej chwili mogą się poprawić. Na razie nie są korzystne, więc nie spodziewajmy się mocnej zorzy od razu jak się ściemni. Zorza to jak hazard ;)

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • LibMar zmienił(a) tytuł na Zorza Polarna - 24/25.03.2024
30 minut temu, LibMar napisał(a):

Zorza była rzeczywiście wielka, ale ta wypadła jeszcze za dnia :( Jedynie co mamy, to mini zorzę około 19:50. Ale za to ważna! Może i wygląda dość ubogo, ale parametry zorzowe wynosiły wówczas WMZ = -9.0. Wizualnie wygląda na około -11, a więc wzór trzeba będzie zaktualizować, bowiem wpływ wiatru słonecznego jest niedoceniony :D

 

image.png

Hej!

Jak bardzo różni się to co widzimy na fotografii od tego co widziałeś gołym okiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bylewolne napisał(a):

Hej!

Jak bardzo różni się to co widzimy na fotografii od tego co widziałeś gołym okiem?

Gołym okiem widać było tę delikatną zieleń, ale filarów zupełnie nic :)

Co ciekawe, to było tak jasne, że widziałem wszystko na tacy w podglądzie live view aparatu. Nawet lepiej niż gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LibMar widziałem chyba Twoją fotkę u Mateusza na live;) Widziałem też ten skok aktywności w Finlandii na kamerze i zgadzało by się dokładnie kiedy to złapałeś ... więc na przyszłość to dobry "radar" tego co może się u nas pokazać pewnie za jakaś chwilę :)

Edytowane przez komprez
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LibMar napisał(a):

Zorza to jak hazard

Taaa... dom już straciłem, żona rozmyśla nad odejściem i dzwonią jacyś dziwni panowie po nocy.

 

Byłem dziś w terenie. W trasie SWL.com pokazywało Kp8, ale jak zajechałem na miejsce i zanim się rozeszły chmury to nic z zorzy nie zostało. No nic próbujemy dalej. Następnym razem na pewno się odkuję.

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała noc pochmurna, ale poza tym byłem w pracy. Szkoda cały czas tej soboty, że nie miałem żadnej informwacji, że może coś być. Nie muszę jakoś umieć szczególnie pronozować ze wskaźników, ale wystarczyłoby jakiekolwiek powiadomienie parę godzin wcześniej, że jest jakakolwiek możliwość pojawienia się zorzy.  Dzsiaij popatrzałem na forum, to widze, ze jesienią było sporo zórz, a nie pamiętam, aby cokolwiek było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ciekawą prawidłowość. Jak są zapowiedzi to jest słabo, jak jest cisza to coś fajnego wyskoczy. Można obserwować wskaźnik Kp i na jego podstawie podglądać jakąś kamerę z Finlandii albo Szwecji. Jak tam coś widać to i u nas szansa na obserwacje szczególnie fotograficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał(a):

Cała noc pochmurna, ale poza tym byłem w pracy. Szkoda cały czas tej soboty, że nie miałem żadnej informwacji, że może coś być. Nie muszę jakoś umieć szczególnie pronozować ze wskaźników, ale wystarczyłoby jakiekolwiek powiadomienie parę godzin wcześniej, że jest jakakolwiek możliwość pojawienia się zorzy.  Dzsiaij popatrzałem na forum, to widze, ze jesienią było sporo zórz, a nie pamiętam, aby cokolwiek było. 

 

Pracujemy nad systemem alertowym i wskaźnikowym, na razie jest w fazie testów :) To stąd "manualnie" wrzucałem informacje o zmianach z końca pierwszej strony :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.