Skocz do zawartości

Astrofoto - pytanie początkującego dot. parametrów stackowania w DSS


Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z obecności komety 12P/Pons-Brooks postanowiłem poczynić pierwsze próby ze zdjęciami innymi niż planetarne. Sprzęt niewyszukany:

- aparat micro 4/3 Olympus E=PL5

- obiektyw Pentax 150mm f4 (w standardzie M42x1)

- prosty tracker Move-Shoot-Move

W minioną sobotę 30.03.2024 zebrałem 150 pięciosekundowych lightów (na ISO1600) i 30 darków. Niebo podmiejskie, na północ od Warszawy. Materiał przed obróbką dostępny tutaj: http://chomikuj.pl/mwid1/Kometa

Generalnie problem mam tego typu że jak próbowałem podejść do stackowania przez program DSS to praktycznie wszystko wychodziło mi mega ciemne, bez szczegółów i nawet dalsza obróbka niewiele wnosiła. Prawda jest też taka, że nie znam tego programu i robiłem te stacki z ustawieniami takimi jakie były (albo były rekomendowane).

Nieco lepsze efekty uzyskałem korzystając z programu ASIDeepStack (część ASI Studio), gdzie po jakiejś dodatkowej obróbce i przycięciu w GIMPie (też trochę na czuja) udało mi się uzyskać to co poniżej.

No i teraz pytania:

1) DSS jest dużo bardziej zaawansowany niż ASI Studio więc i efekty powinny być lepsze. Czemu więc jest inaczej ? Albo jakie ustawienie tam ustawić żeby mieć jakiś sensowny wynik dla moich lightów i darków ?

2) Przy 150 zdjęciach wydawałoby się że nieco więcej powinienem uzyskać, a efekty są praktycznie takie jakie byłyby dla jednej klatki - w którą więc stronę iść - jeszcze więcej materiału (300 - 400 zdjęć a może dłuższe czasy ekspozycji, co może być problematyczne przy dość prostym trackerze i zaświetlonym niebie), czy też dalsza praca nad obróbką ?

3) A może komuś chciałoby się rzucić okiem na podlinkowany wyżej i umieszczony na chomiku materiał i zweryfikowanie co z niego tak naprawę można wyciągnąć (choć w sumie to i tak wyciągnąłem więcej niż zobaczyłem przez lornetkę 15x70).

Pozdrwiam

Michał

 

 

Kometka GIMP.jpg

Edytowane przez mwid1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mwid1 zmienił(a) tytuł na Astrofoto - pytanie początkującego dot. parametrów stackowania w DSS

Obrobiłem na szybko ten materiał, ale ja nie jestem tutaj specem. Sam materiał nie nie ułatwia zadania, nie mniej pewnie jak ja bym zaczynał i takie zdjęcie udało by mi się zrobić byłbym zadowolony. Cała obróbka w Pix'ie. najpierw standardowo skrypyt WBPP a potem 15 minut standardowej obróbki: crop, GraXpert, BlurXT, NoiseXT, Stretch, StarXT, SCNR, podciągnięcie kolorów na komecie i trochę na gwiazdach i małe ruchy krzywymi i wyszło coś takiego. Obrazek mocno pociągnięty więc tło fatalnie się prezentuje, ale za to lepiej kometę widać. Stack na gwiazdy więc kometa lekko pojechana. Acha, ten obiektyw konkretnie winietuje, warto robić flaty.

Image11.thumb.jpg.10617f929be874287619f321ec560840.jpg

 

Image11_FindingChart.thumb.jpg.678c4b801e5932176b65ef3bdcaa807b.jpg

 

Image11_Annotated.thumb.jpg.607eeb00fdb6be696ffa9ecb77bb59a5.jpg

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mwid1 napisał(a):

Korzystając z obecności komety 12P/Pons-Brooks postanowiłem poczynić pierwsze próby ze zdjęciami innymi niż planetarne. Sprzęt niewyszukany:

- aparat micro 4/3 Olympus E=PL5

- obiektyw Pentax 150mm f4 (w standardzie M42x1)

- prosty tracker Move-Shoot-Move

W minioną sobotę 30.03.2024 zebrałem 150 pięciosekundowych lightów (na ISO1600) i 30 darków. Niebo podmiejskie, na północ od Warszawy. Materiał przed obróbką dostępny tutaj: http://chomikuj.pl/mwid1/Kometa

Generalnie problem mam tego typu że jak próbowałem podejść do stackowania przez program DSS to praktycznie wszystko wychodziło mi mega ciemne, bez szczegółów i nawet dalsza obróbka niewiele wnosiła. Prawda jest też taka, że nie znam tego programu i robiłem te stacki z ustawieniami takimi jakie były (albo były rekomendowane).

Nieco lepsze efekty uzyskałem korzystając z programu ASIDeepStack (część ASI Studio), gdzie po jakiejś dodatkowej obróbce i przycięciu w GIMPie (też trochę na czuja) udało mi się uzyskać to co poniżej.

No i teraz pytania:

1) DSS jest dużo bardziej zaawansowany niż ASI Studio więc i efekty powinny być lepsze. Czemu więc jest inaczej ? Albo jakie ustawienie tam ustawić żeby mieć jakiś sensowny wynik dla moich lightów i darków ?

2) Przy 150 zdjęciach wydawałoby się że nieco więcej powinienem uzyskać, a efekty są praktycznie takie jakie byłyby dla jednej klatki - w którą więc stronę iść - jeszcze więcej materiału (300 - 400 zdjęć a może dłuższe czasy ekspozycji, co może być problematyczne przy dość prostym trackerze i zaświetlonym niebie), czy też dalsza praca nad obróbką ?

3) A może komuś chciałoby się rzucić okiem na podlinkowany wyżej i umieszczony na chomiku materiał i zweryfikowanie co z niego tak naprawę można wyciągnąć (choć w sumie to i tak wyciągnąłem więcej niż zobaczyłem przez lornetkę 15x70).

Pozdrwiam

Michał

 

 

Kometka GIMP.jpg

 

Umieść ten materiał gdzieś gdzie nie trzeba mieć konta żeby ściągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeśli tak to wygląda po obrobieniu „na szybko” no to ja tylko mogę powiedzieć szacun. Ale właśnie dokładnie o to mi chodziło żeby ktoś mi

pokazał do czego mogę próbować dążyć z tak zebranym materiałem - i dokładnie widać jaka długa droga przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, mifu said:

Dzięki, jeśli tak to wygląda po obrobieniu „na szybko” no to ja tylko mogę powiedzieć szacun. Ale właśnie dokładnie o to mi chodziło żeby ktoś mi

pokazał do czego mogę próbować dążyć z tak zebranym materiałem - i dokładnie widać jaka długa droga przede mną :)

Trzeba oglądać tutoriale i się uczyć. Osobiście polecam wydatek na PixInsight plus te dodatki tzw. terminatory. Świetny soft i mnóstwo materiałów w sieci. Generalnie lubię obrabiać zdjęcie przez pierwsze 30 min, potem to już dla mnie katorga a z pix'em dużo rzeczy udaje mi się szybko obskoczyć z pozytywnym efektem.

P.S. Na przyszłość wrzucaj zdjęcia na jakiś darmowy serwis, bo z chomika to słabe podejście.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Umieść ten materiał gdzieś gdzie nie trzeba mieć konta żeby ściągnąć...

 

4 godziny temu, JurekN napisał(a):

Chciałem ściągnąć materiał żeby potrenowac na stackerze, ale płacić za to to tak trochę słabo.

Przerzuciłem na dysk Googla:

Lighty - https://drive.google.com/file/d/1prhmtgd5XFxVed9jQKuLj9MFoAX_eMLH/view?usp=sharing

Darki - https://drive.google.com/file/d/1WNLkeBCsMJkv_PDHzivOWUF9EWTI7kY8/view?usp=sharing

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackowane w DSS zwyczajną średnią, rozciągnięte funkcją Autostretch w Sirilu, usunięcie gwiazd Starnet++, sztuczny flat, korekcja kolorów i złożenie w całość w GIMP-ie. Stackowane na gwiazdy, bez żadnego odszumiania, ani innych AI-metod ;) Jak na 12 minut to wg mnie całkiem nieźle :)

Autosave.thumb.jpg.a899dfe25a66cf9a07dad6c96d1ecf2f.jpg

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

Stackowane w DSS zwyczajną średnią, rozciągnięte funkcją Autostretch w Sirilu, usunięcie gwiazd Starnet++, sztuczny flat, korekcja kolorów i złożenie w całość w GIMP-ie. Stackowane na gwiazdy, bez żadnego odszumiania, ani innych AI-metod ;) Jak na 12 minut to wg mnie całkiem nieźle :)

Autosave.thumb.jpg.a899dfe25a66cf9a07dad6c96d1ecf2f.jpg

Również dzięki piękne za wskazówki :) Akurat na DSS i GIMPie będę właśnie próbował sam działać dalej z tym materiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mwid1 napisał(a):

Również dzięki piękne za wskazówki :) Akurat na DSS i GIMPie będę właśnie próbował sam działać dalej z tym materiałem

Nie ma za co :) Może się wreszcie zmobilizuję i wrzucę tu jakiś tutek obróbki w GIMP-ie, bo takich materiałów prawie nie ma. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

Nie ma za co :) Może się wreszcie zmobilizuję i wrzucę tu jakiś tutek obróbki w GIMP-ie, bo takich materiałów prawie nie ma. 

Byłoby super - chętnie będę pierwszym czytającym :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2024 o 14:01, Piotr K. napisał(a):

Nie ma za co :) Może się wreszcie zmobilizuję i wrzucę tu jakiś tutek obróbki w GIMP-ie, bo takich materiałów prawie nie ma. 

Są i po polsku,np:https://www.youtube.com/watch?v=yrDIYrXdPjA i to https://www.youtube.com/watch?v=LSvGTd6qyOw

 

 

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2024 o 14:01, Piotr K. napisał(a):

Nie ma za co :) Może się wreszcie zmobilizuję i wrzucę tu jakiś tutek obróbki w GIMP-ie, bo takich materiałów prawie nie ma. 

Chętnie zobaczyłbym tutek w DSS jak atakujesz kometę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.